Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Esti in stare sa pleci singur cu bicicleta?

ia sa vedem spiritul de expeditionar cu initiativa!  

16 membri au votat

  1. 1. Calatoresti cu bicicleta:

    • Niciodata! n-am facut asta din faza scolara!
      3
    • Merg rar, sint comod(a) si ma enerveaza oboseala si pedalatul
      3
    • Folosesc curent bicicleta, dar numai in oras
      1
    • Fac 1-2 iesiri cu prietenii pe an.
      2
    • Nu vin prietenii? Plec singur!!!
      6
    • Mi-am propus dar mi-e urit sa fac singur atita drum...
      1


Postări Recomandate

Tocmai zilele trecute am facut un mic "tur ciclist" singur, si pentru cacei care mai veneau la chestii d'astea n-au putut sa fie liberi cind am putut eu, am pedalat hotarit pe frumosul podis somesan, iesind din Cluj prin Chinteni, apoi Deusu, Babutiu, Soimeni, Aschileu Mare, Aschileu Mic, Dragu, Hida, Sincraiul Almasului Zimbor, Sutoru, Topa Mica, Mihaiesti, Sinpaul, Nadaselu, Mera, Baciu, Cluj. Total cam 110 km, din care cam 20 pe drum nu foarte bun si cam 11 km o panta de coma (Zimbor-Topa-Mica). Peisajul in lumina alba a toamnei a fost mirific, in localitati mai opream pe la magazinele satesti si luam apa plata si cite-o chestie de halit la nevoie. Pe drum mai intram in vorba cu oamenii, in special la magazine. Multe din sate sint aproape goale. La Aschieleul Mic s-a terminat asfaltul pentru a reincepe peste vreo 10 km, in loc. Dragu. Cit p'aci s-o apuc inapoi, noroc ca mi-au spus niste carutasi ca nu mai am decit citeva sute de metri de drum rau...In fine, dupa ce am vazut locurile, am ajuns in Cluj, cu febra musculara de rigoare si pe intuneric, inchizind "cercul" m-am gindit daca mai sint din astia intr-o ureche, care ar face asta asa, de amoru' artei. Am postat chestionarul, si sint foarte curios daca ar fi amatori de asa ceva ( nu neaparat singuri).

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai zilele trecute am facut un mic "tur ciclist" singur, si pentru cacei care mai veneau la chestii d'astea n-au putut sa fie liberi cind am putut eu, am pedalat hotarit pe frumosul podis somesan, ...

 

 

Te felicit pentru hotarirea ta de a pedala pentru sanatatea ta !!! Daca eram pe acolo pedalam si eu, poate nu 110 km dar sa fac turul satelor si pe jos m-as duce, fiecae zi un sat. N-am mai fost la Cluj de nu tin minte decand !!! Asa este si prin Moldova, satele sint goale, buruienile cresc mai mari ca si casele fara etaj !!! Cu masina am trecut pe acolo si unele sate nici magazin nu era !!! Ador peisajul rural !!!

Intr-un sat ne-au intrebat daca vrem sa mancam o pasare de casa preparata pe loc dar n-am avut timp !!!

 

Sa bei si Gatorade cand mergi pe ruta asa de lunga, nu mult, insa are minerale necesare in caz ca transpiri si pierzi energie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar place sa merg cu bicicleta (dar cu persoana iubita) pe drum de "tara" si sa fac putin sport si turism in acelasi timp, dar....Nu o 100 de km dar macar asa o excursie.

Chiar te invidieaz pentru ca ai timp si ca esti acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te felicit pentru hotarirea ta de a pedala pentru sanatatea ta !!! Daca eram pe acolo pedalam si eu, poate nu 110 km dar sa fac turul satelor si pe jos m-as duce, fiecae zi un sat. N-am mai fost la Cluj de nu tin minte decand !!! Asa este si prin Moldova, satele sint goale, buruienile cresc mai mari ca si casele fara etaj !!! Cu masina am trecut pe acolo si unele sate nici magazin nu era !!! Ador peisajul rural !!!

Intr-un sat ne-au intrebat daca vrem sa mancam o pasare de casa preparata pe loc dar n-am avut timp !!!

 

Sa bei si Gatorade cand mergi pe ruta asa de lunga, nu mult, insa are minerale necesare in caz ca transpiri si pierzi energie.

Sa stii ca am sa te ascult,"Gatorade" deci, poate ma ajuta,merci de sfat!!! Am revenit la CJ rupt, a doua zi dimineata cu greu m-am urnit din cauza febrei musculare si am invatat sa apreciez masina chiar si stind la coada la stop. Zilele urmatoare voi mai face cred o escapada dar trebuie sa-mi fac niste ajustari la niste echipamente care s-au dovedit incomode pe distante lungi. Sper sa nu se strice vremea. Mi-a placut ca am ajuns la un moment dat intr-o zona foarte izolata, am crezut ca m-am ratacit, dar apoi am ajuns in localitatea " din lista" A fost palpitant. Acum ca ruta este verificata pot pleca si cu altii, cu conditia sa-i tina fizicu' si...bicicletele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DKBIKE va ofera service de calitate pentru orice

fel de biciclete si orice marca.

- revizii generale

- centrari roti

- spitari roti

- montaj piese/accesorii

- schimbari piese stricate

 

Pentru mai multe detalii in legatura cu serviciile

oferite va rugam sa accesati website-ul:

 

http://www.dkbike.ro

 

Pentru oferta noastra de biciclete, cadre, furci,

piese si alte accesorii pentru biciclete va rugam

sa navigati acest site.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumos e sa faci ciclism...pacat ca nu mai pot merge pe trasee mai lungi...

chiar mi-e dor de o drumetie... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma duc si singur, dar nu pe distante asa mari...cam 20km de drum forestier.Imi iau Gatorade si muzica...:oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa ma impinga cineva din spate caci am probleme cu echilibrul....in rest cred ca m-as descurca :oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×