Sari la conținut
Forum Roportal
mitt

micuta larisa din iasi

Postări Recomandate

stiti ca acel criminal a primit doar 20 de ani, din care, de fapt, va face doar 12,5 ani? vi se pare corect? eu cred ca ar fi trebuit condamnat pe viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiti ca acel criminal a primit doar 20 de ani, din care, de fapt, va face doar 12,5 ani? vi se pare corect? eu cred ca ar fi trebuit condamnat pe viata!

 

 

Si eu cred ca ar fi trebuit sa fie condamnat la moarte,desi ar fi o pedeapsa prea usoara, dar crezi ca putem face noi ceva? Poate ajuta topicul asta in vreun fel?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ranting.gif eu sunt atat de furioasa in legatura cu povestea asta ... cred ca daca l-as ave pe individ in fata mea mi s-ar face rau imediat badtaste%20(9).gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Justitia este "oarba" si uneori solutiile date sunt de-a dreptul surprinzatoare cum este si acest caz unde trebuia condamnat la "detentiunea pe viata" avind in vedere gravitatea faptei pentru ca astfel de oameni nu-si au locul intre noi. Vina aici este numai a instantei care nu a apreciat corect circumstantele reale ale faptei si nici atitudinea autorului fata de fapta si fata de victima. Inca o dovada ca justitia la noi se face cu superficialitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vina aici este numai a instantei care nu a apreciat corect circumstantele reale ale faptei si nici atitudinea autorului fata de fapta si fata de victima. Inca o dovada ca justitia la noi se face cu superficialitate.

Sigur că da. N-ai fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cred ca ar fi trebuit sa fie condamnat la moarte,desi ar fi o pedeapsa prea usoara, dar crezi ca putem face noi ceva? Poate ajuta topicul asta in vreun fel?!

Hai să presupunem că ar fi fost condamnat la moarte, iar cineva ar fi trebuit să pună

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui sa le dea la criminali ani de inchisoare numarul de ani cat ar mai fi trait fetita aia.

 

daca se presupune ca ar fi avut 6 ani, hai sa zicem ar fi trait vre 86 de ani, si individul ar face 80 de ani de inchisoare.

 

Daca omori o baba care trage si ea sa moara si-i curmi suferinta, hai vreo 5 acolo. :P

 

Am auzit ca la americani nu se cheama inchisoare pe viata, ci 100, 200 de ani de inchisoare, sau daca e cazul, pentru buna purtare mai scade la 150. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa te scutesc de un efort:

1) Autorul a savirsit fapta cu intentie directa adica a prevazut rezultatul faptei si, mai mult decit atit, l-a si urmarit;

2) A savirsit fapta pentru a ascunde o alta infractiune ceea ce il incadreaza la omor calificat care se pedepseste cu inchisoare de la 15 la 25 de ani

3) Din modul de savirsire a faptei( nu-mi mai amintesc chiar bine cum a omorit-o) au rezultat atunci dovezi de cruzimi efectuate aspra victimei ceea ce il incadreaza la omor deosebit de grav, fapta pedepsita cu detentiunea pe viata sau inchisoare stricta de la 15 la 25 de ani dar de aceste informatii nu sunt sigur si imi asum gresala;

4) Indiferent de incadrarea ce i se da infractiunea in cauza intra in concurs cu infractiunea pe care autorul a vrut sa o acopere( aici violul) iar in cazul concursului de infractiuni se poate da cea mai mare dintre pedepse iar daca acest maxim se considera neindestulator se mai da un spor de max 5 ani (logic ca in cazul detentiunii pe viata nu mai ai ce sa adaugi);

Deci o sentinta sub maximul special nu trebuia data.

 

Eu cred ca ar trebui sa le dea la criminali ani de inchisoare numarul de ani cat ar mai fi trait fetita aia.

 

daca se presupune ca ar fi avut 6 ani, hai sa zicem ar fi trait vre 86 de ani, si individul ar face 80 de ani de inchisoare.

 

Daca omori o baba care trage si ea sa moara si-i curmi suferinta, hai vreo 5 acolo. :P

 

Am auzit ca la americani nu se cheama inchisoare pe viata, ci 100, 200 de ani de inchisoare, sau daca e cazul, pentru buna purtare mai scade la 150. :flowers:

La noi e mai complicat, se face media. Dar mai bine pentru infractori.

 

AAAAA! Am uitat la 2) fata nu avea 15 ani ceea ce inseamna inca o modalitate concurenta cu cea care am spus-o mai sus la omorul calificat si o modalitate agravanta a violului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci o sentinta sub maximul special nu trebuia data.

Dacă punctul tău de vedere e reprezentativ (iar eu cred că este)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×