Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Idolatria

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau mai intai sa imi cer scuze daca aceasta tema se repeta ...Eu cel putin am cautat sa vad daca exista ceva asemanator si nu am gasit :flowers: !

 

Continui un subiect care a fost 'abordat' pe alt topic de [marinaru] ...

 

...a practicat Avraam idolatria ? Noe ? Sau ceilalti inainte de Moise ? Totusi poporul evreu a practicat idolatria chiar inainte ca Moise sa se intoarca cu legea...

Deci,

D.p.d.v. crestin,ce inseamna idolatria si cum putem sa stam 'departe' de ea?

Ah,si...legat de :

 

Un crestin nu are nevoie de Legea lui Moise , el stie ce trebuie sa faca......

Ce...stie un crestin ca trebuie sa ...faca :flowers: ???

 

 

:flowers:

 

Daca totusi acest topic se repeta,rog moderatorii sa il ataseze de tema deja existenta(pe care eu nu m'am priceput sa o gasesc :flowers: ) !!!

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista aceasta tema de discutie deschisa, si ai facut bine ca ai deschis-o, Ana! :flowers:

Eu cred ca idolatria a fost definita de Dumnezeu intr-un mod imposibil de interpretat de catre omul sincer, prin porunca a doua din Legea lui Dumnezeu a celor zece porunci scrise de El Insusi pentru om. In cazul in care omul este pus in fata ei, nu are decat doua posibilitati: sa o accepte asa cum a dat-o Dumnezeu si sa incerce sa se conformeze, sau sa nu o accepte si sa inceapa sa o modifice/interpreteze/desfiinteze, pentru a-si scuza unele actiuni pe care aceasta porunca le condamna clar.

Porunca spune intr-un mod cat se poate de clar:"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in cer, jos pe pamant sau in apele mai jos decat pamantul. Sa nu te pleci inaintea lor si sa nu le slujesti...".(Ex.20.4,5).

Asta este baza definitiei idolatriei, si asta inseamna Marinarule 1+1 =2, adica clasa intai.

Astazi, in lumina evangheliei adusa de Mantuitorul Isus Hristos, idolatria poate fi asociata cu: banii, masina, casa, sotia, copilul, locul de munca, etc. sau orice alt lucru din cer, de pe pamat sau de sub pamant caruia omul i se inchina in duhul sau, dandu-L la o parte pe Dumnezeu din locul Sau unde ar trebui sa ocupe pozitia nr.1! Dar, asta nu inseamna Marinarule, ca acum nu vei mai fi de acord ca 1+1=2(ceea ce ai invatat deja in clasa intai!), ci oridecate ori in anul trei de facultate iti va spune un glas din cer sau pe pamant ca 1+1=100, il vei raporta la ceea ce este scris prin Cuvantul lui Dumnezeu si vei spune:Inapoia mea, Satano, caci este scris:1+1=2!(lucru invatat in clasa intai!) :flowers:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca asteptati raspunsul meu :flowers: Am sa raspund ulterior pentru ca este mult de scris si vreau sa scriu cat mai pe scurt sa nu plictisesc pe nimeni. :flowers: Ca sa nu fiu offtopic...idolatria este ceva ce Dumnezeu nu accepta.

 

hans sa nu revenim la logica aceea fara sens si la acele discutii :flowers: Spune-mi de Avraam sau Noe au practicat ei sau nu idolatria ? :flowers:

 

AnnaCondor un crestin trebuie sa iubeasca...trebuie sa manifeste roadele spiritului...

 

Galateni 5:22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea,

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi de Avraam sau Noe au practicat ei sau nu idolatria ? :flowers:

N-as putea sa-ti spun daca ei au practicat sau nu idolatria. Sotia fiului lui Avraam, adica a lui Iacov,Rahela(daca nu ma insel!) insa a practicat acest pacat si cred ca treaba s-a lasat cu un fel de injuraturi. :good:

 

Galateni 5:22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea,
Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu draga hans nu poti sa manifesti roadele spiritului daca nu esti crestin pentru ca nu ai spiritul :flowers:

 

Tu confunzi, observ...faptul ca nu mai suntem sub lege nu inseamna ca trebuie sa facem contrariul ei...dar trebuie sa o judecam si sa vedem ce mai este aplicabil pentru noi sau ce mai este bun pentru noi si ce nu...trebuie sa judecam duhovniceste si sa avem incredere in Dumnezeu...Legea spune ca se poate divorta dar pentru crestini se spune ca doar pentru motiv de adulter...cum facem noi aici sau ce respectam ?

 

Romani 6:14 Căci păcatul nu va mai stăp

Editat de marinaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu draga hans nu poti sa manifesti roadele spiritului daca nu esti crestin pentru ca nu ai spiritul :)

Marinarule,am vazut astfel de persoane cu ochii mei. Painea lui Dumnezeu, insa inchinarea inaintea crucifixului era la loc de cinste. :) Un exemplu elocvent a fost o matusa de-a mea, catolica. :)

 

Tu confunzi, observ...faptul ca nu mai suntem sub lege nu inseamna ca trebuie sa facem contrariul ei...dar trebuie sa o judecam si sa vedem ce mai este aplicabil pentru noi sau ce mai este bun pentru noi si ce nu...trebuie sa judecam duhovniceste si sa avem incredere in Dumnezeu...Legea spune ca se poate divorta dar pentru crestini se spune ca doar pentru motiv de adulter...cum facem noi aici sau ce respectam ?

Nu confund Marinarule. A nu mai fi sub Lege, inseamna ca trebuie sa constientizam ca mantuirea noastra nu mai vine si nu poate veni prin Lege. :) Ea vine prin har, deoarece astazi, nu exista om care sa nu fi pacatut, sa nu pacatuiasca.

Trebuie sa judecam Legea spui? :flowers: Caci daca tu judeci legea nu mai esti implinitor, ci judecator a ei!

"Deci, fiti implinitori ai Cuvantului si nu numai ascultatori, inselandu-va singuri...".(Iacov 1.22). ;)

 

...Legea spune ca se poate divorta dar pentru crestini se spune ca doar pentru motiv de adulter...cum facem noi aici sau ce respectam ?

Caci din cauza impietririi inimilor voastre v-a lasat Moise sa divortati, dar de la inceput nu a fost asa...Cam asa le explica Mantuitorul iudeilor ca ei trebuie sa se intoarca la inceputurile creatiei,cand omul avea Legea lui Dumnezeu in inima.Atunci cand Dumnezeu "a binecuvantat ziua de odihna si a sfintit-o". Caci de la inceput a fost asa... :)

 

Romani 6:14 Căci păcatul nu va mai stăp
Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident, mantuirea noastra nu mai vine prin Lege(prin pazirea poruncilor lui Dumnezeu), ci prin har. :) "Dar ce urmeaza aici?Sa pacatuim caci nu mai suntem sub Lege ci sub har?...Nicidecum!". Ci sa pazim poruncile lui Dumnezeu ca niste robi netrebnici grei la ascultare si incapatanati ce suntem pentru ca nu vrem sa ascultam si sa le pazim. Nu sa le desfiintam/modificam/interpretam. :yes:

Ci inseamna ca le pazim. :)

Sunt socat in continuare cum poti sa citesti ceva scris negru pe alb "nu mai suntem sub Lege" si sa fie degeaba :flowers: Cand oare a venit mantuirea prin LEGE ? :) Da asa spune Mesia...daca respectam poruncile lui...si da el a respectat Legea lui Moise...si a murit conform legii...ca noi sa scapam...Sti cum se numeste asta ? Am sa iti spun pe privat :)

 

Si ca sa nu mai scriu offtopic :yes:

 

Coloseni 3:5 De aceea, omor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand oare a venit mantuirea prin LEGE ? :yes:

Pana la Isus Hristos. El Insusi, Si-a castigat dreptul la viata PRIN Lege. :flowers: Ceea ce nu a reusit nici un om pana atunci.

 

Uite un tip de idolatrie interesant :)

..dar care nu neaga baza definitiei idolatriei data de Dumnezeu in porunca a doua, asa cum o faci tu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt socat in continuare cum poti sa citesti ceva scris negru pe alb "nu mai suntem sub Lege" si sa fie degeaba :yes:

Din pacate, eu nu pot sa-ti demonstrez ca nu sunt ''sub lege'' calcand poruncile lui Dumnezeu din Legea Sa. Tu poti? Si sa mai spui pe deasupra ca ai intrat in ''odihna lui Hristos'' ? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers: atentie ca dati din idolatrie in lege...

Deci, nu vb despre lege aici,ci despre idolatrie. :)

[Marinarule] imi esti dator cu un raspuns :yes:

 

Eu cred ca idolatria a fost definita de Dumnezeu intr-un mod imposibil de interpretat de catre omul sincer, prin porunca a doua din Legea lui Dumnezeu a celor zece porunci scrise de El Insusi pentru om. In cazul in care omul este pus in fata ei, nu are decat doua posibilitati: sa o accepte asa cum a dat-o Dumnezeu si sa incerce sa se conformeze, sau sa nu o accepte si sa inceapa sa o modifice/interpreteze/desfiinteze, pentru a-si scuza unele actiuni pe care aceasta porunca le condamna clar.

Bine ,pana aici este clar...orice se leaga de inima ta si este pus pe primul loc,loc pe care ar trebui sa stea Dumnezeu,se numeste idolatrie.

Am sa pun atunci in fata voastra doua situatii cu care ma confrunt si astept sa vad daca se numesc sau nu idolatrie... :)

 

1.Eu ma trezesc dimineata si sar la filtru' de cafea. :) Nici bine nu am facut ochi,dar ma duc in bucatarie,imi pun cate linguri de cafea cred ca ma satisfac pe mine,si ,ca sa vezi,dupa ce mi'am baut cafeaua,sunt un alt om. :yes:

Deci,este nevoia mea de dimineata ptr cafea o 'idolatrie' sau ... intrec masura ? :)

2.O problema pe care a adus-o si [hans] in discutie,si anume,inchinarea la 'idoli' cum ii numesc unii,sau la 'icoane' cum le numeste BOR.

Cunosc pe cineva,ft.ft. apropiat mie,pe care o cunosc de cand ma stiu. A avut o perioada lunga din viata ei impresia ca Biserica e o prostie.Genul de om care zice ce crede si face ce simte.

La un moment dat s'a intors la ortodoxism,ptr ca a simtit asa,nu ptr ca i s'a parut ca ar trebui sa faca asta.

Viata ei s'a schimnat RADICAL,si vad evident roade in viata ei,din alea spirituale ma refer.

Il iubeste pe Dumnezeu,mai presus de orice altceva.Dar are o 'hiba' ca sa zic asa.Inchinarea ei nu este doar data lui Dumnezeu/Isus Cristos.

Si totusi,intrebarea mea este.Ii va considera Dumnezeu , inchinare ei ca fiind o 'hiba' (ptr ca eu persoanl nu cred asta)daca mai presus de toate inchinarea ei este din 'dragoste neprefacuta si necunostinta' ??

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×