Sari la conținut
Forum Roportal
maytza

coruptia

Postări Recomandate

Ma numesc Mihail Constantin, am 35 de ani, sunt inginer si sunt din Braila.

Din noianul de mesaje primite de Dvs, sper sa am sansa sa-l cititi si pe acesta.

Doresc sa va semnalez un fapt revoltator care sa va starneasca curiozitatea. Nu va pot pune la dispozitie decat relatarile mele si lucrarea scrisa ramasa la IGPFR - la comisia de examinare.M-am inscris - cu buna credinta - la concursul pentru ocuparea unei functii de ofiter tura in cadrul IJPF Braila. Am indeplinit toate conditiile solicitate pentru inscriere. Am promovat testul psihologic din data de 11.09.2006 iar in ziua de 18.09.2006 am participat la examenul propriu-zis.

La concurs am canditat alaturi de alti 40 de braileni. Cand au fost afisate rezultatele, posturile vizate de noi, brailenii,fusesera ocupate de 2 persoane din Bucuresti, despre a caror prezenta la concurs nu cred ca va poate certifica nici unul dintre brailenii participanti. Inca din timpul examenului mi-am dat seama ca acesta este doar o formalitate. Iata de ce:

- in momentul in care s-a extras una dintre variantele de subiect, ni s-a fluturat prin fata asa zisa varianta. Fiind doar un exemplar, acesta a necesitat multiplicare. Conform regulii, la multiplicare (intr-o alta incapere) trebuia sa fie de fata si unul sau doi candidati, pentru a avea certitudinea ca ceea ce s-a scos din plic, aia ni s-a dat. Multiplicarea a fost facuta de 2 membri ai comisiei de examen - comisari ai politiei de frontiera din Bucuresti.

Dvs. cum vedeti acest aspect?

- Ce certitidine sa am ca totul a fost corect, daca eu, nu m-am putut inscrie sa concurez pentru - spre exemplu - locurile din Arad (era 1 candidat si mai multe locuri) iar bucurestenii au putut candida pentru posturile din Braila?

- In timp ce asteptam in fata IGPFR sa intru la testul psihologic, am surprins o conversatie (in randul altor participanti - din alte judete)din care reiesea ca "potul" este intre 8000 si 10.000 euro.Fara foc, nu iese fum....

- Chiar si unii dintre angajatii IJPF Braila sunt revoltati de atitudinea sefilor de la Bucuresti. Nici nu stiau, ci doar banuiau cine sunt persoanele ce au "promovat" examenul: Rambu Ioan cu 9.20 si Cuconu Vasilica Silvioara cu 9.51.

Despre persoana din urma am aflat ca ar fi fost tot o angajata a IJPF Buzau.

Daca tot au avut oamenii lor, la ce bun am cheltuit atatia bani pe atatea documente necesare dosarului - plus transportul la capitala.

Am depus contestatia cu nr. 558791/20.09.2006 la IJPF Braila.

Sunt ferm convins de faptul ca si cel mai exigent corector mi-ar fi acordat nota 9.50. Si daca nu am reusit eu, din lipsa de cunoastere, cum de nu a reusit nici un brailean? Chiar suntem asa incuiati? Totul a fost o marsavie. Sunt dispus sa fiu oricand reexaminat la orice ora, scris sau oral. Eu pot face dovada pregatirii mele. Se pare ca se repeta povestea examenului de anul trecut de la Iasi. Eu sper ca subiectul acesta sa va starneasca interesul pentru investigatie si sa descoperiti adevarata caracatita a mafiei din M.A.I (IJGPFR). Oricum, imi rezerv dreptul de a sesiza si DNA.

Imi pare rau ca sunt SARAC!

In speranta ca veti fi interesati, astept o reactie din partea Dvs.

Cu respect, SARACU'din Braila

 

PS:mentionez ca aceasta sesizare am facut-o si reprezentantilor mass-media

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit pe forum. Acum ca tot ti-ai descarcat amarul macar partial incearca si cauta redactia "social" sau "politic" de la un ziar local sau national. Ar face subiectul unui articol foarte la moda si cred ca ai fi tratat cu atentie maxima. Grija la eventualele represalii. Bafta!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×