Sari la conținut
Forum Roportal
N3t_Ghost

arde frate

Postări Recomandate

am si eu o problema cu procesoru.. se cam incinge..

problema a inceput dupa ce am verificat un alt procesor pe placa mea de baza. Cand mi-am pus procesoru inapoi se incinge. am schimbat pasta de pe procesor si am si instalat cpuidle. acuma sta la 51-52 grade, dar..e setat ca la 60 de grade sa se inchida...si cand ma joc nfs Most wanted,...dupa juma de ora...se inchide :( nu stiu ce sa-i mai fac :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mod cert este vorba de un AMD, sfatul meu e sa-i cumperi un cooler mai performant si inca repede !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert nu ai pus radiatoru cum trebuie pe "pastla" adica pe proc !!

Mai uita-te 1 data cum e pus radiatoru !! si daca face contact cum scrie la carte cu procu !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod cert nu ai pus radiatoru cum trebuie pe "pastla" adica pe proc !!

Mai uita-te 1 data cum e pus radiatoru !! si daca face contact cum scrie la carte cu procu !!!

sunt puse bine toate...daca nu ar fi fost..mi s-ar fi ars pana acuma..nu? situatia e cam de 2 luni.. de incins cat sa se inchida singur.. doar in nfs most wanted.. in alte aplicatii nu am avut probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.. in alte aplicatii nu am avut probleme

 

Ce inseamna alte aplicatii? Jocuri sau altele?

 

Incearca si desfa carcasa si vezi daca se incinge la fel.

Monteaza doua coolere pe carcasa, suplimentar, unul in fata si altul in spate. E posibil ca interiorul carcasei sa nu fie bine ventilat, de aici crestere temp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt puse bine toate...daca nu ar fi fost..mi s-ar fi ars pana acuma..nu? situatia e cam de 2 luni.. de incins cat sa se inchida singur.. doar in nfs most wanted.. in alte aplicatii nu am avut probleme

 

Ombre ... io am zis sa verifici pentru ca simtomele le-am mai intalnit la un viteaz care tot asa o schimbat cooleru de unu singur tot pe un sempron la 2600, toate bune si frumoase pana sa se si joace omu ... iar cand juca ... nu dura mai mult de 5-10 minute dupa care se bloca tot compu !! iar cand m-am uitat la radiator, chiar daca statea fix pe procesor, era pus invers ;) ...! Radiatoru ar trebui sa aibe un canal si daca te uiti pe manualu placii de baza tre sa sti cum vine pus ...!

Oricum ... sa zicem ca e pus bine .... pasta termoconductoare e pusa cum trebuie !!?? <ca o paranteza ... poti avea un cooler de j'de'euro, daca nu aplici pasta cum scrie la carte ... eu cu un cooler de doi lei tin procu la temp. mai mici > !!

... iar ideea e ca pasta nu trebuie pusa la discretie ci intinsa bine de tot pe radiator ca sa acopere toti porii (pe care tu n'ai cum sa-i vezi ... eventual la microscop, dar te gandesti ca sunt acolo), si eventual mai pui o pelicula subtire peste radiator si procesor ... dar subtire nu in sensul de 1-2mm ...ci mai putin !!

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fixarea coolerului se procedeaza asa:

se sterge f. bine indepartandu-se pasta veche ( de incercat pe o sticla plana)

se pune din pasta noua cam cat un bob de orez

se preseaza f. bine prin rotiri usoare, pana se aude fier pe fier, in felul asta indepartandu-se excesul

pasta trebuie doar sa astupe spatiile goale nu sa separe proc de radiator

atentie mare la modul de montare

succes!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la fixarea coolerului se procedeaza asa:

se sterge f. bine indepartandu-se pasta veche ( de incercat pe o sticla plana)

se pune din pasta noua cam cat un bob de orez

se preseaza f. bine prin rotiri usoare, pana se aude fier pe fier, in felul asta indepartandu-se excesul

pasta trebuie doar sa astupe spatiile goale nu sa separe proc de radiator

atentie mare la modul de montare

succes!!!!

:cheer: depinde de calculator ...eu l-am schimbat fara sters pasta , fara pus alta pasta , fara presari decat cu ciocanul ...si iote ca merge snur si nici procesorul nu s-a aras cum zice lumea ... ;) ..dar voi nu riscati si ascultati sfaturile. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ombre ... io am zis sa verifici pentru ca simtomele le-am mai intalnit la un viteaz care tot asa o schimbat cooleru de unu singur tot pe un sempron la 2600, toate bune si frumoase pana sa se si joace omu ... iar cand juca ... nu dura mai mult de 5-10 minute dupa care se bloca tot compu !! iar cand m-am uitat la radiator, chiar daca statea fix pe procesor, era pus invers ;) ...! Radiatoru ar trebui sa aibe un canal si daca te uiti pe manualu placii de baza tre sa sti cum vine pus ...!

Oricum ... sa zicem ca e pus bine .... pasta termoconductoare e pusa cum trebuie !!?? <ca o paranteza ... poti avea un cooler de j'de'euro, daca nu aplici pasta cum scrie la carte ... eu cu un cooler de doi lei tin procu la temp. mai mici > !!

... iar ideea e ca pasta nu trebuie pusa la discretie ci intinsa bine de tot pe radiator ca sa acopere toti porii (pe care tu n'ai cum sa-i vezi ... eventual la microscop, dar te gandesti ca sunt acolo), si eventual mai pui o pelicula subtire peste radiator si procesor ... dar subtire nu in sensul de 1-2mm ...ci mai putin !!

:yes:

 

deci! pasta e intinsa bine.. coolerul e pus cum trebuie, carcasa am ventilat-o si n-a mers, am scos capacu si sta la fel. in jocuri precum fifa 2006 nu am probleme. singura problema a fost la nfs most wanted.:cheer: coolerul nu este unul foarte performant, dar inainte sa-mi bag nasul in el...isi facea treaba:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×