Sari la conținut
Forum Roportal
garcica

profesori care modifica notele elevilor.........

Postări Recomandate

este bine ca un prof sa puna un 3 unui elev,si apoi peste o luna de zile sa-i faca un 8 din el?dc prof ii face asta unui elev care e cuminte la ore si n-a invatat pt lucrare odata,ii trece 3-ul si apoi il modifica,asta ii face pe ceilalti elevii sa se enerveze,ca ei sunt luati peste picior,lor de ce nu li se modifica nota,doar pt ca nu invata mereu?ati avut astfel de prof care au modificat note? :o: :) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este bine ca un prof sa puna un 3 unui elev,si apoi peste o luna de zile sa-i faca un 8 din el?dc prof ii face asta unui elev care e cuminte la ore si n-a invatat pt lucrare odata,ii trece 3-ul si apoi il modifica,asta ii face pe ceilalti elevii sa se enerveze,ca ei sunt luati peste picior,lor de ce nu li se modifica nota,doar pt ca nu invata mereu?ati avut astfel de prof care au modificat note? :o: :doh: :)

Un astfel de profesor nu are nici demnitate, nici consideraţie pentru propria persoană. Iar dacă n-o are el, de unde s-o aibă elevii pentru el? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este bine ca un prof sa puna un 3 unui elev,si apoi peste o luna de zile sa-i faca un 8 din el?dc prof ii face asta unui elev care e cuminte la ore si n-a invatat pt lucrare odata,ii trece 3-ul si apoi il modifica,asta ii face pe ceilalti elevii sa se enerveze,ca ei sunt luati peste picior,lor de ce nu li se modifica nota,doar pt ca nu invata mereu?ati avut astfel de prof care au modificat note? :o: :) 8)

Eu nu am avut un asemenea profesor, dar mi s-a intamplat ca de multe ori elevii sa solicite modificarea notelor, ceea ce dovedeste ca unii fac si asa ceva.

Catalogul este un document oficial iar o modificare chiar facuta de profesor este un fals.

Exista alte posibilitati: notarea pe un carnetel si urmarirea ulterioara a evolutiei elevului, daca nota a fost trecuta gresit, se anuleaza, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa mai spunem ca in unele scoli catalogul e lasat pe catedra nesupravegheat, desi profesorul stie sigur ca unii elevi vor motiva absente, daca nu altceva? da, am vazut modificari de note. si vom mai vedea, atat timp cat catalogul ramane un instrument de tortura, un bau-bau de speriat elevii ("iei doi daca nu stai cuminte", suna cunoscut?); ce conteaza o modificare in plus?

 

.. solutia lui Marinel, cu carnetelul, este eficienta. Insa cati profesori au taria sa faca asta, sa-si pastreze evaluarea nepartinitoare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am avut un asemenea profesor, dar mi s-a intamplat ca de multe ori elevii sa solicite modificarea notelor, ceea ce dovedeste ca unii fac si asa ceva.

Catalogul este un document oficial iar o modificare chiar facuta de profesor este un fals.

Exista alte posibilitati: notarea pe un carnetel si urmarirea ulterioara a evolutiei elevului, daca nota a fost trecuta gresit, se anuleaza, etc.

Eu aş propune o soluţie mult mai radicală, chiar dacă probabil profesorii ar fi primii care s-ar opune:

 

Dotarea profesorului cu un laptop,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si profesorii nu ar putea vedea notele elevului la alte obiecte .Asta mi se pare super.

Şi ăsta e unul dintre motivele pentru care eu cred că profesorii s-ar opune unui astfel de sistem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super sistemu dar sa vorbim despre prezent !! ... multa apa tre sa mai curga pe dunare pana profesorii nostri vor fi capabili sa utilizeze un calculator !! Nu zic ca nu stiu ... dar cati la suta ?

In plus asta inseamna calculator in fiecare scoala, la fiecare profesor, etc,etc, ... bani gramada pentru software; hardware, etc., ... ori eu cunosc scoli in care nu exista nici macar 1 calculator functional !! sau altele pe care le arata la televizor gata sa se darame !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu aş propune o soluţie mult mai radicală, chiar dacă probabil profesorii ar fi primii care s-ar opune:

 

Dotarea profesorului cu un laptop,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am inceput acum doi ani, pentru propria mea distractie sa fac un asemenea soft, e drept fara restrictii atat de drastice, ca baza de date in scoala, oricum se pierde foarte mult timp pe la secretariat cu tot felul de tabele.

Tare ma tem insa ca inspectorii sau administratorii sa nu faca anumite modificari. Deocamdata, daca scrii ceva pe hartie se observa modificarile, in timp ce o baza de date poate fi modificata fara urme.

Ei, nu, serios? :yes:

 

Crezi că bazele de date ale unei companii de telecomunicaţii pot fi modificate fără a lăsa urme? :jester: Nu crezi că este logată fiecare accesare a unui calculator, fiecare log-are a unui utilizator dintre cei cu drepturi de acces semnificative şi fiecare modificare efectuată, cu toţi parametrii posibili şi imposibili? :tease:

 

Crezi că mi-aş putea permite să facturez unui abonat un singur minut de convorbire, fără să pot demonstra şi peste 3 ani că acel minut de convorbire chiar s-a derulat din sediul/domiciliul abonatului? :roll: Sau fără a putea demonstra că acel minut a fost contabilizat de un computer fără operator, computer care "nu cunoaşte mamă, nu cunoaşte tată" ?

 

Nu ne apucăm să scriem baze de date, fiecare dintre noi. Apelăm la profesionişti independenţi, cărora ştim exact ce vrem să le cerem. :P

 

P.S. Nici un sistem nu este infailibil, dar ca un inspector să modifice note, ar trebui să beneficieze de complicitatea unui profesor de la obiectul respectiv şi de la clasa respectivă,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×