Sari la conținut
Forum Roportal
Danilcenco

Vechime in munca

Postări Recomandate

dar tu unde dracu esti, in al noualea cer?

 

undeva unde cand nu iti misti fundul de acasa NU se considera ca muncesti :drag:

dar cu un limbaj agresiv ca al tau, mai bine ne oprim aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
undeva unde cand nu iti misti fundul de acasa NU se considera ca muncesti :o:

dar cu un limbaj agresiv ca al tau, mai bine ne oprim aici

 

pai normal ca sunt agresiva, doar traiesc in jungla... unul "hais", altul "cea".

 

ne bestelim unii pe altii, ne dam destepti, umilim pe altii, vb aiurea-n tramvai si nu lamurim nimic.

 

dar ne oprim ca uite asa facem praf si topicul asta facut cica sa ne ajute. :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Somajul se contituie ca vechime in munca si se aduna la anii necesari pentru stabilirea pensiei.

 

Mica curioasa...despre ce secretariat vorbesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Somajul se contituie ca vechime in munca si se aduna la anii necesari pentru stabilirea pensiei.

 

Mica curioasa...despre ce secretariat vorbesti?

 

da, pentru pensie stiu ca se socoteste.

 

lucrez la 2 scoli. la una din ele, am trecut la o alta treapta de salarizare, acordandu-mi-se spor de vechime, fiindpusa la socoteala si perioada de somaj. la cealalta scoala, directoarea nu doreste sa-mi aprobe acordarea sporului de vechime deoarece sustine ca somajul nu poate fi socotit la perioada de vechime in munca. acum problema e ca daca intr-adevar somajul nu este socotit ca vechime pt trecerea la o alta treapta de salarizare, va trebui sa returnez banii pe care ii iau de la una din scoli...

 

eu inca nu gasesc legea care sa sustina acest fapt. daca stii unde pot gasi aceasta dovada, te rog sa postezi un link, ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, pentru pensie stiu ca se socoteste.

 

lucrez la 2 scoli. la una din ele, am trecut la o alta treapta de salarizare, acordandu-mi-se spor de vechime, fiindpusa la socoteala si perioada de somaj. la cealalta scoala, directoarea nu doreste sa-mi aprobe acordarea sporului de vechime deoarece sustine ca somajul nu poate fi socotit la perioada de vechime in munca. acum problema e ca daca intr-adevar somajul nu este socotit ca vechime pt trecerea la o alta treapta de salarizare, va trebui sa returnez banii pe care ii iau de la una din scoli...

 

eu inca nu gasesc legea care sa sustina acest fapt. daca stii unde pot gasi aceasta dovada, te rog sa postezi un link, ceva...

 

Aici depinde de contractul pe care l-ai semnat...daca la stabilirea vechimii pentru spor este necesara vechime pe functie,sau vechime in munca.In CCM propriu gasesti ce te intereseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La angajare nu, dar se calculeaza la pensie. Cum poti sa ai vechime atunci cand esti somer?

 

din cate stiu eu, din somaj ti se opresc anumite taxe, contributii...cotizezi....ma rog...

cert este ca exista o lege, in directia aceasta, pt ca sunt institutii care iau in considerare somajul ca vechime... dar se pare ca a fost abrogata.

 

edit: nu ma intereseaza parerile personale. am nevoie de dovezi!

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cate stiu eu, din somaj ti se opresc anumite taxe, contributii...cotizezi....ma rog...

cert este ca exista o lege, in directia aceasta, pt ca sunt institutii care iau in considerare somajul ca vechime... dar se pare ca a fost abrogata.

 

edit: nu ma intereseaza parerile personale. am nevoie de dovezi!

 

Dupa cum am mai spus...ai citit CCM-ul ?Poti intreba la Directia de Munca(sau cum s-o mai numi!) in raza careia locuiesti pentru lamuriri sigure.

 

Si da...sunt astfel de institutii care iau in calcul perioada de somaj pentru stabilirea vechimii...:cheer: din sursa sigura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum am mai spus...ai citit CCM-ul ?Poti intreba la Directia de Munca(sau cum s-o mai numi!) in raza careia locuiesti pentru lamuriri sigure.

 

Si da...sunt astfel de institutii care iau in calcul perioada de somaj pentru stabilirea vechimii...:cheer: din sursa sigura...

 

in contract nu e nimic lamuritor.

voi merge la directia muncii sa ma interesez.

 

merci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tin sa va spun ca si secretara de la a doua scoala s-a interesat si mi-au aprobat trecerea la o alta treapta de salarizare incluzand si perioada se somaj :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×