Sari la conținut
Forum Roportal
jeny_lidi

Diavolul din vis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua si bine v-am gasit!

 

Sunt crestin ortodox,cred in Dumnezeu,imi spun rugaciunile in fiecare zi. :focus:

De cand eram copil, imi apare in vis diavolul in chip de om...visele sunt aproape reale, traiesc fiecare miscare.O data a aparut in chipul unui episcop al Munteniei,care e mort (Dumnezeu sa il ierte).Cand imi apare in vis, daca ma loveste, cand ma trezesc, ma doare unde m-a lovit.De multe ori ii zic in vis:"Lasa-ma,pleaca,eu cred in Iisus Hristos,eu cred in Dumnezeu" sau spun o rugaciune.Cateodata,in vis, nu ma pot misca, nu pot sa vorbesc, ca si cum m-ar tine cineva...atunci fac cruce cu limba.

De multe ori imi apar copii morti in vis,care imi cer ajutorul, dar le spun ca nu ii pot ajuta.

 

Sunt vise aproape reale...

Cand am avut 20 de ani, am vorbit cu un preot ortodox din orasul meu si a zis ca imi apar copiii morti in vis pentru ca port pacatul mamei care a facut un avort inainte sa ma nasc eu.

A mai zis ca diavolul imi apare in vis pentru ca vrea sa ma ispiteasca...si ca ar fi o a doua realitate pe care o traiesc...

A zis sa citesc "Paraclisul Maicii Domnului" in fiecare zi.

 

Cum am scris mai sus, imi spun rugaciunile in fiecare zi, citesc Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi,merg la biserica,ma spovedesc,... dar nu am rezolvat problema cu visele. :crazy:

 

Nu mai stiu ce sa fac...nu am spus toate astea celor din familie...m-am gandit ca poate nu ma crede nimeni... :crazy:

 

Daca aveti solutii, idei,....va rog din suflet sa ma ajutati!!! :crazy:

Nu mai stiu ce sa fac...

 

Va multumesc anticipat!!! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,

Eu sunt Dani, si am sa incerc sa te ajut pe cat se poate sa scapi de acest cosmar al tau !

Am sa incep mai intai prin at-i spune ca si eu sunt ortodox , dar, doar pt ca m-am nascut in religia asta , nu ca as vrea.

A crede in Dumnezeu nu inseamna sa mergi la biserica , sa te rogi in fiecare seara sau mai ales a te spovedii !!!

Incepe prin a citii biblia si ai sa vezi ca defapt , a fi credincios inseamna sa-l recunosti pe Isus ca mantuitorul , salvatorul tau , iar prin EL sa crezi in Dumnezeu .

Se zice ca "cum iti asterni asa dormi" cam asa si cu visele . Visele, de cele mai multe ori , se manifesta in functie de ce evenimente importante pentru TINE au avut loc in ultima perioada . Nu ai putea sa visezi ceva ce nu ai habar , sau ce nu poti constientiza , de ex. diavolul in "chip de om" de ce in chip de om ? pentru ca altcumva nu ai cum , nu stii cum arata .... acuma daca-ti imaginezi unu cu coarne si coada , si pielea rosie si

colti ascutiti .... crede-ma asta nu e decat imaginatia bogata a unora.... la fel si moartea ...nu ai putea sa te visezi moarta , pentru ca nu ai cum sa stii ce fel de stare ar fi !!!!

locul care te doare unde te-a lovit popa ??? Ai fii uimita de cate lucruri e capabil creierul uman ....ex. nu te-ai trezit niciodata transpirata ? sau nu ai visat niciodata ca, cazi in gol ? Si nu ai avut senzatia aia ciudata la stomac ???

Hai sa nu mai bat campii, Isus zice ca omul sanatos nu are nevoie de doctor , asa e !!!!

Eu zic ca esti pe calea gresita . Ai sa vezi in biblie , scrie foarte clar , fara icoane, fara statui, fara tablouri sau asa zisi sfinti .....

Sunt convins ca este o solutie logica la problema ta , si mi-ar face placere sa te ajut .

pentru asta am nevoie de mai multe detalii .

te rog , scrie-mi un mail , sau un tel la [edit] , putem discuta altfel.

Pana atunci somnik pufos !!!! D

 

 

promovarea la sectiunea aferenta

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua si bine v-am gasit!

 

Sunt crestin ortodox,cred in Dumnezeu,imi spun rugaciunile in fiecare zi. :focus:

De cand eram copil, imi apare in vis diavolul in chip de om...visele sunt aproape reale, traiesc fiecare miscare.O data a aparut in chipul unui episcop al Munteniei,care e mort (Dumnezeu sa il ierte).Cand imi apare in vis, daca ma loveste, cand ma trezesc, ma doare unde m-a lovit.De multe ori ii zic in vis:"Lasa-ma,pleaca,eu cred in Iisus Hristos,eu cred in Dumnezeu" sau spun o rugaciune.Cateodata,in vis, nu ma pot misca, nu pot sa vorbesc, ca si cum m-ar tine cineva...atunci fac cruce cu limba.

De multe ori imi apar copii morti in vis,care imi cer ajutorul, dar le spun ca nu ii pot ajuta.

 

Sunt vise aproape reale...

Cand am avut 20 de ani, am vorbit cu un preot ortodox din orasul meu si a zis ca imi apar copiii morti in vis pentru ca port pacatul mamei care a facut un avort inainte sa ma nasc eu.

A mai zis ca diavolul imi apare in vis pentru ca vrea sa ma ispiteasca...si ca ar fi o a doua realitate pe care o traiesc...

A zis sa citesc "Paraclisul Maicii Domnului" in fiecare zi.

 

Cum am scris mai sus, imi spun rugaciunile in fiecare zi, citesc Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi,merg la biserica,ma spovedesc,... dar nu am rezolvat problema cu visele. :crazy:

 

Nu mai stiu ce sa fac...nu am spus toate astea celor din familie...m-am gandit ca poate nu ma crede nimeni... :crazy:

 

Daca aveti solutii, idei,....va rog din suflet sa ma ajutati!!! :crazy:

Nu mai stiu ce sa fac...

 

Va multumesc anticipat!!! :P

O astfel de experienta am avut cu peste 10 ani in urma.L-am rugat pe Domnul sa ingaduie sa-l vad pe diavolul.Asta fiindca nu credeam in lumea de dincolo.Intr-o noapte am avut o experienta in care l-am vazut pe diavolul .Era un barbat frumos cum nu am mai vazut niciodata ,perfect (este un inger de lumina ,cel mai frumos dintre heruvimi),insa imi aducea groaza si frica in sufletul meu .

Ceea ce am facut a fost ca am intins mana catre El si i-am spus: Satan ,in Numele lui Isus Cristos iti poruncesc sa pleci! I-am spus acest lucru de cateva ori si s-a indepartat cate putin pana ce a disparut!

Noi avem autoritatea lui Dumnezeu ,ca si copii ai Lui si putem sa-l indepartam pe satan ,in Numele lui Isus Cristos.

Biblia ne mai spune ca sunt anumite soiuri de draci ,care nu iasa decat cu post si cu rugaciune.

Citeste Scriptura ,pocaieste-te inaintea Domnului de pacatele tale si cere-I lui Dumnezeu protectie peste viata ta.

Cere si altor crestini sa tina post si rugaciune pentru dumneata.

Dumnezeu sa te binecuvinteze!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand eram copil, imi apare in vis diavolul in chip de om...
de unde stii ca e diavolul?

 

 

Cand am avut 20 de ani, am vorbit cu un preot ortodox din orasul meu si a zis ca imi apar copiii morti in vis pentru ca port pacatul mamei care a facut un avort inainte sa ma nasc eu.
preotul a gresit daca ti-a dat de inteles (sau ai inteles tu gresit...) ca ai patimi acum datorita pacatelor mamei tale - asta nu este Crestinism, ci superstitie

 

 

imi spun rugaciunile in fiecare zi, citesc Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi,merg la biserica,ma spovedesc,... dar nu am rezolvat problema cu visele.
continua cu rugaciunile!

problema cu visele mai poate fi rezolvata si cu un psihiatru/psiholog...

 

 

nu am spus toate astea celor din familie...m-am gandit ca poate nu ma crede nimeni...
nici sa nu le spui

nu pentru ca nu te-ar crede, ci pentru ca nu are rost sa ii tulburi si pe ei - eventual, le poti spune dupa ce rezolvi problema...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua si bine v-am gasit!

 

Sunt crestin ortodox,cred in Dumnezeu,imi spun rugaciunile in fiecare zi. :flowers:

De cand eram copil, imi apare in vis diavolul in chip de om...visele sunt aproape reale, traiesc fiecare miscare.O data a aparut in chipul unui episcop al Munteniei,care e mort (Dumnezeu sa il ierte).Cand imi apare in vis, daca ma loveste, cand ma trezesc, ma doare unde m-a lovit.De multe ori ii zic in vis:"Lasa-ma,pleaca,eu cred in Iisus Hristos,eu cred in Dumnezeu" sau spun o rugaciune.Cateodata,in vis, nu ma pot misca, nu pot sa vorbesc, ca si cum m-ar tine cineva...atunci fac cruce cu limba.

De multe ori imi apar copii morti in vis,care imi cer ajutorul, dar le spun ca nu ii pot ajuta.

 

Sunt vise aproape reale...

Cand am avut 20 de ani, am vorbit cu un preot ortodox din orasul meu si a zis ca imi apar copiii morti in vis pentru ca port pacatul mamei care a facut un avort inainte sa ma nasc eu.

A mai zis ca diavolul imi apare in vis pentru ca vrea sa ma ispiteasca...si ca ar fi o a doua realitate pe care o traiesc...

A zis sa citesc "Paraclisul Maicii Domnului" in fiecare zi.

 

Cum am scris mai sus, imi spun rugaciunile in fiecare zi, citesc Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi,merg la biserica,ma spovedesc,... dar nu am rezolvat problema cu visele. :crazy:

 

Nu mai stiu ce sa fac...nu am spus toate astea celor din familie...m-am gandit ca poate nu ma crede nimeni... :crazy:

 

Daca aveti solutii, idei,....va rog din suflet sa ma ajutati!!! :yawn:

Nu mai stiu ce sa fac...

 

Va multumesc anticipat!!! :hi:

 

 

Apeleaza la un psiholog sau la un calugar, dar un calugar recunoscut de preoti ca fiind bun. Ideea e ca trebuie sa ai incredere in metoda aleasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ,

Eu sunt Dani, si am sa incerc sa te ajut pe cat se poate sa scapi de acest cosmar al tau !

Am sa incep mai intai prin at-i spune ca si eu sunt ortodox , dar, doar pt ca m-am nascut in religia asta , nu ca as vrea.

A crede in Dumnezeu nu inseamna sa mergi la biserica , sa te rogi in fiecare seara sau mai ales a te spovedii !!!

Incepe prin a citii biblia si ai sa vezi ca defapt , a fi credincios inseamna sa-l recunosti pe Isus ca mantuitorul , salvatorul tau , iar prin EL sa crezi in Dumnezeu .

Se zice ca "cum iti asterni asa dormi" cam asa si cu visele . Visele, de cele mai multe ori , se manifesta in functie de ce evenimente importante pentru TINE au avut loc in ultima perioada . Nu ai putea sa visezi ceva ce nu ai habar , sau ce nu poti constientiza , de ex. diavolul in "chip de om" de ce in chip de om ? pentru ca altcumva nu ai cum , nu stii cum arata .... acuma daca-ti imaginezi unu cu coarne si coada , si pielea rosie si

colti ascutiti .... crede-ma asta nu e decat imaginatia bogata a unora.... la fel si moartea ...nu ai putea sa te visezi moarta , pentru ca nu ai cum sa stii ce fel de stare ar fi !!!!

locul care te doare unde te-a lovit popa ??? Ai fii uimita de cate lucruri e capabil creierul uman ....ex. nu te-ai trezit niciodata transpirata ? sau nu ai visat niciodata ca, cazi in gol ? Si nu ai avut senzatia aia ciudata la stomac ???

Hai sa nu mai bat campii, Isus zice ca omul sanatos nu are nevoie de doctor , asa e !!!!

Eu zic ca esti pe calea gresita . Ai sa vezi in biblie , scrie foarte clar , fara icoane, fara statui, fara tablouri sau asa zisi sfinti .....

Sunt convins ca este o solutie logica la problema ta , si mi-ar face placere sa te ajut .

pentru asta am nevoie de mai multe detalii .

te rog , scrie-mi un mail , sau un tel la 0740.54.23.35 , putem discuta altfel.

Pana atunci somnik pufos !!!! D

 

 

 

 

Buna Dani! :crazy:

 

Iti multumesc pentru mesaj. :flowers:

Am citit citit toata,biblia,am citit si milte carti explicative....stiu ca a crede in D-zeu nu inseamna sa mergi la biserica si sa te rogi...am fost tare bolnava,am avut doua tumori la spate,dar nu m-am lasat doborata...in gandul meu Il rugam pe Domnul sa-mi dea putere sa lupt si sa merg inainte.Stiu ca a fost langa mine mereu si a avut grija de mine.Stiu ca datorita Lui am putut sa scap de necazuri.

Credinta mea nu se rezuma in rugaciuni si in mersul la biserica.Credinta o port in suflet, cand ma rog la D-zeu,vorbesc ca si cum as vorbi cu un parinte mult iubit.

 

Am vazut mai sus ca multi m-au sfatuit sa merg la psiholog/psihiatru.

 

VA MULTUMESC PENTRU SFAT,DAR NU SUNT NEBUNA.SUNT IN TOATE FACULTATILE MINTALE, AM O FAMILIE, AM UN SERVICIU SI NU SUNT PARANOICA. V-AM CERUT AJUTORUL,SAU,MA ROG...V-AM CERUT PARERILE PENTRU CA AM CREZUT CA MA PUTETI AJUTA...

 

As fi vrut sa iti scriu un e-mail, dar nu il stiu.

Iti multumesc mult!!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alaman

 

e-mail- ul meu e:clclidia@yahoo.com

 

Daca ai articole despre religie si poti sa le trimiti prin e-mail, mi-ar face placere sa le citesc.

 

Iti multumesc! :flowers:

Editat de Katherine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut mai sus ca multi m-au sfatuit sa merg la psiholog/psihiatru.

 

VA MULTUMESC PENTRU SFAT,DAR NU SUNT NEBUNA.SUNT IN TOATE FACULTATILE MINTALE, AM O FAMILIE, AM UN SERVICIU SI NU SUNT PARANOICA. V-AM CERUT AJUTORUL,SAU,MA ROG...V-AM CERUT PARERILE PENTRU CA AM CREZUT CA MA PUTETI AJUTA...

nu paranoicii merg la psiholog (de fapt, acestia sunt cei care refuza violent sa o faca)

 

este o prejudecata ca daca mergi la psiholog esti obligatoriu nebun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

psihiatri se ocupa cu boli psihice si cu nebuni in general...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×