Sari la conținut
Forum Roportal
carbunaru

Brasov.Tensiunea de a trai sub amenintare

Postări Recomandate

TENSIUNEA DE A FI SUB AMENINTARE!

Putina istorie.

Domnule Primar al Brasovului,George Scripcaru,

M-am gandit sa va expun o pagina mai putin cunoscuta de istorie, mai concret despre inceputul Razboiului Rece.

In martie 1948,in Berlinul Occidental sovieticii au interzis accesul spre oras al trenurilor occidentale, provocand o adevarata blocada.Trei luni mai tarziu,trupele URSS instituie blocada totala(aeriana,feroviara,rutiera) obligandu-i pe americani la instituirea unui pod aerian,ajungand la 895 zboruri in 24 de ore.In mai 1949,sovieticii renunta la blocada.

Ce vreau eu sa spun cu aceasta?Ca acelasi lucru se intampla in Brasov acum. O adevarata blocada informationala s-a instituit de presa brasoveana cu activitatea sau mai bine spus de corectitudinea activitatii pe care ati desfasurat-o, atat ca viceprimar cat si ca primar.

Aflam din cotidienele de Bucuresti,ca si cum am trai in alta tara, ba ca sunteti cercetat de Interpol, ba ca faceti invarteli de milioane de euro cu terenuri care nu se stie cum trec prin mainile dumneavastra,etc.

In timpul blocadei,presedintele american John Kennedy si-a tinut celebrul discurs de la Berlin, incheindu-l cu celebra propozitie in germana:/"Ich binn ein Berliner"/(Sunt un berlinez)

Eu inchei spunand: SUNT UN BRASOVEAN!.

Exprim,ca si presedintele american, acelasi lucru: UN MOD DE VIATA si TENSIUNEA DE A FI SUB AMENINTARE!

 

 

 

 

 

Linkuri utile:

http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2006/I...311/170862.html

 

http://evz.ro/article.php?artid=199278

 

http://www3.ziare.ro/articol.php/1132640281

 

 

COMITETUL DE PRIMIRE JILAVA.

Intrebare:

-Primarul Brasovului este baiat sau fetita?

http://www.jurnalul.ro/articol_66531/anche...tat_de_dna.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vedem ce mai face domnul Primar al Brasovului?Primul lucru:a inceput sa-i placa sa minta prin ziare!Cum? Foarte simplu:lanseaza un proiect care stie ca nu se va realiza niciodata.Dumnealui nu va reveni asupra subiectului.Ziarul nici atata.O bijuterie de diversiune reprezinta stirea cum ca "Austriecii construiesc locuinte pentru brasoveni"din Evenimentul Zilei,25-10-2006.Subtitlu spune totul:Parcul de locuinte Fontana - Brasov va fi amplasat pe Tampa, in cartierul Racadau. http://evz.ro/article.php?artid=277585 Replica o gasim in sedinta Senatului,din 30-10-2006,in interpelerea senatorului PRM,Nicole Iorga:

"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU CREDETI CA BRASOVUL LUI SCRIPCARU SEAMANA TOT MAI MULT CU BACAUL LUI SECHELARIU?

 

Tu ai idee e a facut Scripcaru in toti acesti ani ? a facut intr-un an cat Ghise in toti .... Un om deosebit .. singurul care imi pare rau ca nu l-am votat .... nu ca m-as deplasa la vot pentru cineva :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este oare normal ca sasii care au parasit romania in mod legal si au fost despagubiti de catre statul roman sa cistige procese referitoare la asemenea revendicari si romani care au cupmarat aceste imobile legal de la statul roman sa fie evacuati precum niste caini ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este oare normal ca sasii care au parasit romania in mod legal si au fost despagubiti de catre statul roman sa cistige procese referitoare la asemenea revendicari si romani care au cupmarat aceste imobile legal de la statul roman sa fie evacuati precum niste caini ?

de ce nu raspunde nimeni?poate basescu.si justitia romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee, baiete, cum erau ei, sasii, vaduti catre RFG "precum niste caini"? Si ca inainte de a fi vanduti ei trebuiau sa predea statului roman casa si masina??? Poti sa explici cum poate cumpara cineva in mod legal un bun furat? Nu, nu poti, pentru ca nu ai cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai idee, baiete, cum erau ei, sasii, vaduti catre RFG "precum niste caini"? Si ca inainte de a fi vanduti ei trebuiau sa predea statului roman casa si masina??? Poti sa explici cum poate cumpara cineva in mod legal un bun furat? Nu, nu poti, pentru ca nu ai cum.

nu cred ca au fost vinduti,au plecat la cerere si nesiliti de nimeni,pe deasupra au fost despagubiti de catre statul roman 70.000.de lei prin 1975 erau o caruta de bani,plus ca au primit si bani din partea statului german. vin acum sa-si revendice imobilele?politicienii romani si justitia romana le-au creat aceasta portita .mai ciupesc si ei ceva.

Editat de Asfaloth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca au fost vinduti,au plecat la cerere si nesiliti de nimeni,pe deasupra au fost despagubiti de catre statul roman 70.000.de lei prin 1975 erau o caruta de bani,plus ca au primit si bani din partea statului german.jegosii vin acum sa-si revendice imobilele?politicienii romani si justitia romana le-au creat aceasta portita jegosilor .mai ciupesc si ei ceva.

Nu este corect sa jignesti ... fiecare se descurca cum poate si am cunoscut sasi care nu au mai vrut sa se intoarca in romania nici daca le dadeai 20 de case ... sunt oameni deosebiti si probabil ca nu ar jigni statul roman sau oricare om din romania ....

Cat despre domnul Scripcaru ... Brasovul nu a aratat niciodata mai bine ca acum ... abia astept sa vad ce mai face frumos pentru noi :P ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este corect sa jignesti ... fiecare se descurca cum poate si am cunoscut sasi care nu au mai vrut sa se intoarca in romania nici daca le dadeai 20 de case ... sunt oameni deosebiti si probabil ca nu ar jigni statul roman sau oricare om din romania ....

Cat despre domnul Scripcaru ... Brasovul nu a aratat niciodata mai bine ca acum ... abia astept sa vad ce mai face frumos pentru noi :P ...

alina te contrazic total.parintii mei au cumparat casa in care locuim de peste 20 de ani ,legal si in spiritul legii.de peste 4 ani sintem in proces cu acest nerorocit care a parasit romania la cerere si a fost despagubit.un bosorog senil de vreo 80 de ani singur pe lume in germania.sa zica mersi ptr.faptul ca sint paralizat de la git in jos.sint o fire mai rebela si sint si cetatean sua.un citat celebru al generalului american patton ....trec prin ei [jerrys.nazisti],precum gazele prin anus ,ca s-a ma exprim elegant.

Editat de chicago

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca au fost vinduti,au plecat la cerere si nesiliti de nimeni,pe deasupra au fost despagubiti de catre statul roman 70.000.de lei prin 1975 erau o caruta de bani,plus ca au primit si bani din partea statului german.jegosii vin acum sa-si revendice imobilele?politicienii romani si justitia romana le-au creat aceasta portita jegosilor .mai ciupesc si ei ceva.

De unde dracului citesti toata ineptia asta? Statul roman a primit 5000DM pentru fiecare neamt plecat in RFG. Asta a recunoscut si Helmuth Kohl. Dar tu probabil habar nu ai cine e. Mai documenteaza-te! Tu ai idee ce inseamna reparatie morala??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×