Sari la conținut
Forum Roportal
TULES

Concediu pt cresterea copilului

Postări Recomandate

As dori si eu sa ma ajutati intr-o problema:Sunt insarcinata in 7 saptamani,am un contract de munca pe perioana determinata de o luna care expira pe 30 noiembrie 2006,data la care voi semna un act aditional pt modificarea incadrarii din det. in nedeterminata,Pana la data de 30 octombrie cand am semnat prezentul contract,am avut continuitate in munca din data de 06.05.2005 dupa cum urmeaza:pana pe 15.05.2006 data la care am intrat in somaj, apoi pe 07.08.2006 am intrerutp somajul angajandu-ma pe perioada det la o alta societate pana pe 22.09.2006,nestiind ca trebuie sa fac cere de reluare a somajului in aceeasi zi am o intrerupere de 5 zile pana mi-s-a redeschis dosarul de somaj,deci de pe data de 27.09.2006 si pana la data la care am semnat cantractul mai sus mentionat am beneficiat dinnou de somaj.

Intrebarea mea este daca in situati mea v-oi mai beneficia de ajutorul pt cresterea copilului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa poti beneficia de indemnizatie trebuie sa faci dovada ca ultimele 12 luni le ai lucrate neintrerupt.

Poti insa si plati la cas pt lunile cat ai contractul suspendat :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te contrazic mirela. Poate plati nu la CAS ci la Casa Nationala de Pensii.

La CAS e oricum asigurata pentru ca e insarcinata si beneficiaza de asistenta medicala gratuita. La chestia cu continuitatea, ai dreptate. Nici macar o zi de intrerupere. Si din pacate nu se poate plati la Casa de Pensii retroactiv

Editat de marissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te contrazic mirela. Poate plati nu la CAS ci la Casa Nationala de Pensii.

La CAS e oricum asigurata pentru ca e insarcinata si beneficiaza de asistenta medicala gratuita. La chestia cu continuitatea, ai dreptate. Nici macar o zi de intrerupere. Si din pacate nu se poate plati la Casa de Pensii retroactiv

Cas=Casa Asigurarilor sociale - adica Casa de Pensii :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca de pe 22 pana pe 27 septembrie tu ai aceste 5 zile lipsa. Din cate am inteles eu este acceptata si fractia de luna, atat timp cat nu este repetata (adica sa ai 5 zile lipsa in septembrie, alte 3 zile lipsa in alta luna, etc.). Eu am tot urmarit emisiunea Nepriveste la B1TV, pt ca si pe mine ma intereseaza anumite aspecte legate de indemnizatie si alocatii, si Maria Muga, secretar de stat la MMSSF asa spunea, ca fractia de luna este considerata luna intreaga. Deci se considera ca ai luna septembrie intreaga, chiar daca lipsesc 5 zile din ea.

PS Felicitari pentru bebe! :soc:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cas=Casa Asigurarilor sociale - adica Casa de Pensii ;)

eu stiu ca CAS = Casa Asigurarilor de Sanatate

oricum aveam aceeasi idee. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu ca CAS = Casa Asigurarilor de Sanatate

oricum aveam aceeasi idee. :soc:

:soc: Casa Asigurarilor Sociale de Sanatate i se zice CASS.

La intocmirea declaratilor asa li se zice, asa m-am obisnuit sa le zic :doh: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc din suflet pt urare,am simtit-o sincera mi-a dat o lacrima ne dorim f mult acest copil,dar nelamurirea mea era in leg cu perioada in care am fost in somaj daca se considera perioada de contributie? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca nu se ia in considerare, trebuie sa ai muncite ultimele 12 luni fara intrerupere.

 

PS:Te asteptam si la topicul cu gravidute :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa poti beneficia de indemnizatie trebuie sa faci dovada ca ultimele 12 luni le ai lucrate neintrerupt.

Poti insa si plati la cas pt lunile cat ai contractul suspendat :yahoo:

sa stii ca exact acum am sunat la agentie se plasare a fortei de munca unde am avut eu dosarul si am gait pe cineva care a fost f draguta si amabila si m-a linistit spunandu-mi ca nai nou tb sa fac dovada unui venit impozabil pt ultimile 12 luni iar somajul este un venit impozabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×