Salt la continut

Fotografie

Descoperirea din Bucegi

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
1907 replici la acest subiect

#1441 flaviand

flaviand

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 144 mesaje

Scris 26 March 2009 - 12:23 PM

Press Release - New discovery at Jupiter could help protect Earth-orbit satellites

According to lead author, Dr Richard Horne,

“We’ve shown before that very low frequency radio waves can accelerate electrons in the Earth’s magnetic field, but we have now shown that exactly the same theory works on Jupiter, where the magnetic field is 20,000 times stronger than the Earth’s and the composition of the atmosphere is very different. This is the ultimate test of our theory.”

“On Jupiter, the waves are powered by energy from volcanoes on the moon Io, combined with the planet’s rapid rotation – once every 10 hours. Volcanic gasses are ionized and flung out away from the planet by centrifugal force. This material is replaced by an inward flow of particles that excite the waves that in turn accelerate the electrons.”

Understanding how electrons are accelerated will help scientists make better predictions of when satellites are at risk of damage by high-energy charged particles. These particles encircle the Earth in the Van Allen radiation belts and can damage satellites by causing malfunctions and degrading electronic components. However, the number of particles in the radiation belts can change dramatically within a few minutes, which is why more accurate forecasting is needed.

The discovery also has other scientific implications for Jupiter – it overturns a theory that has held sway for more than 30 years. According to Dr Horne,

“For more than 30 years it was thought that the electrons are accelerated as a result of transport towards Jupiter, but now we show that gyro-resonant wave acceleration is a very important step that acts in concert. Once the electrons are accelerated, they are transported closer to the planet and emit intense synchrotron radiation out into interplanetary space. Our theory provides the missing step to explain this high intensity radiation from Jupiter, which was first detected on Earth more than 50 years ago.”

Space and Antarctica

Antarctica is our 'window on space'. Magnetic space storms damage spacecraft, disrupt power supplies, communications and navigation systems and alter satellite orbits. British Antarctic Survey (BAS) scientists are attempting to predict space weather through a better understanding of the complex process that take place when the Earth and Sun's magnetic fields meet. BAS scientists use several different technologies to measure variations in the Earth's magnetic field. Data from these studies are used in mathematical models to test theoretical ideas. This research makes a major contribution to international global research programmes that involve spacecraft and networks of ground-based scientific instruments.
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#1442 masha rasputina

masha rasputina

Streliţia

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 813 mesaje

Scris 26 March 2009 - 02:07 PM

daca tot :) , macar pompeaza in romaneste :o: :D
  • 0

#1443 The Chosen

The Chosen

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 17 mesaje

Scris 10 April 2009 - 07:36 PM

Nu am citit cartile lui "Ramani cu Dar" dar confirm existenta a "ceva" sub bucegi.Cine a auzit de Valentina?Daca nu ati auzit de ea Valentina este o taranca care vede lucrurile un pic altfel.Sa ma explic:

Materia e in principiu de 2 tipuri.Cea care este pozitiva(adica are o viteza sub cea a luminii) si cea negativa(viteza mai mare decat a luminii).Tot ce putem vedea in jurul nostru nu se misca mai repede de 100 de "cadre" pe secunda(aici folosesc termeni din cinematografie - "FPS=frame per second").Cea ce se misca mai repede de atat nu putem vedea.Materie pozitiva si negativa deopotriva.

Pentru mai multe detalii stiintifice cautati DIAGRAMA TILLER ca fundatie a teoriei lui Patrick Drouot.

Valentina poate vedea DOAR materia negativa.Ea este oarba si foloseste "ochii mintii" sau mai corect spus corespondentul organului vederii in cazul spiritelor.De acea poate vedea cum arata atomii (chiar si electronii rotindu-se in jurul nucleului).In concluzie percepe materia ce are viteze care par ametitoare pentru noi.

Ca sa revin la subiect,Valentina a descris ce se afla sub blatoul Bucegi."Traducand" cuvintele dansei (ea are un limbaj mai simplu asa de copil mic) rezulta ca acolo chiar se afla ceva imens,piramidal,care emite tot felul de energii.Am sa studiez problema mai in detaliu in lunile ce urmeaza.
  • 0

#1444 NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

Orhidee

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 2496 mesaje

Scris 11 April 2009 - 04:38 AM

Nu am citit cartile lui "Ramani cu Dar" dar confirm existenta a "ceva" sub bucegi.Cine a auzit de Valentina?Daca nu ati auzit de ea Valentina este o taranca care vede lucrurile un pic altfel.Sa ma explic:

Materia e in principiu de 2 tipuri.Cea care este pozitiva(adica are o viteza sub cea a luminii) si cea negativa(viteza mai mare decat a luminii).Tot ce putem vedea in jurul nostru nu se misca mai repede de 100 de "cadre" pe secunda(aici folosesc termeni din cinematografie - "FPS=frame per second").Cea ce se misca mai repede de atat nu putem vedea.Materie pozitiva si negativa deopotriva.

Pentru mai multe detalii stiintifice cautati DIAGRAMA TILLER ca fundatie a teoriei lui Patrick Drouot.

Valentina poate vedea DOAR materia negativa.Ea este oarba si foloseste "ochii mintii" sau mai corect spus corespondentul organului vederii in cazul spiritelor.De acea poate vedea cum arata atomii (chiar si electronii rotindu-se in jurul nucleului).In concluzie percepe materia ce are viteze care par ametitoare pentru noi.

Ca sa revin la subiect,Valentina a descris ce se afla sub blatoul Bucegi."Traducand" cuvintele dansei (ea are un limbaj mai simplu asa de copil mic) rezulta ca acolo chiar se afla ceva imens,piramidal,care emite tot felul de energii.Am sa studiez problema mai in detaliu in lunile ce urmeaza.

Mai repede, te rog.
Se cam stie ca sub Bucegi ar fi o piramida. Pe alta filiera decit povestea cu Cinamar.
  • 0

#1445 Subliminal

Subliminal

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 238 mesaje

Scris 11 April 2009 - 04:29 PM

Postez un conspect mai vechi al informatiilor date de Valentina.

"SFINXUL DIN BUCEGI

Valentina percepe în cursul concentrarilor ei spre Marea Piramida, un extrem de puternic flux de raze care "curg" continuu din înaltimile cerului prin vârful giganticei constructii din piatra; de la niveluri inferioare se produce o fantastica distribuire de "raze individuale", care ar ajunge la... fiecare fiinta umana de pe globul terestru!

(Ma conduse prin Salile din Amenti,
dezvaluindu-mi secretele necunoscute omului.
Prin coridoru-ntunecat, ma conduse in jos,
spre Sala unde sta intunecata Moarte.
Uriasa se-ntindea in fata mea mareata Sala ...

In spatiul mare din fata mea aparura,
luminite dupa luminite, de dupa valul noptii.
Nenumarate milioane topaiau in fata mea
unele arzand ca niste flori de foc.
Altele aruncau o lumina slaba ce abia se zarea din noapte.
Lumina unora scadea cu repeziciune;
a altora crestea doar dintr-o scanteie de lumina.
Fiecare era inconjurata de un palid val de intuneric,
dar totusi ardea cu o flacara ce nu putea fi niciodata stinsa.
Zburand de colo-colo precum licuricii primavara,
umpleau spatiul cu Lumina si cu Viata.
Atunci se auzi o voce, puternica si solemna, zicand:
“Acestea sunt lumini ce suflete sunt intre oameni,
crescand sau slabind in intensitate, existand de-a pururi,
schimbandu-se dar fiind vii, in moarte spre viata.
Dupa ce imbobocesc ca niste flori,
si ating punctul final al cresterii in viata,
repede trimit atunci valul intunericului
invaluindu-le si schimbandu-le in noi forme de viata.
Tablitele lui Thot
) "

Iata-ne însa în plin fantastic: "plecând" în dese rânduri "spre Egipt", cu acel uimitor "fir de argint" (specificat într-un capitol anterior) care îi ofera extraordinarele perceperi la distante planetare, Valentina a "descoperit" un suvoi de energie "care curge de sus" si la Sfinxul (nu este nici un sfinx - sunt ramasitele unui templu care reprezenta partea de sus a citadelei Bucegi ) din muntii Bucegi situat în centrul tarii noastre! Si la fel de extraordinar, acolo, la Gizeh, ea a "descoperit" si chiar "a intrat" în marea Sala a Arhivelor atlante, mentionata de Edgar Cayce! Si tot la fel ca vizionarul american, "oarba-fenomen" din Iasi a aflat ca tulburatoarele arhive vor fi descoperite într-un anume viitor. Dar cea mai uimitoare perceptie de acest fel este chiar "descoperirea" unor "arhive stravechi" sub muntii Bucegi, arhive ce adapostesc si adevarate instalatii ale unei alte civilizatii!

Însa am vazut ceva tare interesant dedesubtul muntelui unde este Sfinxul din Bucegi: dedesubt, sunt niste tunele facute de oameni pamânteni. Astea le-am vazut atunci când, la Bucuresti, mi-or dat niste fotografii cu muntii Sfinxului de la noi. Si uitându-ma la poze, am dat de o intrare la care este paznic un calaret cuplete, ce sta calare pe un cal alb. Da' si el e îmbracat în alb. Însa e dintr-un fum stralucitor, nu-i din carne. Are cizme, în mâna are un cutit lung, iar pe cap are o coroana mare. însa el sta acolo de foarte mult timp, poate de milioane de ani. Ca sa intru înauntru cu privirea si sa-mi dea libertatea sa vad, o trebuit sa ma primeasca el si apoi sa intru într-un tunel lung, care duce mult, mult sub munte.

Valentina Gârlea: - Când am intrat în tunel, ca e facut lung ca o sala, înpartea dreapta am vazut niste despartituri. Am intrat cu privirea în primul tunel; acolo era o masa facuta din ceva greu, stralucitoare, cum ar fi cristalul stralucitor. Si erau trei scaunele mult mai mici. Pe masa era ceva ca din piele împaturita si pe ea erau niste zgârieturi; era ca si cum ar fi fost zgâriata cu ceva ascutit - cu un vârf de sticla sau de piatra - si au ramas dungulite. Dar zgârieturile erau facute ca un fel descris: niste bastonase, niste sucituri. Când am trecut pe-acolo, am vazut mai multe din astea împaturite si puse pe masa. Pe o alta masa, mai era si altceva, facute parca tot din cristal; erau niste cupe, dar îs altfel, nu-s ca paharele de la noi; era ceva sapat în ele.

Mai departe, parca în urmatorul tunel, am întâlnit altceva: acolo erau multe piese si hârburi facute din sârme, dar îs chiar adevarate, nu din culori; erau ca un fel de aparate cu butoane si cu multe sârme încâlcite. În mijloc, pe o masa, era ceva mai înalt; era tot o masuta, dar mult mai înalta si cu iesituri pe laturile ei, ca niste sertare. În ele erau niste fâsii lungi, asa, ca din matase, dar nu erau întinse, erau cum ar fi matasea dar mult mai subtiri, era însa un fel de material din ceva lucios. Si tot asa, erau cu zgârieturi pe ele.

În fund, în fund de tot, acolo era o masa întinsa; avea o suprafata mare, pe care erau asezate aparate de diferite feluri. Dar nici astea nu erau din culori Si ele erau adevarate.

Da' acolo o venit calaretul- care era însa din culoare, din fum- si mi-o aratat, ca atunci când energia nu va mai curge pe deasupra, acolo unde este paznicul din piatra- care, dupa cuvinte domnesti, stiu ca i se spune Sfinxul din Bucegi -, atunci va intra înauntru cineva din mintea noastra, a pamântenilor de jos; acela va apasape butonul pe care mi l-o aratat în spatele aparatelor, de pe partea stânga. Si-atunci, se va schimba omenirea...

Valentina Gârlea: - Va fi altceva în locul pamântului nostru de-aici. Vad cum s-ar cufunda sub ape... Va fi acelasi lucru tot la fel cum am vazut si mi-or spus cei din jur ca este si în Cheile Bicazului. acolo unde se cheama Lacul Rosu; acolo o fost un deal si, când o venit vremea si i-o fost harazit, dealul s-o scufundat si deasupra o venit apa.

Tot la fel va fi cu toata România, atunci când cineva din omenire va reusi sa ajunga la acel buton pazit de calaretul acela cu cal si va apasa pe buton. Dar este foarte, foarte departe timpul acela..?

Atunci când, cu stiinta care va fi pe Pamânt, va birui cineva sa ajunga sub muntii Bucegi, va da de toate acele înscrisuri si documente însemnate si, dupa semnele alea, va pricepe ce are de facut. Dar asta se va întâmpla numai dupa ce suvoiul de energie de deasupra va slabi. Pâna atunci, nu va reusi nimeni sa ajunga acolo. Dar asta este foarte dirijat de sus, ca energia care vine la piramide si la Sfinxul din Egipt, cât si aici la noi, este sustinuta de tot ce se întâmpla în cer, în stratul ala violet-auriu — nu stiu cum sa-i spun, ca violet îi jos si auriu îi în partea de sus, sus de tot.

De-acolo vine energia în suvoaie, dar nu vine cum este ea acolo sus. Acolo sus este energie pura si foarte adevarata, dar e împartita în mare parte si e transformata în energie alba pentru Marea Piramida si pentru Sfinxul din Bucegi.

Atunci când se vor pierde energia asta alba si contactul cu lumina de sus - si asta va fi socotita de cei de sus -. atunci totul se va transforma într-o apa aici. Dar despre asta vor vorbi nu urmasii nostri, ci urmasii urmasilor nostri, dintr-un timp foarte, foarte îndepartat..."

Aceast mesaj a fost editat de Subliminal: 11 April 2009 - 05:01 PM

• 0

#1446 AzulaFirePrincess

AzulaFirePrincess

Aye

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 191 mesaje

Scris 11 April 2009 - 07:58 PM

nu stiu cum sa-i spun, ca violet îi jos

Am vazut acest culoar violet, insa in alt context, desi sensul este acelasi. la moartea cuiva anu trecut am vazut pentru prima oara. cu aproximativ o zi inainte sa moara, 'in minte' am vazut acest culoar care inconjura fiinta pregatita de trecere de niste fiinte albe, stralucitoare. dar nu le am vazut complet, doar anumite parti, cum ar fi niste manute sau conturul unor manute albe ca un fulger care 'gesticulau' in jurul sau. mai sus de culoar nu am vazut, adica era o limita peste care nu am putut trece sau nu mi s a permis, insa am vazut dincolo de 'moarte' separat de acel culoar. toata simbolistica bine cunoscuta exista in esenta sau esenta ei exista :D acel culoar era de 'sus' peste trup si atat, nu in camera. iar acele entitati sau ce sunt.. 2 erau, stateau fix langa persoana. in Total Recall a fost deja totul :cheer: sa vedem aici cum va fi sau va fi fost deja?
  • 0

#1447 omaigadlol

omaigadlol

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 13 May 2009 - 10:39 PM

Bine v-am gasit!

M-am apucat sa citesc threadul, dar m-au lasat nervii dupa 40 pagini - citisem si subiectul Lumea ascunsa. S-a organizat ceva pana la urma, vreo excursie in Bucegi ?
  • 0

#1448 NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

Orhidee

• Advanced Member
  • 2496 mesaje

Scris 14 May 2009 - 03:42 AM

Bine v-am gasit!

M-am apucat sa citesc threadul, dar m-au lasat nervii dupa 40 pagini - citisem si subiectul Lumea ascunsa. S-a organizat ceva pana la urma, vreo excursie in Bucegi ?

Da, daca te uiti atent in jos, se vad tunele...

Sa lasam gluma. Eu am vazut in 2004, cam intre releu si cruce, un fuior perfect vertical, aproape negru. care nu se marea spre virf. Era aproape intuneric. Stiu ca fumul, practic nu se vede la ora aia, se mareste spre virf.. si se misca de la citeva sute de metrii. Eu l-am vazut din Busteni. De la cam 1 km in sus practic se pierdea in cer. Era complet senin, si in vale batea putin vintul. Deci, straniu. Eu atunci nu stiam de nici un fenomen ciudat prin Bucegi. Am aflat prin 2007, dar nu de chestia asta cu tunelele. De alte lucruri, ciudate.
Scuze daca am mai spus dar poate are cineva o explicatie.
  • 0

#1449 laursan3

laursan3

Trandafir

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 377 mesaje

Scris 14 May 2009 - 08:49 AM

Dovezi clare ca ar exista ceva acolo nu aveti? Imagini, materiale video, declaratii verificabile ale unor oameni etc?
  • 0

#1450 samsara

samsara

Daca

• Silver Member
  • 8446 mesaje

Scris 14 May 2009 - 10:42 AM

Dovezi clare ca ar exista ceva acolo nu aveti? Imagini, materiale video, declaratii verificabile ale unor oameni etc?

:cheer: da' oare atunci ar crede careva?
  • 0