Sari la conținut
Forum Roportal
angeldeni

ATEU PE CALEA CEA BUNA...SE POATE?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

prietenul meu e ateu...cand era mic credea in Dumnezeu dar cu timpul cand a crescut a inceput sa citeasca carti de "marii scriitori"...acesti mari filozofi i-au schimbat parerea si de vreo 10 ani nu mai crede in nimic...eu sunt ortodoxa el e catolic,era de fapt catolic...ne certam de multe ori din cauza aceasta si de cele mai multe ori pentru ca eu nu vreau sa continui relatia chiar daca il iubesc mult...ma gandesc mult cum voi educa copii mei cu un tata ateu...si el ma iubeste si ma roaga mereu sa il ajut pentru ca nu vrea sa ma piarda dar eu nu stiu ce sa fac

cine poate sa imi dea un sfat il rog sa o faca.va multumesc din suflet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietenul meu e ateu...cand era mic credea in Dumnezeu dar cu timpul cand a crescut a inceput sa citeasca carti de "marii scriitori"...acesti mari filozofi i-au schimbat parerea si de vreo 10 ani nu mai crede in nimic...eu sunt ortodoxa el e catolic,era de fapt catolic...ne certam de multe ori din cauza aceasta si de cele mai multe ori pentru ca eu nu vreau sa continui relatia chiar daca il iubesc mult...ma gandesc mult cum voi educa copii mei cu un tata ateu...si el ma iubeste si ma roaga mereu sa il ajut pentru ca nu vrea sa ma piarda dar eu nu stiu ce sa fac

cine poate sa imi dea un sfat il rog sa o faca.va multumesc din suflet

 

''Incurcate sunt caile Tale Doamne si, numai Tu Unul le poti deslusi!''

''Lasati-l pe fiecare sa-si aleaga singur calea, pana cand El il va chema acasa!''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-l parasesti. E inadmisibil ca el sa gandeasca cu capul pe umeri, sa refuze sa aibe prieten imaginar dupa legile caruia sa-si construiasca viata, e de neconceput in timpurile moderne sa nu accepte miorlaiala mistica si sa dea spaga la popi. Ca sa nu mai vorbim de copii! Sa creasca ei imuni la virusul religios! :roll:

Lasa-l, pana nu e prea tarziu ! :P

Editat de Silentia lunae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietenul meu e ateu...cand era mic credea in Dumnezeu dar cu timpul cand a crescut a inceput sa citeasca carti de "marii scriitori"...acesti mari filozofi i-au schimbat parerea si de vreo 10 ani nu mai crede in nimic...eu sunt ortodoxa el e catolic,era de fapt catolic...ne certam de multe ori din cauza aceasta si de cele mai multe ori pentru ca eu nu vreau sa continui relatia chiar daca il iubesc mult...ma gandesc mult cum voi educa copii mei cu un tata ateu...si el ma iubeste si ma roaga mereu sa il ajut pentru ca nu vrea sa ma piarda dar eu nu stiu ce sa fac

cine poate sa imi dea un sfat il rog sa o faca.va multumesc din suflet

 

tu chiar parasesti pe cineva pt ca nu merge la biserica?? :blink: important e sa fie om bun..si daca e ateu ce?? sau trebuie sa le vorbeasca zilnic copiilor de Dumnezeu?? sunt multi oameni mai "credinciosi" decat cei credinciosi :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu chiar parasesti pe cineva pt ca nu merge la biserica?? :blink: important e sa fie om bun..si daca e ateu ce?? sau trebuie sa le vorbeasca zilnic copiilor de Dumnezeu?? sunt multi oameni mai "credinciosi" decat cei credinciosi :blink:

Asa este cazul si al lui soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe am mai auzit, dar inca n-am reusit sa ma minunez asa de tare ca aceasta data. Nu pot sa-mi imaginez ce legatura are dragostea cu religia. Poate doar in lipsa de logica a asa-zisilor credinciosi, care nu reusesc sa vada lumea in ansamblu din cauza nelipsitilor ochelari de cal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe am mai auzit, dar inca n-am reusit sa ma minunez asa de tare ca aceasta data. Nu pot sa-mi imaginez ce legatura are dragostea cu religia. Poate doar in lipsa de logica a asa-zisilor credinciosi, care nu reusesc sa vada lumea in ansamblu din cauza nelipsitilor ochelari de cal.

nici eu nu merg la biserica mereu si nici logica nu imi lipseste dar cred in dumnezeu si mi-e greu sa ii ascult teoriile lui pe care le consider niste tampenii.chiar daca cred in Dumnezeu nu i-am cerut niciodata sa creada si el sau sa faca ce fac eu.i-am spus doar ca mi-ar fi placut sa fie asa.nu am incercat niciodata sa ii umplu capul che chestii despre religie.

 

tu chiar parasesti pe cineva pt ca nu merge la biserica?? :blink: important e sa fie om bun..si daca e ateu ce?? sau trebuie sa le vorbeasca zilnic copiilor de Dumnezeu?? sunt multi oameni mai "credinciosi" decat cei credinciosi :blink:

 

probabil am eu o problema...mi-e greu sa accept viata mea alaturi de o persoana care nu da nici o importanta a ceea ce eu iubesc si in ceea ce eu cred...nu contrazic faptul de a fi o problema a mea si nu a lui...e dificil

 

Eu zic sa-l parasesti. E inadmisibil ca el sa gandeasca cu capul pe umeri, sa refuze sa aibe prieten imaginar dupa legile caruia sa-si construiasca viata, e de neconceput in timpurile moderne sa nu accepte miorlaiala mistica si sa dea spaga la popi. Ca sa nu mai vorbim de copii! Sa creasca ei imuni la virusul religios! :doh:

Lasa-l, pana nu e prea tarziu ! :)

 

daca pentru tine credinta = miorlaiala mistica si spaga la popi probabil crezi ca credinta=ceea ce se intampla in biserica.

acest prieten imaginar cum il numesti tu m-a ajutat sa imi construiesc o viata de care sunt pe deplin multumita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acest prieten imaginar cum il numesti tu m-a ajutat sa imi construiesc o viata de care sunt pe deplin multumita.

 

Atunci e simplu: te rogi prietenului tau imaginar sa-ti aduca iubitul pe "calea cea buna ". :D

 

Se spune ca ii iubim pe oameni nu pentru calitatile lor ci pentru defectele lor. Daca iubesti cu adevarat pe cineva, iti este perfect indiferent daca este ateu sau habotnic, stelist sau dinamovist, rocker sau manelist. Gandeste-te de doua ori inainte de a pierde un om care te iubeste, daca iti permiti sa risti o asemenea risipa, in numele unor iluzii religioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×