Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Modem tembel

Postări Recomandate

Am de ceva timp o mica mare ciudatzenie la un cable modem de RDS, Motorola Surfboard SBV5120. Conexiunea pare sa fie stabila sau, cel putzin, functionala, toate ledurile aprinse, dar cel pt link, cel oranj, are momente cand se stinge :crazy: Singura solutie prin care pot sa remediez pb asta, dar numai pe moment, este scoaterea cablului USB si introducerea lui la loc dupa 4-5secunde, dupa care conexiunea isi revine, dar nu se stie pt cat timp. Dupa care... figura se repeta ori de cate ori are "chef" modemul. ALTA figura: toate ledurile se sting sau palpaie foarte slab, tot asa, din senin... Mentionez ca momentan am conexiune prin USB (o sa cumpar si alta placa de retea, cand o sa am timp...), rulez Windows XP Pro Sp3, toate conexiunile sunt OK, inclusiv priza la care este conectat modemul are impamantare (nu stiu daca asta are vreo leg. cu pb. mea). Cand i-am sunat pe baietii de la Erdeesh, suport tehnic mi-au raspuns cam asa: "atata timp cat aveti conexiune prin USB si nu va cumparati rapid alta placa de retea, noi nu garantam o functionare normala a modemului dvs..." va dati seama ca pastila asta n-o inghit, asa ca as vrea macar sa stiu daca exista cineva pe Roportal care are cunostintza de o asemenea problema. Ms anticipat! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-au spus la fel, ca e ideal sa am placa de retea, pentru ca ei nu pot garanta conexiunea. :ok: Modemurile fiind produse in afara Romaniei, poate nici ei n-au idee cum functioneaza, poate au ceva chichita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie mi-au spus la fel, ca e ideal sa am placa de retea, pentru ca ei nu pot garanta conexiunea. :ok: Modemurile fiind produse in afara Romaniei, poate nici ei n-au idee cum functioneaza, poate au ceva chichita...

Deci ei nu vor sa inteleaga o kestie: eu nu am placa de retea nu pt ca n-am bani de una sau ca nu vreau eu (cu 15RON gasesti la UltraPro un Infosmart de 100Mb, numa' bun). Eu nu am placa de retea deoarece sistemul meu desktop, un HP Presario cumparat acum 1 an si ceva din Bucuresti si aflat inca in garantie, nu a fost dotat cu placa de retea. Asta a fost singurul mic dezavantaj la el, dar nu mi-am facut pb la acea data, de vreme ce are 4 porturi USB dintre care doua chiar in partea din fatza a carcasei :yes: Pb mea este ca sistemul meu mai are aproape un an din 2 in garantie, este sigilat, la mine in CT inca nu s-a deschis reprezentata oficiala HP-Compaq, iar eu n-as vrea sa-i desfac carcasa, mai ales ca e calculator de firma!

Eu vreau sa stiu oare de ce-mi face cable-modemul figurile alea? Intrebarea ramane.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e manualul modemului: http://broadband.motorola.com/noflash/cust.../510984-001.pdf

 

HP Presario? Adica laptop cumva? Anyway, orice comp dupa 2000 are retea pe placa de baza, integrata. Cum naibii... Anyway, nu e relevant. Doar cu titlu de diversitate, modemul meu e WebStar. Probabil e ceva comun la toate?

 

"You can use the USB connection with any PC running Windows

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e manualul modemului: http://broadband.motorola.com/noflash/cust.../510984-001.pdf

 

HP Presario? Adica laptop cumva? Anyway, orice comp dupa 2000 are retea pe placa de baza, integrata. Cum naibii... Anyway, nu e relevant. Doar cu titlu de diversitate, modemul meu e WebStar. Probabil e ceva comun la toate?

 

"You can use the USB connection with any PC running Windows

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×