Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Argintul viu

Postări Recomandate

dragul meu... Paracelsus folosea tratamente alchimice cu ajutorul carora vindeca... de fapt ptr el asta insemna medicina... si a fost numit cel mai mare medic al vremii sale tocmai ptr ca a vindecat o multime... si nu ptr teoriile medicale...

 

 

 

el a fost impotriva sistemului medical de atuncea...

Asta nu am contestat niciodata ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragul meu... Paracelsus folosea tratamente alchimice cu ajutorul carora vindeca... de fapt ptr el asta insemna medicina... si a fost numit cel mai mare medic al vremii sale tocmai ptr ca a vindecat o multime... si nu ptr teoriile medicale...

 

el a fost impotriva sistemului medical de atuncea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
looooooooooooooool :cry:)

 

dupa cum bine stie orice om cat de cat educat, si nascut in secolul XX, argintul viu nu e altceva decat mercur.

 

ceea ce au vazut bunici tai era in mod cert o baltoaca de mercur, care, lichid fiind curgea, dar spre deosebire de apa, din cauza vascozitatii nu se imprastia si nu se absorbea cu usurintza in pamant. de aceea i se spune "viu"

 

iar partea cu "negreala" ramasa pe pamant dupa descantecul preotului, nu-i altceva decat rezultatul actiunii mercurului asupra bacteriilor din sol ( mercurul e toxic ), asa ca nu a disparut prin minune, nu l-a furat nici un extraterestru, pur si simplu s-a scurs in vreo crapatura...

 

e de mirare ca unii mai cred baliverne de-astea la ora actuala :cry:

 

 

pare logic. Nu ar strica sa ma interesez mai mult :cry:

 

Pai daca e vorba de mercur simplu, eu am spart un termometru si cum nu stiam eu ca mercurul e toxic m-am cam jucat cu el si nu am patit nici pe naiba :haha:

Editat de The_Change

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cum se manifesta un om care are in el argint viu ? Am auzit ca se comporta ca un posedat :haha:

 

 

nu e adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cum se manifesta un om care are in el argint viu ? Am auzit ca se comporta ca un posedat :flowers:

Se comporta ca un om otravit cu metale grele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica imi povestea cu privire la acest fenomen. In timp ce voia sa bea apa din caldare :cry: a observat ceva in apa,niste bobite...argint viu cica ! :rot: Nu am avut contact cu asa ceva si sper sa nu am pe viitor. Femeile indeosebi se ocupa cu astfel de practici :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu multe din simptomele mentionate pentru intoxicatia cu metale grele/mercur (argint viu), cum ar fi:amorteala (ca si cum ar paraliza) extremitatilor (maini, picioare, ceafa), probleme cu respiratia (respiratie foarte greoaie, sufocare), dureri in colon (uneori), probleme cu auzul, memoria, stare generala proasta (slabiciune, oboseala, insomnii, inflamare ficat, hipersalivatie, mancarimi ale pielii ...) etc.

Eu in toamna lui 2002 am fost otravit (tot de aceleasi persoane) cu stricnina: dureri inimaginabile/teribile in stomac (nu ma puteam ridica de jos, am trecut prin multe ... dar nu mi-am inchipuit ca exista dureri asa de intense, nu exista cuvinte sa le exprim), cu grimase pe fata (mi se stramba fata involuntar), apoi caderea masiva a parului, slabiciune totala etc. (de atunci am ramas si cu probleme digestive / diaree periodica ...).

 

Voi incerca sa gasesc laboratoarele mentionate pentru analize speciale (fir de par etc.). Sper sa se mai poata trata cumva.

Editat de mvr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×