Sari la conținut
Forum Roportal
_lisa

Haine de firma...proprie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati bagat vreodata foarfeca in hainele voastre pt a le reinventa?Dar acul si ata? Paiete? Aplicatii? Masina de cusut? Creatii proprii?

 

Bun, si ce a iesit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o da, la inceput mai cu sfiala am scurtat, am cusut....acum am si masina de cusut si mi-am luat si haine xxl si le-am modificat numai pt ca imi placeau la nebunie, si mai mici nu erau. Le fac pe masura mea si le personalizez.....dar din cate vad...cu parere de rau....numai eu ma inghesui la asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati bagat vreodata foarfeca in hainele voastre pt a le reinventa?Dar acul si ata? Paiete? Aplicatii? Masina de cusut? Creatii proprii?

 

Bun, si ce a iesit?

 

Pana nu demult in RO nu se gasea nimic frumos de imbracat !!! doar niste fuste gri sau maron poate negru dar numai marimi de L, XL, si mai mari. Pantaloni la fel si paltoanele sa nu le fi vazut pe umerase ca-ti venea sa fugi !!! Mama ne cosea totul !!! pantalonii facea croitorul pentru barbati ca tata numai in ala a avut incredere !! ! ca si cu paltoanele.

 

Ce am putut am tricotat si crosetat sa fiu unica !!! fantezii am avut, am si acum si m-a ajutat sa treaca timpul. Modificarea era necesara ca nu era material !!! Se si intorcea un material pe partea cealalta sa devina "noua" !!! Ce mai pandeam un pachet din strainatate care avea si materiale de vanzare !!!

 

Ne-am prins ca si cu hainele vechi se poate lucra !!! A fost un magazin cu haine noi dar la pret redus numit Solduri si parca era o rusine de cumparat de acolo dar recroit mergea !!!

 

Am fost eleganta mereu !!! In '76 inca abia se gasea ceva doar din contrabanda. Italienii erau numarul unu care furnizau marfa pe piata romana, ermat de turci si de greci, francezi, nemti etc. suedezi.

 

Toti veneau la mare si aduceau si vechiturile lor ca se vindea bine pe plaja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vara trecuta mi-am cusut pe costumul de baie paiete aurii. Fiind complet negru, ma cam plictisisem de el, asa ca, am cusut pe marginile sutienului un sir de paiete... :flowers:

 

Cred ca arata tare bine, ca am o prietena care are un costum de baie in genul asta (cu paietele gata cusute) si mi-a placut la nebunie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E fain sa iti faci haine originale singura. Eu nu am timp, dar apelez la o prietena croitoreasa si imi aplica pe esarfe, rochii etc tot ce ii desenez eu, iese bine! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am taiat blugii pana sub genunchi, i-am tivit si am aplicat peste tiv o fasie de piele maro. merg f bine cu cizme....

pe tricouri aplic imprimeuri cumparate din comert, se lipesc usor cu fierul de calcat.

pe pantaloni negri aplic paiete pe cusatura exterioara, pana in dreptul genunchilor si iese tinuta de discoteca...

etc...etc..etc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu si haine de firma proprie!

Eu le modific de cate ori am chef sau le confectionez de la 0.Exista si tipare in comert,numai rabdare sa fie!

Ati fi surprinsi cate persoane fac asta,numai ca le e jena sa recunoasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×