Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum scapam de panica  

133 membri au votat

  1. 1. Ai tahicardie?

    • da
      31
    • nu
      39
    • cateodata
      51
    • niciodata
      12
  2. 2. Ai vertij,ameteli?

    • da
      47
    • nu
      26
    • cateodata
      52
    • niciodata
      8
  3. 3. Transpiri abundent si te sufoci?

    • da
      24
    • nu
      48
    • cateodata
      51
    • niciodata
      10


Postări Recomandate

Nu esti deloc indiscreta si nu am nici o problema in a vorbi despre ceea ce simt. Sincer, cred ca pastrez, din 100%, un procent de 5% anxietate, pe care o tin in brate si nu-i dau drumul din motive pe care le-am zis eu pe alt topic: uneori e comod asa :doh: Foarte rar mi se mai intampla sa fiu ceva mai ametita, in stransa legatura cu oboseala excesiva (uit ce am patit si trag iar cateva saptamani de munca de dimineata pana dupa miezul noptii, fara prea multa mancare si multe tigari). Nu ies in natura, ma alimentez extrem de prost si incorect. Si nu cred ca tre sa fii anxios ca sa ai ceva ameteli in conditiile astea. Cred ca sunt niste semnale ale corpului ca sa stiu ca trebuie sa imi revizuiesc comportamentul. Pastrez cei 5% si dovada e ca inca exist si scriu pe forumurile de anxietate. Scuza mea este ca simt ca e de datoria mea, insa cred ca m-am atasat de statutul de anxios :crazy: Mi-am schimbat enorm modul de a gandi si de a ma purta, iar cu frica de moarte am rezolvat in mare masura. Se pare ca am beneficiat si de o nevroza, au fost multe si sunt mandra ca le-am rezolvat intr-o foarte mare masura. Consider ca sunt pe un traiect normal, iar acum incerc sa imi dezvolt cat mai bine tot ce am descoperit ca am si uitasem atatia ani.

Acum...detalii despre propunerea ta, ca m-ai facut curioasa :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa ofer un citat si intreaga mea disponibilitate pentru comentarii.

 

Somatoterapia

 

Conceptul de somatoterapie a fost introdus de Richard Meyer in 1986 pentru a defini psihoterapiile corporale. Somatoterapia este una din cele mai noi si mai complexe metode terapeutice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este exact ceea ce ziceam legat de cauze, de frica aceea care ramane acolo, indiferent de explicatiile rationale si de medicamentele care regleaza serotonina. Si de a privi omul in toate componentele sale. Probabil ca ceea ce e cel mai deranjant in tulburarea de panica si anxietate e faptul ca ai niste simptome fizice groaznice. Cand reusesti sa le elimini pe unele, apar altele, de aceea eu zic ca boala asta e de o parsivenie cumplita.

Sunt, in mare parte, perfect de acord cu ceea ce zici. De asta spun eu ca multi terapeuti trateaza gresit aceste tulburari. Se ignora, intr-adevar, emotia. Practic, de cand ne nastem, suntem invatati sa ne folosim ratiunea in mod excesiv si sa ignoram emotiile.

Asa ajungem sa nu mai intelegem ce e cu noi. Eu am facut terapie cognitiv comportamentala, de pilda. Insa, norocul meu fantastic este ca am intalnit un terapeut care are o viziune foarte ampla asupra omului si atunci terapia mea nu a insemnat ceea ce ai dat tu ca exemplu. De aceea mi s-a facut si reiki si mi s-au recomandat si remediile florale. Pana la urma, esenta e sa ajungi sa te cunosti foarte bine si cu adevarat. Adica sa iti intelegi corpul foarte bine, pentru ca el mereu transmite semnale, doar trebuie sa le deslusesti. De aceea iti ridicam eu in alt topic problema empatiei, ignorata de terapeuti, dar extrem de importanta. Pentru mine TCC a insemnat vindecarea, insa ea nu a fost facuta dupa manuale. Pentru ca dupa manuale, religia nu se intersecteaza cu psihologia. Manualele de psihologie nu te invata ca omul este, in fon, energie si atunci cand echilibrul energetic este afectat lucrurile nu mai functioneaza bine. Tehnicile pe care le inveti la TCC, in mod normal, nu cuprind si acele tehnici de protectie energetica necesare celor cu empatie foarte ridicata etc.

Hai ca vb mult si haotic. Am inteles ca tu nu agreezi TCC in tratarea anx si tulb de panica. Ce propui in loc si de ce? Multumim de topic :friends:

Penru Broscuta Fermecata

AS FI VRUT SA TE-NTREB DACA POTI SA-MI SPUI SI MIE DE MEDICUL CARE A REUSIT SA TE FACA BINE.

SPUNEAIDE O TERAPI. TE ROG MULT DACA POTI SA M-AJUTI PENTRU CA FRATELE MEU ESTE FOARTE BOLNAV. ARE O DEPRESIE DE 5 ANI SI NU MAI POT REZISTA. SUNT IN CAUTAREA UNEI TERAPII PENTRU EL. SPER SA MA -JUTI. MERCI.

:jester:

 

Penru Broscuta Fermecata

AS FI VRUT SA TE-NTREB DACA POTI SA-MI SPUI SI MIE DE MEDICUL CARE A REUSIT SA TE FACA BINE.

SPUNEAIDE O TERAPI. TE ROG MULT DACA POTI SA M-AJUTI PENTRU CA FRATELE MEU ESTE FOARTE BOLNAV. ARE O DEPRESIE DE 5 ANI SI NU MAI POT REZISTA. SUNT IN CAUTAREA UNEI TERAPII PENTRU EL. SPER SA MA -JUTI. MERCI.

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In urma cu 1 luna am fost diagnosticat de atac de panica; de atunci urmez un tratament medical (spitomin si frontin) si psihologic; de asemenea, de unul singur iau si calciu+D3 si magneziu dimineata si seara. Nu am mai avut atacuri de panica de atunci.

Se pare ca principala cauza este frica de boli (sunt si altele, dar asta e cea predominanta); problema mea este ca incepe sa-mi fie frica in momentul in care ma dor mushii gambei de la picioare; asta imi creaza apoi tremuri si crampe la tot corpul -> atac de panica.

 

Mai este cineva care are atacuri de panica in mod similar (incep prin durerea de muschi de la picioare)?

Aveti recomandari?

 

Merci,

Numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×