Sari la conținut
Forum Roportal
lumi6

Beagle

Postări Recomandate

Buna

De o saptamana am o Beagle fetita cu pedigree de 6 luni si nu reusesc sa o invat sa si faca nevoile afara. Voi cum ati reusit?

Luminitapost-53366-1158047821_thumb.jpg

 

N-am Beagle,dar mi-am invatat cainii sa faca la baie.Pe toti i-am dus cand erau mici la baie.Incepeau sa latre cand le veneau sa faca.Am un golden retrevier shi unul mai mic luat de pe strada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un beagle.Ea are 1 de ani.

Nume caina meu:Bigi

 

Totul despre beagle:

Este un caine deosebit de simpatic si prietenos, cu

 

corpul proportionat si armonios. Capul este puternic

 

insa nu greoi, craniul lat si putin bombat, nasul

 

negru, bine deschis; urechile, lungi, insa nu mai lungi

 

decit botul, late si plane, sunt rotunjite la marginea

 

de jos; corpul este solid, pieptul lat si adanc,

 

spatele drept si bine imbracat in muschi; picioarele

 

sunt puternice si musculoase; coada, scurta, prinsa

 

sus, mai puternica la baza si fina la varf, este

 

purtata in forma de sabie; parul este des, tare,

 

potrivit de scurt si nu prea fin.Este un caine energic,

 

plin de sanatate, iute, zelos.

Pret:80EUR-200EUR in Ungaria.

 

Info:www.copoiclub.ro/micapublicitate.html

www.beagle-club.hu

Bigi (caina meu) in imagine:

post-49646-1158243385_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

puii fac dupa ce mananca, dupa ce dorm, dupa o partida de joaca. Cand il vezi ca se trezeste de exemplu, ia catelul si du'l in baie sau unde vrei tu sa faca ( dar undeva aproape la inceput, in baie sau pe balcon) si stai cu el pana face. Apoi il lauzi, il mangai, portia cuvenita de alint. Iti mai poti da seama cand vrea sa faca pentru ca ei cauta intai, se invart, etc. Sia tunci il iei si il duci in locul respectiv. Trebuie sa ai rabdare, dar va pricepe repede ce vrei daca ai rabdare. Eu prima oara am stat cu cainele meu in baie....45 de minute..... :yes:

Am uitat sa precizez.... cand face in alt loc il certi,nu te mai joci cu el, nu il bati. Daca e proaspata faza. Daca nu, nu. Ca nu va mai sti de ce il certi. NU il bati!

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!am primit ieri un pui de beagle in varsta de 2 luni,tricolor,fetita.am botezat-o kaya.e foarte desteapta si cuminte si o ador(de un an de zile o rog pe mama sa-mi cumpere un beagle..cateii mei preferati...si ea tot nu....si acum am primit de la un prieten care nici nu stia ca-mi doresc beagle..l-a adus asa).am insa o problema:cum s-o invat pe kaya sa-si faca treburile afara??va rog dati-mi niste sfaturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
puii fac dupa ce mananca, dupa ce dorm, dupa o partida de joaca. Cand il vezi ca se trezeste de exemplu, ia catelul si du'l in baie sau unde vrei tu sa faca ( dar undeva aproape la inceput, in baie sau pe balcon) si stai cu el pana face. Apoi il lauzi, il mangai, portia cuvenita de alint. Iti mai poti da seama cand vrea sa faca pentru ca ei cauta intai, se invart, etc. Sia tunci il iei si il duci in locul respectiv. Trebuie sa ai rabdare, dar va pricepe repede ce vrei daca ai rabdare. Eu prima oara am stat cu cainele meu in baie....45 de minute..... :senile:

Am uitat sa precizez.... cand face in alt loc il certi,nu te mai joci cu el, nu il bati. Daca e proaspata faza. Daca nu, nu. Ca nu va mai sti de ce il certi. NU il bati!

Bafta!

Treaba nasoala e ca trebuie sa stai cu ochii pe catelus.eu asa am facut impreuna cu familia.cum vedeam ceva suspect coboram scarile il puneam in gradina si isi facea nevoile.bene cand au 2 luni degeaba ii duci in gradina ca nu fac(stau si exploreaza si uita de nevoi).dar cu timpul invata si trebuie mereu laudat cand face afara sau in baie.oricum pe la 8-9 luni nuj mai ai probleme cu el.se cere singur afara.pana atunci parca e un copil de 5 ani care mai scapa din greseala o nevoie prin pat.oricum inarmativa cu multa rabdare si nu va suparati cand face in casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treaba nasoala e ca trebuie sa stai cu ochii pe catelus.eu asa am facut impreuna cu familia.cum vedeam ceva suspect coboram scarile il puneam in gradina si isi facea nevoile.bene cand au 2 luni degeaba ii duci in gradina ca nu fac(stau si exploreaza si uita de nevoi).dar cu timpul invata si trebuie mereu laudat cand face afara sau in baie.oricum pe la 8-9 luni nuj mai ai probleme cu el.se cere singur afara.pana atunci parca e un copil de 5 ani care mai scapa din greseala o nevoie prin pat.oricum inarmativa cu multa rabdare si nu va suparati cand face in casa.

 

aici te contrazic... la 3 luni catelul meu facea NUMAI in baie. la 2 luni intr'adevar e prea mic pentru a tine pana afara de exemplu. De aia am spus cat mai aproape. pe la 3 luni deja pot sa tina, si trebuie sa te superi, sa simta ca a facut ceva rau... isi va da seama imediat ce... eu la al meu ii spuneam "ce ai facut aici magarule??" si fugea singur in baie .... hehe. ca eu il duceam acolo cand gaseam "bucurii" in casa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici te contrazic... la 3 luni catelul meu facea NUMAI in baie. la 2 luni intr'adevar e prea mic pentru a tine pana afara de exemplu. De aia am spus cat mai aproape. pe la 3 luni deja pot sa tina, si trebuie sa te superi, sa simta ca a facut ceva rau... isi va da seama imediat ce... eu la al meu ii spuneam "ce ai facut aici magarule??" si fugea singur in baie .... hehe. ca eu il duceam acolo cand gaseam "bucurii" in casa....

da mey dar eu nu lam invatat sa faca la baie.ci direct afara.si faza nasoala e ca afara i se distrage atentia extrem de repede mai ales ca e caine de vanatoare(alerga dupa fluturi,mai mirosea o floare),si nu-si facea nevoile.uita de ele.statea mai mereu si mirosea si explora fiindca era ceva diferit fata de apartament.si isi aducea aminte de nevoi cand intra in casa :good: .dar a invatat cu timpul ca nu e bene sa faca in casa si asa a inceput sa se ceara afara(se ducea la usa de la intrare si plangea).eu asa gandesc fiindca e mai usor sa il inveti sa faca in baie fiindca e in elementul lui in casa,casa pe care o stie foarte bine.pe cand afara e o alta chestie fiindca intervine mai multi factori ''perturbatori'':insecte,flori,alti caini,oameni etc.

 

da mey dar eu nu lam invatat sa faca la baie.ci direct afara.si faza nasoala e ca afara i se distrage atentia extrem de repede mai ales ca e caine de vanatoare(alerga dupa fluturi,mai mirosea o floare),si nu-si facea nevoile.uita de ele.statea mai mereu si mirosea si explora fiindca era ceva diferit fata de apartament.si isi aducea aminte de nevoi cand intra in casa :P .dar a invatat cu timpul ca nu e bene sa faca in casa si asa a inceput sa se ceara afara(se ducea la usa de la intrare si plangea).eu asa gandesc fiindca e mai usor sa il inveti sa faca in baie fiindca e in elementul lui in casa,casa pe care o stie foarte bine.pe cand afara e o alta chestie fiindca intervine mai multi factori ''perturbatori'':insecte,flori,alti caini,oameni etc.

fiindca intervin mai multi factori (sorry pt greseala ;) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×