Sari la conținut
Forum Roportal
alex_ice

Flash - ActionScript

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ideea este ca am un flash facut care citeste dintr-un XML niste path-uri la niste imagini si mi le afiseaza in flash!XML-ul este generat in php si path-urile sunt luate dintr-o baza de date MySQL (asta nu este important).

Imaginile originale au un fundal alb, iar daca incerc sa dau un fundal la movie-u meu din flash, imaginile se vad urat deaorece au fundalul acela alb!

Intrebarea mea este...cum se poate face fundalul imaginilor sa fie transparent in flash!

 

si ar mai fii o intrebare! Daca flash-ul ia din XML calea catre poze si le afiseaza dar ele au dimensiunea prea mare..cum reusesc sa le faca el autoat de marimea pe care o vreau eu?!

Daca s-ar putea cu ActionScript ar fi super!

Va rog eu sa ma ajutati!

Multumesc mult anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea este ca am un flash facut care citeste dintr-un XML niste path-uri la niste imagini si mi le afiseaza in flash!XML-ul este generat in php si path-urile sunt luate dintr-o baza de date MySQL (asta nu este important).

Imaginile originale au un fundal alb, iar daca incerc sa dau un fundal la movie-u meu din flash, imaginile se vad urat deaorece au fundalul acela alb!

Intrebarea mea este...cum se poate face fundalul imaginilor sa fie transparent in flash!

 

si ar mai fii o intrebare! Daca flash-ul ia din XML calea catre poze si le afiseaza dar ele au dimensiunea prea mare..cum reusesc sa le faca el autoat de marimea pe care o vreau eu?!

Daca s-ar putea cu ActionScript ar fi super!

Va rog eu sa ma ajutati!

Multumesc mult anticipat!

 

 

nu ai cum sa dai la poze fundalul transparent decat daca le prelucrezi in photoshop si le salvezi ca gif sau png

 

ca sa faci pozele la o dimensiune care vrei tu cel mai usor este sa folosesti componenta Loader, care are optiune de autosize la poza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai cum sa dai la poze fundalul transparent decat daca le prelucrezi in photoshop si le salvezi ca gif sau png

 

ca sa faci pozele la o dimensiune care vrei tu cel mai usor este sa folosesti componenta Loader, care are optiune de autosize la poza

 

Trebuie sa existe o modalitate de a inlatura o anumita culoare!Citisem ceva pe niste site-uri...dar pe alta tema ca se poate prelucra prin ActionScript la nivel de pixel! Acum nu pot sa zic exact ca nu cunosc Flash-ul atat de bine, Dar va rog eu sa ma ajutai...poate exista o metoda!

Multumesc mult DSpawn...poate gasesti totusi o metoda!

 

Dar cu PHP s-ar putea prelucra imagine repsectiva! sau cu java script...daca da..atunci va rog sa imi spuneti cum as putea...va multumesc!

Editat de alex_ice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa existe o modalitate de a inlatura o anumita culoare!Citisem ceva pe niste site-uri...dar pe alta tema ca se poate prelucra prin ActionScript la nivel de pixel! Acum nu pot sa zic exact ca nu cunosc Flash-ul atat de bine, Dar va rog eu sa ma ajutai...poate exista o metoda!

Multumesc mult DSpawn...poate gasesti totusi o metoda!

 

Dar cu PHP s-ar putea prelucra imagine repsectiva! sau cu java script...daca da..atunci va rog sa imi spuneti cum as putea...va multumesc!

 

si daca ar fii o metoda prin care sa schimbi o anumita culoare pe o poza, culoarea aia trebuie sa fie identica in toate pozele..... cu alte cuvinte fundalul tau trebuie sa fie de aceeasi culoare, fara umbre si alte chestii, si inca ceva chiar daca sa zicem ca ai fundalul alb la toate pozele, el tot o sa-ti scoata toti pixeli albi din poza ca nu ai cum sa delimitezi care e fundal si care nu.... parerea mea

 

poti sa folosesti un gradient ca sa treci de la fundalul pozei la pundalul tau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×