Sari la conținut
Forum Roportal
soarele

De ce nu mai citeste lumea? Sau de ce nu mai citeste lumea carti bune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de la o vreme am observat ca lumea citeste carti "trendy", gen coelho sau dan brown (bine, nu se prea compara, coelho sa zicem ca mai stie sa scrie), sau carti dupa filme ( sau intai a fost cartea, apoi filmul, nu prea stiu) oricum... in mare... nimeni nu mai citeste carti profunde, care sa te impresioneze, sa iti puna mintea la contributie, sa iti hraneasca sufletul... acum se citesc carti seci si usurele, pe care le intelegi din prima si care nu au idei ascunse... de ce? de ce nimeni nu mai citeste de placere? de ce nimeni nu mai vorbeste despre carti? nu aud decat "ai jucat ********* ce grafica misto" sau "ai vazut ......"... de ce nu mai zice nimeni "ai citit .........."? si nu dan brown...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de la o vreme am observat ca lumea citeste carti "trendy", gen coelho sau dan brown (bine, nu se prea compara, coelho sa zicem ca mai stie sa scrie), sau carti dupa filme ( sau intai a fost cartea, apoi filmul, nu prea stiu) oricum... in mare... nimeni nu mai citeste carti profunde, care sa te impresioneze, sa iti puna mintea la contributie, sa iti hraneasca sufletul... acum se citesc carti seci si usurele, pe care le intelegi din prima si care nu au idei ascunse... de ce? de ce nimeni nu mai citeste de placere? de ce nimeni nu mai vorbeste despre carti? nu aud decat "ai jucat ********* ce grafica misto" sau "ai vazut ......"... de ce nu mai zice nimeni "ai citit .........."? si nu dan brown...

 

nu mai citim pentru ca nu mai avem timp de noi si ne place sa fim superficiali! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, s-a mai discutat problema.

 

In al doilea rand, nici pe vremea comunistilor nu se citea literatura inaltatoare, sa fim seriosi. Si nici peste granita nu se tiparesc/citesc autori clasici. Aceia sunt grei, sunt modele; nu se citesc doar, ci se asimileaza, le intelegi ideile si ii descifrezi, te ridici la nivelul lor ... Si vi se pare ca are cineva vreme pentru asta? Sa lasam literatura "buna" in seama greilor, prostimea se descurca si cu Dan Brown (care spre deosebire de Coelho, a facut ceva research, nu doar a compilat mituri universale :evil:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am citit nimic de Coelho si nici de Dan Brown, asa ca nu ma exprim daca sunt buni sau rai (in viziunea mea), dar tocmai din cauza faptului ca sunt in voga nu ii citesc. Cum nu il citesc nici pe Cartarescu, nici pe Mihaies (care mi-a fost profesor).

Cat despre intrebarea ta...cred ca nu mai citeste lumea "greii" literaturii pentru ca nu sunt la fel de mediatizati. Autorii noi trebuie sa patrunda pe piata cumva si de asta sunt atat de mult promovati.Cei vechi beneficiaza de secolele care au trecut peste ei si cica de renumele care si li s-a format. zic "cica" pentru ca desi au renume, acesta apare doar printre cunoscatori.

intreaba tu pe strada de Sartre, D.H. Lawrence, Thackeray, Poe, Simone de Beauvoir sau Virginia Woolf si o sa vezi ce raspunzi primesti: "in ce film joaca"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Helene 23: atunci gresesti la fel de mult ca si cei care citesc doar pentru ca respectivii autori sunt "la moda".Gresala este ca iti bazezi deciziile in general , indiferent de sensul lor, pe ce zic altii.

Coelho are cateva carti care iti pot oferi o alta viziune asupra lumii , nu zic cat de bine scrie , dar ideile pe care le trasmite mi se par pozitive si demne de succesul pe care il au cartile sale.Asa ca nu stiu cce zici tu de hranit sufletul.

Dan Brown e doar umfalt cu pompa.

 

@soarele:

Lumea nu prea citeste pentru ca cititul este un "hobby" si cum nu toti avem hobbyuri comune , trage singur(a) concluzia.

Tot ce zici tu despre gameri o sa zica si ei despre tine. Ti se pare ca daca tie iti place sa citesti si bunicii tale ii placea sa citeasca automat toata lumea ar trebui sa citeasca ?

Ti se pare ca un joc nu poate sa-ti ofere o poveste la fel de frumoasa ca o carte ?

Te complici prea mult! Daca iti place sa citest , citeste!

Daca nu iti place ca auzi mereu de jocuri in loc de carti inscrie-te la un cerc si o sa intalnesti destule persoane cu care o sa ai destule de discutat.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca multi au idee ce sunt cartile bune...ce citim noi? eminescu,cativa clasici invechiti care au niste stiluri invechite,sandra brown si rahaturi comerciale...vreti grei? atunci luati si cititi dune care este cea mai complexa si completa carte care exista si a existat,....literatura clasica este depasita sunt putine carti vechi care sunt cat de cat iar cele de acuma nu sunt decat gunoaie comerciale mai rar ceva cat de cat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Helene 23: atunci gresesti la fel de mult ca si cei care citesc doar pentru ca respectivii autori sunt "la moda".Gresala este ca iti bazezi deciziile in general , indiferent de sensul lor, pe ce zic altii.

Da, s-ar putea sa ai dreptate in ceea ce priveste prima fraza, insa la cea de-a doua trebuie sa te contrazic...nu le citesc nu pentru ca altii zic ca sunt bune sau rele, pur si simplu nu ma atrag si nu ma intereseaza.nu stiu de ce. nu-mi plac autorii contemporani...si nici n-am zis, ca niciodata nu o sa le citesc, dar cand imi aleg o carte din biblioteca judeteana, cam evit contemporaneitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am citit nimic de Coelho si nici de Dan Brown, asa ca nu ma exprim daca sunt buni sau rai (in viziunea mea), dar tocmai din cauza faptului ca sunt in voga nu ii citesc. Cum nu il citesc nici pe Cartarescu, nici pe Mihaies (care mi-a fost profesor).

 

eh.. cartarescu cred ca merita citit ... mie mi-a placut "De ce iubim femeile "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am redescoperit topicul asta si intre timp mi-am dat seama ca lumea citeste.

Nu toata, dar mare parte citeste...si asta e un lucru bun.

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca multi au idee ce sunt cartile bune...ce citim noi? eminescu,cativa clasici invechiti care au niste stiluri invechite,sandra brown si rahaturi comerciale...vreti grei? atunci luati si cititi dune care este cea mai complexa si completa carte care exista si a existat,....literatura clasica este depasita sunt putine carti vechi care sunt cat de cat iar cele de acuma nu sunt decat gunoaie comerciale mai rar ceva cat de cat

nu cred ca noi mai citim eminescu, in cel mai bun caz il studiem...iar despre "cea mai complexa si completa carte care exista si a existat", apreciez entuziasmul, dar sa nu uitam totusi de complexitatea literaturii si de relativitatea fiecarui lucru...parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×