Sari la conținut
Forum Roportal
tainamy

Otoscleroza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pt.alexandramaria 20- imi pare rau ca va raspund cu intarziere.Se poate folosi proteza BAHA cu banderola,dar aceasta functioneaza ca o proteza auditiva obisnuita=foloseste numai calea aeriana de transmitere a sunetului.Vocea normala a fiecarei persoane si a celor din jur o auzim prin transmitere pe cale osoasa si aeriana.Aceasta explica de ce nu ne recunoastem vocea cand suntem inregistrati(sunetul se receptioneaza numai pe cale aeriana).Proteza BAHA fixata pe implant printr-o operatie simpla,foloseste acest mod de receptionare a sunetului si de aceea este o cale naturala de protezare si copilul aude sunetele in mod natural.Fiind fetita,are avantajul ca proteza se poate ascunde sub par si poate oricand renunta la ea.Acum exista si proteza BAHA DIVINO,digitala si cu microfon incorporat care face ca ea sa auda toate sunetele din jurul ei.Poate functiona in mediu cu zgomot(strada,concert,teatru,scoala) sau linistit(acasa).S-a pus problema de ce sa protezam copilul cu hipoacuzie unilaterala=il ajuta sa urmareasca mai bine lectiile in clasa si sa se orienteze mai bine pe strada.Daca doriti,va invit sa testati pe viu aceasta proteza.Intrati ,va rog,pe www.latcan.roPENTRU MILI 15 In strainatate ,in unele tari, s-a renuntat la interventia chirurgicala pt.otoscleroza,fiindca in timp auzul"cade",si hipoacuzia se transforma din hipoacuzie de transmisie in mixta,apoi neurosenzoriala,prin afectarea si a urechii interne.De aceea,pt.a scuti pacientul de un stress-ul operator in plus,se fixeaza de la inceput proteza auditiva partial implantabila in spatele urechii cu un implant de titaniu de 4 mm,(BAHA)printr-o operatie simpla,chiar cu anestezie locala,cu riscuri minime.A2-a zi pacientul poate merge la serviciu.Sunetul perceput de acesta este un sunet natural.Se poate folosi telefonul mobil,selecteaza foarte bine sunetele de zgomote,este f.bine tolerata ;se poate ascunde sub par.Acum si in varianta digitala.Cu stima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

 

NU cred ca acele ameteli foarte intense sunt din cauza otosclerozei.

Operatia la clinica d-lui Ciuchi ajunge cam la 2.000 RON.

Eu m-am programat pentru operatie in Ianuarie.

 

Buna , daca ai facut intre timp acea operatie pt otoscleroza , te rog mult sa-mi dai cateva relatii . Si eu am otosclerioza la una din urechi si atrofie de nerv auditiv si sunt ingrozita de operatie.

Te rog orice poti sa-mi spui de acea operatie(doctor, clinica, cost, riscuri) mi-ar fi de mare ajutor.

 

Multumesc mult

Editat de elado

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!Imi pare rau ca intru asa de tarziu in aceasta zona a forumului,si va vad asa de iremedial de disperate!Va rog sa va linistit!!In Suedia din 1977 a fost inventata proteza auditiva BAHA(PROTEZA PARTIAL IMPLANTABILA cu un implant de titaniu de 4mm,in spatele urechii cu care se aude cel mai bine,printr-o operatie simpla-la adulti si cu anestezie locala,si a 2-a zi pacientul poate merge la serviciu.Este si estetica(se poate ascunde,mai ales la noi femeile,sub par)

Eu personal am aflat de existenta ei in 1995 in Israel si am povestit despre ea in SFERA ORL din Bucuresti. In Suedia Profesorul Branemark a inventat implantul de titaniu in 1950;iar la Goteborg, Profesorul Tejllstrom,primul doctor ORL-IST a fixat PRIMA BAHA IN 1977.De atunci,sute de mii de persoane cu anumite tipuri de hipoacuzie,folosesc cu satisfactie deplina acceasta proteza.La noi in tara proteza BAHA este cunoscuta de medicii ORL-ISTI,dar din pacate nu o recomanda.MOTIVUL=NO COMENT!

Este indicata in:hipoacuziile de transmisie si mixte,printre care ffff.bine in OTOSCLEROZA.Are si alte indicatii(vezi www.COHLEAR CORPORATION...,www.latcan.ro).Se evita stress-ul inutil anestezic si operator,pe care din nefericire si f.dureros ,voi le-ati trait.Proteza BAHA foloseste calea de transmitere a sunetului =calea osoasa,si este o metoda de protezare naturala.Nu se indica in otoscleroza protezele obisnuite,fiindca ele folosesc calea de transmisie a sunetului=calea aeriana.Protezele obisnuite se folosesc in hipoacuzii neurosenzorila medii si severe(nu profunde,fiindca produc ecou)deci nu sunt eficiente in hipoacuzia de transmisie din otoscleroza,fiindca lantul de oscioare e blocat la nivel de platina scaritei(la locul unde sunetul este trimis spre urechea interna) unde se produce o osificare anormala,mai ales la femei,unde otoscleroza apare o data cu aparitia primei menstruatii si se agraveaza cu fiecare menstra si nastere.De aceea se recomanda sa nasti copii pe care-i doresti ,si apoi sa te operezi,dar de cele mai multe ori,dupa operatie,auzul se pierde din nou,si in timp prinde si urechea interna si hipoacuzia de transmisie din otoscleroza ,devine mixtaSe stabilizeaza dupa menopauza.

Are peste 30 de cauze,una si endocrina,hormonala,mai ales la femei si se transimite genetic,in functie de sex.,mai ales la femei.Cu alte cuvinte,la otoscleroza nu i se cunoaste cauza cu exactitate si deci nu poate fi tratata corect.Sunetul transmis pe cale aeriana din folosirea protezelor obisnuite nu mai ajunge la nervul auzului- pacientul nu aude,ba dinpotriva proteza obinuita aplifica doar zgomotele in otoscleroza,fara ca pacientul sa inteleaga ce se vorbeste in jurul lui .

Proteza BAHA FOLOSESTE calea osoasa de transmitere a sunetului,care captat de un microprocesor(acum si digital=BAHA DIVINO si INTENSA)il amplifica si-l adapteaza la gradul de scadere de auz al pacientului,este transmis ,sarind peste conductul auditiv extern,timpan,lantul de oscioare ,direct la nervul auzului si de aici la creier.Pacientul aude un sunet natural.La protezele auditive obisnuite ,folosind cale aeriana in transmiterea sunetului,acesta isi pierde din intensitate cca 15 dB,LA TRECEREA PRIN PIELE(PROTEZE RETROAURICULARE)SAU AER,in cazul celor din conduct,unde se aud si miscarile din articulatia vecina,temporo-maxilara ce altereaza calitatea sunetului perceput de proteza(SEMIIMPLANTABLE HEARINGS AIDES)Se poate folosi telefonul mobil,casti radio si tv,selectioneaza sunetele in mediul cu zgomot,nu da ecou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!Imi pare rau ca intru asa de tarziu in aceasta zona a forumului,si va vad asa de iremedial de disperate!Va rog sa va linistit!!In Suedia din 1977 a fost inventata proteza auditiva BAHA(PROTEZA PARTIAL IMPLANTABILA cu un implant de titaniu de 4mm,in spatele urechii cu care se aude cel mai bine,printr-o operatie simpla-la adulti si cu anestezie locala,si a 2-a zi pacientul poate merge la serviciu.Este si estetica(se poate ascunde,mai ales la noi femeile,sub par)

Eu personal am aflat de existenta ei in 1995 in Israel si am povestit despre ea in SFERA ORL din Bucuresti. In Suedia Profesorul Branemark a inventat implantul de titaniu in 1950;iar la Goteborg, Profesorul Tejllstrom,primul doctor ORL-IST a fixat PRIMA BAHA IN 1977.De atunci,sute de mii de persoane cu anumite tipuri de hipoacuzie,folosesc cu satisfactie deplina acceasta proteza.La noi in tara proteza BAHA este cunoscuta de medicii ORL-ISTI,dar din pacate nu o recomanda.MOTIVUL=NO COMENT!

Este indicata in:hipoacuziile de transmisie si mixte,printre care ffff.bine in OTOSCLEROZA.Are si alte indicatii(vezi www.COHLEAR CORPORATION...,www.latcan.ro).Se evita stress-ul inutil anestezic si operator,pe care din nefericire si f.dureros ,voi le-ati trait.Proteza BAHA foloseste calea de transmitere a sunetului =calea osoasa,si este o metoda de protezare naturala.Nu se indica in otoscleroza protezele obisnuite,fiindca ele folosesc calea de transmisie a sunetului=calea aeriana.Protezele obisnuite se folosesc in hipoacuzii neurosenzorila medii si severe(nu profunde,fiindca produc ecou)deci nu sunt eficiente in hipoacuzia de transmisie din otoscleroza,fiindca lantul de oscioare e blocat la nivel de platina scaritei(la locul unde sunetul este trimis spre urechea interna) unde se produce o osificare anormala,mai ales la femei,unde otoscleroza apare o data cu aparitia primei menstruatii si se agraveaza cu fiecare menstra si nastere.De aceea se recomanda sa nasti copii pe care-i doresti ,si apoi sa te operezi,dar de cele mai multe ori,dupa operatie,auzul se pierde din nou,si in timp prinde si urechea interna si hipoacuzia de transmisie din otoscleroza ,devine mixtaSe stabilizeaza dupa menopauza.

Are peste 30 de cauze,una si endocrina,hormonala,mai ales la femei si se transimite genetic,in functie de sex.,mai ales la femei.Cu alte cuvinte,la otoscleroza nu i se cunoaste cauza cu exactitate si deci nu poate fi tratata corect.Sunetul transmis pe cale aeriana din folosirea protezelor obisnuite nu mai ajunge la nervul auzului- pacientul nu aude,ba dinpotriva proteza obinuita aplifica doar zgomotele in otoscleroza,fara ca pacientul sa inteleaga ce se vorbeste in jurul lui .

Proteza BAHA FOLOSESTE calea osoasa de transmitere a sunetului,care captat de un microprocesor(acum si digital=BAHA DIVINO si INTENSA)il amplifica si-l adapteaza la gradul de scadere de auz al pacientului,este transmis ,sarind peste conductul auditiv extern,timpan,lantul de oscioare ,direct la nervul auzului si de aici la creier.Pacientul aude un sunet natural.La protezele auditive obisnuite ,folosind cale aeriana in transmiterea sunetului,acesta isi pierde din intensitate cca 15 dB,LA TRECEREA PRIN PIELE(PROTEZE RETROAURICULARE)SAU AER,in cazul celor din conduct,unde se aud si miscarile din articulatia vecina,temporo-maxilara ce altereaza calitatea sunetului perceput de proteza(SEMIIMPLANTABLE HEARINGS AIDES)Se poate folosi telefonul mobil,casti radio si tv,selectioneaza sunetele in mediul cu zgomot,nu da ecou.

Puteti testa proteza BAHA la Centrul Medical "P.R.A.I.N"-Pentru Redarea Auzului si Infatisarii Normale"Bucuresti.Programari=0723237430

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In lume,in tarile dezvoltate ,otoscleroza nu se mai opereza,fiindca in scurt timp,hipoacuzia reapare(vezi alte forum-uri Raportal despre otoscleroza(www.petre961@yahoo.com)si convingete de ce.Pacientul trebuie scutit de stress inutil anestezic si operator.Se prefera proteza auditiva BAHA(BONE ANCHORED HEARING AIDES).vezi www.latcan.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La protezele auditive obisnuite ,folosind cale aeriana in transmiterea sunetului,acesta isi pierde din intensitate cca 15 dB,LA TRECEREA PRIN PIELE(PROTEZE RETROAURICULARE)SAU AER,in cazul celor din conduct,unde se aud si miscarile din articulatia vecina,temporo-maxilara ce altereaza calitatea sunetului perceput de proteza(SEMIIMPLANTABLE HEARINGS AIDES)

...??? cum adica sunetul isi pierde 15 dB din intensitate la trecerea prin piele (proteze retroauriculare) sau aer, in cazul celor din conduct ? :yahoo: :beach: :)

ce trece prin piele in cazul retroauricularelor? sunetul? prin care piele? a ursului din padure? :rot:

zau asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal ca atunci cand sunetul trece prin pielea pacientului care poarta proteza in spatele urechii sau in conduct,pana ajunge in urechea interna la celulele auditive,acestuia sa ii scada din intensitate cu 15 dB=S-A CONSTATA PRIN CERCETARI in Suedia,de catre Prof.Dr.Branemark si echipa lui.(sunetul strabate medii de consistenta diferita)IN LUME SE FACE CERCETARE,NU CA LA NOI!Cu stima,protezuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E normal ca atunci cand sunetul trece prin pielea pacientului care poarta proteza in spatele urechii sau in conduct,pana ajunge in urechea interna la celulele auditive,acestuia sa ii scada din intensitate cu 15 dB=S-A CONSTATA PRIN CERCETARI in Suedia,de catre Prof.Dr.Branemark si echipa lui.(sunetul strabate medii de consistenta diferita)IN LUME SE FACE CERCETARE,NU CA LA NOI!Cu stima,protezuta

formularea ta a fost "TRECEREA PRIN PIELE(PROTEZE RETROAURICULARE)SAU AER,in cazul celor din conduct,", adica sunetul trece prin piele la retroauriculare si prin aer la cele in conduct, ceea ce este o aiureala, ca sa ma exprim elegant.

 

si proteza retroauriculara, si cea intraauriculara, au aceeasi cale de transmitere a sunetului. difera doar pozitia aparatului.

 

si inca ceva. sunetul scade in intensitate cu 15 dB oricum sau numai in cazul protezelor retro si intra ?

 

ar fi bine sa nu te mai grabesti cu mesajele. stiu ca foamea-i mare...da' nici chiar asa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns protezutza, dar presupun ca la noi aceasta metoda numita BAHA inca nu se foloseste sau este costisitoare, nu stiu nimic despre ea;

m-am hotarat sa imi pun un aparat auditiv obisnuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt.MARIANA M.La noi in tara proteza BAHA se cunoaste si se aplica= se fixeaza in 3 spitale + in serviciul privat.Exista Program National al Ministerului Sanatatii in care se ofera gratuit aceasta proteza.In sistem privat ea costa cu operatie cu tot intre 8-12000 euro.In strainatate numai operatia costa 9-10 mii euro in Europa;in America proteza+ 0peratia=25000 dolariSUA.Daca te intereseaza te pot ajuta.Din pacate,pt.otoscleroza protezele auditive chiar cele mai performante nu sunt utile,fiindca ele folosesc calea de transmitere a sunetului=calea aeriana, cale care la tine nu functioneaza=e intrerupta DE PROCESUL DE OTOSCLEROZA DE LA NIVELUL LANTULUI de oscioare din urechea medie,lant blocat.Tu iti poti folosi calea osoasa de transmitere a sunetului,cale folosita de proteza BAHA.Trimite-mi ,te rog un mesaj privat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×