Salt la continut

Fotografie

Cucuveaua

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
146 replici la acest subiect

#131 Alina_aprilie

Alina_aprilie

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 11 mesaje

Scris 14 May 2009 - 03:19 PM

E adevarat, cucuvelele sunt si ele, pasari ca toate celelalte, si nu trebuie sa le condamnam (app. pozele cele de sus, sunt absolut superbe, parca nu-i cucuvea, e o galusca cu mult puf si pare ca e atenta, atenta)... Cu toate astea, am avut parte de realitati, coincidente, nu stiu cum sa le zic care imi contrazic prima fraza... Acum 2 ani, in fiecare noapte canta cucuveaua, am spus la toata lumea, dar nu ma credea nimeni...Pana cand s-au convins singuri si de atunci efectiv cucuvelele invadasera zona, erau cel putin 5 pe strada, parca erau cocori :yahoo:), oricum dk moartea nu au prevestit-o la toti unde au cantat, o nenorocire mare sigur s-a abatut aspura familiei a carei casa apartine, din pacate si in cazul meu ... :cheer:
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#132 Diela

Diela

mititica deductivă şi noninvazivă

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 7047 mesaje

Scris 14 May 2009 - 03:38 PM

E adevarat, cucuvelele sunt si ele, pasari ca toate celelalte, si nu trebuie sa le condamnam (app. pozele cele de sus, sunt absolut superbe, parca nu-i cucuvea, e o galusca cu mult puf si pare ca e atenta, atenta)... Cu toate astea, am avut parte de realitati, coincidente, nu stiu cum sa le zic care imi contrazic prima fraza... Acum 2 ani, in fiecare noapte canta cucuveaua, am spus la toata lumea, dar nu ma credea nimeni...Pana cand s-au convins singuri si de atunci efectiv cucuvelele invadasera zona, erau cel putin 5 pe strada, parca erau cocori :cheer: ), oricum dk moartea nu au prevestit-o la toti unde au cantat, o nenorocire mare sigur s-a abatut aspura familiei a carei casa apartine, din pacate si in cazul meu ... :P

adică la tine e ceva normal să fie 5 cocori pe stradă? :yahoo:
  • 0

#133 Alina_aprilie

Alina_aprilie

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 11 mesaje

Scris 14 May 2009 - 04:26 PM

adică la tine e ceva normal să fie 5 cocori pe stradă? :cheer:

:yahoo: Era o aluzie, si cum as mai fi putut sa precizez si asta cand deja dadusem exemplul?... deci era de inteles. Pt tine, repet insa, ma refeream la faptul ca prin natura lor, cucuvelele nu sunt niste pasari care sa zboare in stol, asa cum sunt cocorii de exemplu :P
  • 0

#134 AndreyXXtina

AndreyXXtina

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 02 August 2009 - 01:40 AM

am auzit o cucuvea chiar in seara asta...va spun daca moare cineva...:o:
sper sa nu:(
  • 0

#135 Puffball

Puffball

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 39 mesaje

Scris 03 August 2009 - 02:45 PM

nu cred deloc in superstitii. Dar, sunt si multe coincidente oricum.
  • 0

#136 Coco cea Verde

Coco cea Verde

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 100 mesaje

Scris 30 August 2009 - 02:09 PM

Cred in superstitii,dar nu pot spune daca toate sunt adevarate.Nu am auzit niciodata o cucuvea cantand...si sper ca nu voi auzi..

Aceast mesaj a fost editat de Coco cea Verde: 30 August 2009 - 02:10 PM

• 0

#137 Etherial

Etherial

Difuse it. Abuse it. Enjoy it!

• Advanced Member
  • 1222 mesaje

Scris 30 August 2009 - 02:39 PM

daca sunt doua cucuvele si ambele canta, cine moare prima? cucuveaua nr.1 sau cucuveaua nr.2? :)

am auzit o cucuvea chiar in seara asta...va spun daca moare cineva...:o:
sper sa nu:(

moare moartea. :)
  • 0

#138 Fericire71

Fericire71

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 35 mesaje

Scris 18 April 2010 - 02:12 PM

Superstitiile iau nastere la trecerea intre copilarie si adolescenta.Atunci vin informatii care ti se par interesante,fascinante tin de paranormal...ceva ce nu poti defini sau intelege.Mai ales daca iti petreci copilaria pe la tara unde cei in varsta povestesc diverse chestii intre ei iar tu esti gura casca pe acolo ...pe tine te va fascina pe moment insa cand mai cresti iti pui intrebari.Eu mi-am petrecut vacantele din copilarie si adolescenta pe la bunici(in doua zone diferite)in fiecare an.Stiam de cucuvele ca nu e bine sa cante pe o casa si sa le gonesti caci in acea casa se va intampla o nenorocire.Cand ne-am mutat de la curte la bloc prin imprejurimi era numai santier,eram tare mica,iar seara se auzeau cucuvele.Mama mereu zicea Doamne numai sa nu se intample ceva...anii au trecut si pt noi nu s-a intamplat nimic in schimb am sa va povestesc despre ce i s-a intamplat colegei mele de banca cand eram in liceu...acum 25 de ani...se mutase de curand intr-un bloc nou in cartierul Militari (Bucuresti)stateau la parter insa dupa cateva zile,intr-o noapte calda de toamna,le-a cantat cucuveaua la geamul camerei mamei sale.Femeia s-a sculat speriata si a gonit-o.Este bloc cu opt sau zece etaje iar ea a cantat la geamul unui ferestre la parter!A venit l-a scoala si mi-a povestit ce s-a intamplat,eu stiind de la mama si de la bunici ca nu e bine,i-am zis "mai sa aveti grija ca sa nu se intample vreo nenorocire".Au trecut cateva zile iar colega mea Liliana lipseste.Cand aflam toti colegii ca mama ei avusese un accident de masina si era in stare grava.Eu m-am blocat caci numai mie imi spuse de cucuvea.Poate fi o intamplare,poate sa nu fie dar cateodata e mai bine sa le lasi sa cante decat sa le gonesti ca totul e cu gonitul nu cu cantatul.Mama colegei spre multumirea Domnului si-a revenit.
  • 0

#139 rebelfire

rebelfire

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 141 mesaje

Scris 29 June 2010 - 07:35 PM

Ahaaaaaa, stai ca abia acum am inteles!
Deci e musai sa stea pe-un obiect ce-mi apartine ca sa-mi poarte sambetele. :pardon:

Dar eu tot cred ca e buna si cucuveaua asta la ceva: le haleste pe pisica-neagra si pe pisica-13. :doh:

:blink: :haha: tare de tot..buna gluma..in alta ordine de idei, insa, bunicul meu inainte de operatia care i-a adus finalul in spital asta era in '83, i-a cantat cucuveaua pe casa si..vreau sa spun ca in zona aia, langa galati..nu prea s-au vazut in sat cucuvele..

Aceast mesaj a fost editat de rebelfire: 29 June 2010 - 07:36 PM

• 0

#140 Black velvet

Black velvet

Wizard

• Gold Member
  • 7168 mesaje

Scris 29 June 2010 - 08:00 PM

bunicul meu inainte de operatia care i-a adus finalul in spital asta era in '83, i-a cantat cucuveaua pe casa si..vreau sa spun ca in zona aia, langa galati..nu prea s-au vazut in sat cucuvele..

Tocmai coincidente de genul asta dau nastere la superstitii.
  • 0