Sari la conținut
Forum Roportal
nokiacosmin

sugestii placa de baza

Postări Recomandate

sal.am un procesor ahlon 64x2 3800+ sk am2 windsor,placa video radeon x1600pro,placa sunet sb creative audigy se,harduri 80g samsung sata2,160g wd sata2 si doua memorii ddr 512mb 400mhz pc3200.as dori niste sugestii pt placa de baza.eu ma gandisem la gigabyte m55s-s3 dar nu stiu daca pot folosi cele doua ddr si daca e cea mai buna solutie.merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o placa p4p800 de care sunt tare multumit. s-ar pupa perfect si la tine. asteapta sa mai vezi comentarii si vei decide. are un intel dual core la 3 gb

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@puiu.t: bausi gaz ? Placa de baza pentru procesoare intel la un procesor AMD ? Daca nu te pricepi mai bine incearca sa nu ii bagi si pe altii in ceata...

 

@nokiacosmin:

Memoriile alea nu le vei putea folosi cu procesorul ala indifierent de placa de baza folosita.In cazul AMD controllerul de memorie este integrat in procesor si nu in placa de baza. Drept urmare: e cazul sa iti faci rost de memorie DDR2.

 

Astepta opinia altora care au folosit aceasta platforma , eu as comenta in necunostinta de cauza asupra calitatii/performantei.Pot sa iti spun doar ca: totul inafara de memorie ar trebui sa se "potriveasca".

 

Ca sugestie generala cauta cu ajutorul unui motor de cautare: "<model placa de baza> user reviews" sau in general review-uri.

 

Daca ai ocazia verifica si presa de specialitate (Chip , XtremePc , etc) , poate ai noroc si macar una dintre publicatii a testat un set de placi de baza pe socket AM2 de curand.

Exemplu de test: http://www.trustedreviews.com/article.aspx?art=3430

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca marci, recomand Asus si Abit pt AM2. Ca modele... pai depinde ce vrei sa faci cu computerul... sunt placi de baza pt viteza, pt multimedia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme caut si eu informatii pentru un nou calculator.

Nu sint un gamer impatimit si nici nu vreau sa dau foarte multi bani pe componente.

Am zis ca o alegere buna pentru un pret cit de cit acceptabil ar fi Athlon 64 X2 3600+ la 498,79 RON ADO3600CUBOX (Soclu AM2, Frecventa 2000 MHz, Bus 1000 MHz, Cache level 1 128 KB, Cache level 2 2x 256 KB, Tehnologii 90nm 65W). Diferenta fata de 3800+ e ca are cache-ul la jumatate (256 fata de 512) ceea ce nu face mare diferenta (vezi review pe web).

Pentru placa de baza as merge cu un Asus. Am avut vreo trei placi de baza Asus si am fost foarte multumit.

Am gasit vreo citeva placi de baza dar nu stiu inca la care sa ma opresc. Daca nu ma insel cele SLI suporta doua placi video, dar nu cred ca voi folosi asa ceva.

Ce sugerati din urmatoarea lista de placi Asus?

M2N 303,14 RON

M2N-E 354,19 RON

M2N-SLI-Deluxe 491,91 RON

M2N4-SLI 340,56 RON

M2N32-SLI-Deluxe 672,98 RON

 

Ce alte placi (alti producatori) recomandati pentru AM2?

 

Master_Best de ce nu recomanzi M2N-E? Sint probleme cu placa asta?

Editat de cxdani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@puiu.t: bausi gaz ? Placa de baza pentru procesoare intel la un procesor AMD ? Daca nu te pricepi mai bine incearca sa nu ii bagi si pe altii in ceata...

 

@nokiacosmin:

Memoriile alea nu le vei putea folosi cu procesorul ala indifierent de placa de baza folosita.In cazul AMD controllerul de memorie este integrat in procesor si nu in placa de baza. Drept urmare: e cazul sa iti faci rost de memorie DDR2.

 

Astepta opinia altora care au folosit aceasta platforma , eu as comenta in necunostinta de cauza asupra calitatii/performantei.Pot sa iti spun doar ca: totul inafara de memorie ar trebui sa se "potriveasca".

 

Ca sugestie generala cauta cu ajutorul unui motor de cautare: "<model placa de baza> user reviews" sau in general review-uri.

 

Daca ai ocazia verifica si presa de specialitate (Chip , XtremePc , etc) , poate ai noroc si macar una dintre publicatii a testat un set de placi de baza pe socket AM2 de curand.

Exemplu de test: http://www.trustedreviews.com/article.aspx?art=3430

ciitsem gresit...ma iarta :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Master_Best , argumeanteaza te rog!

@puiu.t , nici o problema , toti suntem oameni , dar ai mai multa grija :yes:.

@cxdani

Nu sint un gamer impatimit si nici nu vreau sa dau foarte multi bani pe componente.

Cam imposibila combinatie :(.

Mobo as recomanda Asus , Abit mai au probleme cu stabilitatea dar ar fi prima recomandare dupa Asus.

In functie de diferenta de pret as recomanda totusi 3800+ , nu am bagat nasul in reviewuri dar un cache dublu sigur o sa se simta putin mai incolo!Momentan jocurile inca nu folosesc la maxim resursele unui procesor dual-core dar peste un an sau doi o sa iti fie utila memoria cache in plus.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre Cache am facut alt topic.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic20532.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×