Sari la conținut
Forum Roportal
marina

Husky

Postări Recomandate

:dee

 

Buna dimineata! La Multi Ani!

 

Oameni buni, sunt in general o iubitoare de animale, cainii imi plac deosebit de mult (pacat ca la "Animal Planet" au iesit de abia pe locul 2 in lume dupa tigrii) dar am o "nedumerire": pe strazi invecinate distanta de vreo 500 m. "locuiesc" doi caini huscay. De un timp incoace "comunica" intre ei prin urlete sinistre. Asa vor face tot timpul sau doar in perioada de iarna? Spuneti-mi ceva frumos despre aceasta rasa, ceva sa contrabalanseze modul de comunicare pe care nu la-am auzit pana acum si uneori imi da fiori.

Multumesc!

 

:) :) :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:dee

 

Multumesc pentru adresa, e intr-adevar un site cuprinzator si te face sa iubesti aceasta rasa splendida, cunoscand-o mai bine.

 

 

 

:pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine in cartier sunt vreo trei detinatori de huscay. Ce mi se pare ciudat la acesti patrupezi este ca dau impresia de "cel mai prost prieten al omului". Cand ii vad in parc, alaturi de alti caini, vagabonzi sau cu stapani, acesti huscay se comporta cam aiurea. Nu alearga, nu se zbenguie cu ceilalti, nu asculta comenzile stapanilor... Stiti bancul cu asemanarea dintre inginer si caine: ambii au privire inteligenta, dar se exprima cu greutate; (sunt inginer ::):). Aceasta privire inteligenta a cainelui, nu am vazut-o si la huscay. Nu am vazut, dealtfel, nici un huscay, sa se gudure si sa dea fericit din coada, pe langa stapan, nici macar cand primeste mancare. Iar privirea aia a lor, cu ochii aia gri, inexpresivi, imi dau fiori. Au o privire de rechin! Pana si lupii par mai blanzi decat acesti huscay. Poate gresesc, poate am o perceptie eronata, dar am discutat si cu alti oameni, intre care si un dresor de la asociatia chinologica si el mi-a spus ca huscay este o rasa dificila. In orice caz, cand vad un huscay pe strada, ma tin departe... :?

LA MULTI ANI! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si bunica mea a avut 3 huscay... un tata si fiu... si mai unu gasit... da... si eu zic ca sunt cam prostanaci... nu stiu sa muste... all day se joaca... si se dreseaza foarte greu... nu prea asculta... e zuper doar cand te trage la sanie.. e o senzatie cool... dar cam atat... vara sunt foarte greu de intretinut.. chiar la casa... ce sa mai zic de bloc... pentru ca le pica f mult parul..... deci nu poti sa faci nicaa cu el... ca mori asfixiat de atata par... au pielea aspra... sweet arata doar iarna... sunetele care le scot... mie mi se par ceva logice... mai ales ca il am pe catelu meu Pecainez care imi canta all day si imi zice de 100 "mama" ... unul dintre huscay ai mei scotea un cuvant... ca un lup.... dar folosea si un "r" printre .... se uita la u si parca vrooia sa iti spuna ceva cu sunetul asta... da recunosc sunt frumosi.... sunt f dragalasi si ffff jucausi... dar.... eu zic ca la munte ei se simt f bine... decat sa ii chinui prin oras.. unde vara sunt tabarati... nu au chef de nicaa.. si sunt lenesi din cauza caldurii.. so... daca stai la munte iti recomand 1 :hi: si iarna iti recomand 2 ::tease:: have fun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dpind d fiekre in parte..ganditi'va la oameni..unii sunt mai retrasi altii kre nu stau nici o clipa locului. yo una nu prea am avut contacte cu ei, c sa mai zic d avut unul (mama nu suporta sa vada animale in ksa, avand in vdr k stau intr'un apartament)..da' mie una mi s par cei mai frumosi caini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×