Sari la conținut
Forum Roportal
alexandruc

conteaza trecutul intr-o relatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Sunt nou pe acest forum, am citit ceva din topicurile existente, dar nu am gasit nimic legat de acest subiect. Daca a mai fost tratat, imi cer scuze.

 

Problmea mea, nu e gelozia in cadrul relatiei... adica nu stau sa ma gandesc ce face acum... daca ma inseala.. etc..

 

Problema mea e legata de trecutul partenerei. Si cand zic asta nu ma refer la o anume partenera.. ci in general (nu e prima oara cand mi se intampla).

 

Teorie... stiu.. "ca nu conteaza, ce a fost a fost...etc", dar pe de alta parte.. nu trecutul este cel care ne defineste?

 

Ideea e ca nu pot sa nu ma gandesc la asta. Ma gandesc ori ca acum ma compara cu fostul, ori ca asa se purta si cu el, cand o vad dusa pe ganduri... evindent ca imi imaginez ca retraieste momente din trecut...

 

Imi dau seama ca e tot o forma de gelozie.. dar cred ca e ceva mai special... "mai fara iesire".

 

Am incercat ca solutie.. sa nu vreau sa stiu nimic despre trecutul persoanei... iar rezultaul a fost nu am reusit sa ma atasez de loc de acea persoana...

 

As fi curios daca altii se confrunta cu asemenea probleme, si mai important... ce e de facut.. asta in caz ca se poate face ceva :cheer:

Editat de alexandruc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reusesti sa cunosti trecutul unei persoane inseamna ca nu o poti cunoaste nici pe ea... pt ca n-are ce sa-ti povesteasca de prezent atata timp cat tu sti ce face in prezent (vorbeste cu tine), si n-are ce sa-ti povesteasca despre viitor, pt ca n-are de unde sa-l cunoasca...

trecutul este cel care contureaza persoana, experienta se naste in timp, iar timpul a ticait prima secunda cu mult timp in urma...

 

trecutul e mai important decat pare

 

:cheer:

Editat de alexandra_17

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecutul e deja istorie. Cunoscand cate ceva din trecutul cuiva dar nu tot te poate influenta ,de aceea e cel mai bine sa nu rascolesti lasa trecutul si traieste ACUM,de regula din trecut este bine sa luam doar ce este bun - punct!Ce rost are sa pleci la drum cu un bagaj care nu-ti trebuie ?Nu-ti mai chinui mintea si consuma energia pe ceva ce oricum nu-ti apartine ,construiti-va un prezent care maine va fi un trecut pt VOI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecutul e deja istorie. Cunoscand cate ceva din trecutul cuiva dar nu tot te poate influenta ,de aceea e cel mai bine sa nu rascolesti lasa trecutul si traieste ACUM,de regula din trecut este bine sa luam doar ce este bun - punct!Ce rost are sa pleci la drum cu un bagaj care nu-ti trebuie ?Nu-ti mai chinui mintea si consuma energia pe ceva ce oricum nu-ti apartine ,construiti-va un prezent care maine va fi un trecut pt VOI.

Ce frumos suna..dar usor de zis greu de facut...:(Trecutul intr-o oarecare masura ne caracterizeaza ne defineste anumite trasaturi, si ne influenteaza viitorul.Oricat de mult am vrea sa fugim de el acesta exista si e al nostru,nu avem cum sa fugim de el...a fugi ar fi cum am figi de umbra noastra..................adevarul doare dar asta e...viata merge ininte orice -sar intampal lumea nu se opreste in loc pt noi......:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecutul unei natii e important, nu?

Daca iubitu'meu are prea multe redute cucerite-n spate, inseamna ca-i un razboinic, un nestatornic si-un vesnic cautator de nou.

Conteaza mult trecutul cuiva si eu, ca si alti "imaturi", nu pot trece peste ceea ce-a facut inaintea mea.

M-ar fi durut si m-ar fi suparat sa-l fi stiut cu un trecut feminin "sangeros" in spate.

Mi-ar placea sa plec cu aceleasi forte la un drum in 2!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru` e ca dragostea e cam "oarpa". Daca ai apucat sa te indragostesti de o persoana o iubesti cu trecut cu tot. Ca-l afli la timp, sau mai tarziu.

Asta daca te indragostesti.

Daca nu..poti sa faci o preselectie cu C.V-uri..un test ceva. Vezi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecutul conteaza in masura in care vrei sa faci ceva cu el. Sau sa te raportezi la el. Chiar si prin uitare/iertare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
conteaza trecutul intr-o relatie?

 

numai daca are repercusiune prezenta asupra relatiei respective( adica un efect marcant) independent de prezent....dar daca iubitul sau iubita, readuce la viata anumite fapte trecute, toata situatia depinde numai de scopul acest/eia/uia.......

 

ps: nu am de gand sa citesc in seara asta cazul tau, dar iti pot da un sfat: un merit este ceea ce noi consideram ca este un merit. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat ca solutie.. sa nu vreau sa stiu nimic despre trecutul persoanei... iar rezultaul a fost nu am reusit sa ma atasez de loc de acea persoana...

 

 

 

Pana ce sex se vinde ca semintele pe colt de strada, de ce te deranjeaza trecutul ei ??? Daca-i placea de altul, era cu el nu cu tine !!!

 

Nici n-ai despre ce vorbi, esti gelos si ti-e mila de tine.

 

Intelege viata de azi, daca nu poti, sa incerci mireasa din tarile arabe, ele n-au trecut, nici nu stie cand s-au nascut !

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×