Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Pedeapsa cu moartea

Postări Recomandate

Cred ca topicul asta aici isi are locul... E drept ca la noi nu se practica aceasta pedeapsa, dar in State, catre care tind atatia, se practica. cred ca si in alte tari, dar sincer sunt in necunostinta de cauza. am aflat chestia asta cu stupoare acum 2 ani (credeam ca e o metoda primitiva de pedeapsa), cand am studiat "Cu sange rece" si proful de literatura ne-a citit un articol din NY Times, parca despre aceasta cruda pedeapsa. voi ce credeti?

eu personal nu sunt de acord cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nope, nici eu nu sunt de acord.Sa stea in inchisoare toata viata dar nu sa fie omorat.I mean..se poate intampla sa nu fie vinovat si totusi sa fie probe care sa zica cointrariul so...F*ck pedeapsa cu moartea! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista un raspuns unic planetar - depinde de gradul de civilizatie dar si de uniformitatea sociala a societatii.

Nu are sens sa pastrezi in puscarie pe banii contribuabililor pe cineva care NU POATE fi reformat - costul e extras din bugetul cu care poate ar putea fi efectuat un transplant de inima pentru un pensionar care a platit toata viatza lui o parte din mincarea si paza acelui condamnat pe viatza....

Tot asa cum nu are sens sa condamni la moarte pe cineva care sub imperiul unei stari de spirit la granitza maladivului a omorit - din gelozie sa zicem - sau din ura ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zece monezi

Multe rautati se intimpla in lume. Nelegiuirile se fac chiar in tribunale chiar implinitorii legii sint niste nelegiuiti corupti. Cum oare sa mai opresti coruptia cind insasi judecatorii sin corupti ? In unele tari se aplica pedeapsa cu moartea. Este drept oare acest lucru ? Am intrebat pe Dumnezeu ce parere are despre condamnarea la moarte . Este aprobata de religie ori nu ? Iar Dumnezeu a raspuns asa :

- Nici un om nu are dreptul niciodata si sub nici un motiv sa ia viata altui om si prin urmare nici un om nu poate sa condamne pe alt om la moarte. Numai Eu cel care sint Dumnezeul acestei lumi hotarasc cind se sfirseste viata omului. Numai ca uneori voi nu pricepeti ceea ce primiti de la mine. Va imbolnaviti de vreo boala incurabila si muriti in suferinte cumplite nevrind sa pricepeti ceea ce Eu va vorbesc chiar prin acele dureri ale vietii voastre. Caci adevarat va spun ca suferintele voastre sint Vorbele Mele catre voi. Iar atunci cind nu vreti sa pricepeti atunci Eu va lovesc cu si mai multe dureri. Cine nu pricepe nici pina la sfirsit ce vreau de la dinsul acela moare si sufletul sau este pierdut. De aceea ca sa va arat ca Eu sint cel ce tin viata voastra in miinile Mele atunci va dau voua o noua judecata care sa se adauge pe linga judecata omeneasca . Sa se bata zece monezi . Pe fiecare moneda sa se scrie cite una din cele 10 porunci. Cele doua fete ale monezii sa aiba culori diferite. O fata sa fie galbena acoperita cu aur , iar cealalta sa fie neagra. Monezile sa fie sfintite in Biserici dupa ritualurile epocii. Dupa ce se va face judecata laica si dupa ce se da sentinta laica sa se faca pe urma si Judecata Mea in felul urmator: Judecatorul Meu sa ia pe rind fiecare dintre cele monezi sa citeasca legea scrisa pe ele si apoi sa arunce moneda in sus. Sa aiba grija ca aceasta sa se invirta in aer de multe ori incit sa fie o aruncare cinstita. Asa sa faca pe rind una cite una cu toate cele 10 monezi. Daca toate cele 10 monezi vor cadea pe aceeasi parte atunci sa se judece asa : Daca toate monezile au cazut cu fata de aur in sus atuncea omul sa fie iertat si sa fie eliberat fara nici o pedeapsa de nici un fel fara sa se tina cont cu nimic de sentinta laica . Dar daca cele 10 monezi au cazut toate pe partea neagra atunci omul sa fie condamnat la moarte indiferent de faptele pentru care a fost judecat. In acest fel omul va trebui sa se gindeasca de doua ori inainte de a comite o nelegiuire. Inainte sa intinzi mina sa furi ceva oricit de mic gindeste-te si la pacatele vietii tale. Fiindca judecatorii laici stiu numai ce le zic martorii. Dar Eu cunosc toate faptele omului si toate gindurile sale. Asa ca omule care te pregatesti sa faci vreo nelegiuire afla dar ca indiferent de cit de mica ori mare va fi nelegiuirea ta , vei fi supus Judecatii Mele. Iar Eu nu te voi judeca numai pentru faptele de care te acuza oamenii. Ci Eu te voi judeca pentru toate faptele vietii tale. Asa ca omule care te pregatesti sa faci vreo nelegiuire sa-ti pui intrebarea cu foarte mare seriozitate : Indraznesc eu sa ma supun Judecatii lui Dumnezeu ? Caci indiferent de citi bani ai avea indiferent de cit de bun va fi avocatul tau si indiferent cit de bine te vei ascunde inaintea legii laice , nimic nu te va putea scapa din miinile Mele daca Eu te voi gasi vinovat. Cei care vor fura milioane de dolari vor muri iar cei care vor fura mincare de foame vor capata iertare. Dar cu toate acestea Eu cel care sint Dumnezeu interzic oricarui tribunal laic si oricarui guvern sa dea ei insisi pedeapsa cu moartea cuiva. Condamnarea la moarte poate veni doar din miinile Mele. Sansele naturale ca toate cele zece monezi sa cada pe aceeasi parte sint de o sansa la zece mii . Nu va temeti ca vor muri nevinovati caci Eu nu voi lasa sa se intimple asa ceva. Daca cel putin o singura moneda din cele 10 cade altfel decit celelalte atunci inseamna ca Eu nu m-am amestecat in Judecata acelui om si atunci sa se aplice sentinta laica asa dupa cum a fost hotarita de catre tribunalul omenesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu are sens sa pastrezi in puscarie pe banii contribuabililor pe cineva care NU POATE fi reformat - costul e extras din bugetul cu care poate ar putea fi efectuat un transplant de inima pentru un pensionar care a platit toata viatza lui o parte din mincarea si paza acelui condamnat pe viatza....

Foarte patetic :ph34r:

 

Chiar dacă acel pensionar a fost şi el doar un biet securist? Sau fostul comandant al

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: din pacate , opinia marelui Harald nu poate fi lasata chiar asa cum este, a nimanui :flowers:

Foarte patetic :friends: { chiar esti dupa ce aiureli ai postat - pastreaza-ti florile ! }

 

Chiar dacă acel pensionar a fost şi el doar un biet securist? Sau fostul comandant al

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×