Sari la conținut
Forum Roportal
xtrix

Afaceri cu plopi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles ca plopul este cultivat, dar nu am reusit sa aflu pt. ce. Asa ca daca stie cineva la ce este folosit plopul si chiar si alte detalii, cum ar fi societati comerciale care furnizeaza puieti, firme care cumpara bustenii, legislatiie, finanatare, etc as fi recunoscator.

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Plopii sunt arbori.Cultura arborilor se numeste Silvicultura.Culturile de plop nu sunt culturi de porumb.Ciclul de productie e undeva la 50 de ani.Sunt necesare anumite conditii climatice.Lemnul e de slaba calitate (se incadreaza la esenta moale).

Culturile de plop au fost infiintate pe vreamea ex regimului comunist.Nu se folosea o specie pura ci un hibrid (populus eurocanadensis ,plop euro-american),se preteaza la butasire.Daca ai un teren degradat (impropriu culturilor agricole)recomand impadurirea cu salcam (Robinia Pseudacacia ori Robinia sp,)lemn de esenta tare,crestere la fel de rapida ,inmultire vegetativa chiar si dupa 2 taieri rase ,piata de desfacere mai buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As recomand si nuci , tot pe un teren care nu mai e fertil il gasesti si la un pret foarte avantajos,cunosc foarte multe terenuri care nu au fost cumparate si au fost transformate de propietari in pasuni.

Pana cresc nucii (in cinci ani deja ai o productie de nuci) poti cultiva fasole.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
What ???In cinci ani nuci ????????????????????

man....fi serios...poate 25 ani ...

Eu am vazut la Arena Leilor un plan de afaceri cu nuci ,spunea ca-n cinci ani poti vinde nuci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...da si marmotele inveleau ciocolata... :evil: pana si un banal mar rodeste abia dupa 8 ani..

Juglans regia (nucul comun,adica comestibil ) are o crestere extrem de greoaie.Ca sa fructifice trebuiesc in jur de 20 ani,ca sa i o productie rentabila in jur de 30 - 40 ani.Cultura nucului este extrem de dificila ...nu intru in amanunte tehnice.

Nu mai crede in 'promo'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mane, la modul foarte serios - am citit toate postarile, cred ca un profit mai rapid ai avea cu plantele exotice. Bonzai etc... Sau, ceva autohton, capsuni, zmeura, ori mure. Doar eu am strans intr-o vara (si de pe dealuri din natura), 2 pungi si am baut murata, facuta cu tuica si mure fermentate. :)

A fost gigel.

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am vazut la Arena Leilor un plan de afaceri cu nuci ,spunea ca-n cinci ani poti vinde nuci

Poate asa cite-o nuca din fiecare nuc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

Plopii sunt arbori.Cultura arborilor se numeste Silvicultura.Culturile de plop nu sunt culturi de porumb.Ciclul de productie e undeva la 50 de ani.Sunt necesare anumite conditii climatice.Lemnul e de slaba calitate (se incadreaza la esenta moale).

Culturile de plop au fost infiintate pe vreamea ex regimului comunist.Nu se folosea o specie pura ci un hibrid (populus eurocanadensis ,plop euro-american),se preteaza la butasire.Daca ai un teren degradat (impropriu culturilor agricole)recomand impadurirea cu salcam (Robinia Pseudacacia ori Robinia sp,)lemn de esenta tare,crestere la fel de rapida ,inmultire vegetativa chiar si dupa 2 taieri rase ,piata de desfacere mai buna.

 

Din seria "iarna nu-i ca vara" ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×