Sari la conținut
Forum Roportal
crs_tzep

temperatura la amd xp

Postări Recomandate

Am un procesor amd xp 2400+ temperatura ajunge pe la valoarea de 50 grade am un cooler care dzvolta 4440 rpm

1.Care e temperatura la care opereaza normal un procesor de ceasta clasa?

2.As dorii un program de monitorizare al temperaturii (nu aida32) care sa dea posibilitatea opririi calc daca temperatura depaseste o valoare setata!!

3.Ce as putea sa fac ca sa scad temperatura in afara de a schimba cooler-ul sau sa pun pasta pe procesor

 

VA multumesc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am instalat motherbord monitor si arata 63 grade cpu si case 127 aceste valori nu se modifica niciodata si sunt constante tot timpul 100% e poibil ca senzorul sa fie dereglat? si un alt prog imi arata tot 63 grade la cpu imi trebuie o metoda sa testez senzorul? CE SA FAC

 

Ps mentionez ca calc e in garantie pe componente si nu sa-a umblat la procesor niciodata!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1) Nu exista temp. pentru. procesor, ci doar temp. pentru procesor+cooler. Chiar daca are un nr. mare de rot trebuie sa aiba si un airflow f. bun. Oricum temp. ar trebui sa fie pana in 50.

2) pentru. asta exista BIOS-ul, unde poti seta o temp. de oprire a calculatorului.

3) Sa faci o aerisire mai buna in carcasa prin adaugarea de vent. de carcasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre!

In al doilea rand azi mi-am luat un cooler nou la 700000 si sper sa isi faca treaba !!! :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am barton la 2500 si ca sa stau in limite imi trebuie 2 coolere de sistem pe langa cel de proc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prin "limite" inteleg sa nu depasesc 40 grade pe proc si pe sistem. nu stiu ce cooler de proc am, o sa ma uit. ceva de titan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×