Sari la conținut
Forum Roportal
scorpi_on

Schimb numele partitiei

Postări Recomandate

Salutare,am si eu o problema:cum reusesc sa schimb numele partitiei la hdd.DVD-rom-ul e setata sa se numeasca "de" si eu vreau sa-mi scrie:"E".

 

Multumesc anticipat :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca CD-Romul este "D" si ai o singura partitie la HDD (adica "C") ??? sau ai doua partitii la HDD (adica "C" si "E") ???? iar tu vrei ca "E"-u de la HDD sa devina "D" si CD-romu de la "D" sa devina "E" !?!?

...care'i faza? pana la urma ...

 

Oricare ar fi iata 1 varianta ....

 

1. Clic dreapta pe My Computer si clic normal (stanga) pe <Manage>

2. Selectezi <Disk Management>

3. Dai clic dreapta pe oricare partitie sau unitate CD/DVD si din meniul ce apare alegi "Change Drive Letter and Paths"

4. Dupa cum se vede ... apesi pe "change..."

5. Pe sageata alegi ce litera vrea muschii tai. !

 

si cam atat .!

 

ar mai fi o Nota* ... daca nu sti fabula cu "varza, capra si lupul" :... la varianta a 2-a trebuie sa alegi o litera intermediara...

bafta !

post-45581-1160128954_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca CD-Romul este "de" si ai o singura partitie la HDD (adica "C") ??? sau ai doua partitii la HDD (adica "C" si "E") . iar tu vrei ca "E"-u de la HDD sa devina "de" si CD-romu de la "de" sa devina "E" !?!?

...care-i faza? pana la urma ...

 

Oricare ar fi iata 1 varianta ....

 

1. Clic dreapta pe My Computer si clic normal (stanga) pe <Manage>

2. Selectezi <Disca Management>

3. Dai clic dreapta pe oricare partitie sau unitate CD/DVD si din meniul ce apare alegi "Change Drive Letter and Paths"

4. Dupa cum se vede ... apesi pe "change..."

5. Pe sageata alegi ce litera vrea muschii tai. !

 

si cam atat .!

 

ar mai fi o Nota* ... daca nu sti fabula cu "varza, capra si lupul" :... la varianta a 2-a trebuie sa alegi o litera intermediara...

bafta !

Multumesc.....am reusit :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×