Sari la conținut
Forum Roportal
D3us

Ce facem atunci cand persoana iubita nu raspunde dragostei ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma ghidez dupa proverbul "dragoste cu sila nu se poate" in astfel de cazuri.. asa ca, daca as fi pusa intr-o astfel de situatie, probabil ca as renunta si mi-as vedea de drum (nu inainte de a-mi incerca sansa de vreo doua ori... :) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma ghidez dupa proverbul "dragoste cu sila nu se poate" in astfel de cazuri.. asa ca, daca as fi pusa intr-o astfel de situatie, probabil ca as renunta si mi-as vedea de drum (nu inainte de a-mi incerca sansa de vreo doua ori...  :) )

 

Pai bine si poti renunta atat de usor ? Ce faci cand NU poti renunta? Total deacord cu proverbul dar cum te descurci cu ceea ce simti tu? Pur si simplu "mda... nu merge...mai departe"? Asta ar insemna sa fii superficial!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si preferi sa te minti?? Sa speri intr-o iubire care nu se va infaptui niciodata?? Stiu ca e greu sa lasi in urma tot, o cauza in care tu credeai si sperai, dar atunci cand nu are sens e mai bine sa acceptam ca n-a fost sa fie si sa incercam sa ne vedem de viata noastra... nu inseamna ca esti superficial, ci rational, desi dragostea nu se impaca prea bine cu ratiunea. In viata nu exista "nu pot", exista "vreau, pot, trebuie"... cel putin asa vad yo lucrurile... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu monique! Acum depinde, daca esti o fire sentimentala, sensibila, deci visatoare, ai sanse foarte mari sa stai ca un catelus pe langa persoana respectiva pana sa iti dai seama de cum stau lucrurile-daca te vrea sau nu-dar trebuie sa ai grija sa nu se joace cu tine pentru ca vei ramane cu un gust amar. Deci trebuie sa pui punct cat mai repede daca acea persoana nu-ti impartaseste aceleasi sentimente. Scuze daca nu am fost prea inteligibil, I don'te fell well.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel, si eu sunt de acord cu raspunsurile anterioare.

Parerea mea este ca dragostea nu e un sentiment egoist (sau nu ar trebui sa fie) si atunci preferi sa vezi persoana iubita fericita - chiar daca e cu altcineva si sa iti incerci norocul in alta parte. sa-ar putea sa fii chair surprins, niciodata nu se stie :).

Poate trebuie uneori sa privesti lucrurile din alta perspectiva, noua. Si sa te gandesti bine la ceea ce vrei cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu e vorba de mintit ca daca te minti atuci esti o cauza pierduta. Esti perfect constient ca relatia nu se va meterializa dar totusi legatura e prea puternica si renuntarea la acest vis frumos e f grea daca nu imposibila. Acea acceptare de care vb monique e cam grea! Ce faci, cauti alta floare cum spunea Blacca CAT si incerci sa construiesti alt vis? Se poate trece oare asa de usor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu-ti ramane decat sa visezi in continuare, sa te rupi de realitate si sa treci nepasator/nepasatoare pe langa o posibila "fericire"... nimeni n-o sa vina sa-ti zica "trezeste-te, caci viata se scurge!"... totul depinde de persoana in cauza... cat de puternica e... fiecare dinte noi isi poate gasi jumatatea, insa multi dintre noi o cauta acolo unde nu-i...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci nu-ti ramane decat sa visezi in continuare, sa te rupi de realitate si sa treci nepasator/nepasatoare pe langa o posibila "fericire"... nimeni n-o sa vina sa-ti zica "trezeste-te, caci viata se scurge!"... totul depinde de persoana in cauza... cat de puternica e... fiecare dinte noi isi poate gasi jumatatea, insa multi dintre noi o cauta acolo unde nu-i...

 

Eu personal am trecut prin chestia asta si pot spune ca atunci cand eram cu ea imi pierdeam pur si simplu mintile. E un sentiment pe care nu il pot descrie. Cand eram cu ea credeam ca ea e perechea dar uite ca a trecut. Nu pot spune ca nu a lasat o urma (care mai e si astazi), dar nu regret nimic. Mereu am fost deacord cu zicala :"timpul rezolva orice".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci nu-ti ramane decat sa visezi in continuare, sa te rupi de realitate si sa treci nepasator/nepasatoare pe langa o posibila "fericire"... nimeni n-o sa vina sa-ti zica "trezeste-te, caci viata se scurge!"... totul depinde de persoana in cauza... cat de puternica e... fiecare dinte noi isi poate gasi jumatatea, insa multi dintre noi o cauta acolo unde nu-i...

 

Ce-i de facut ? Unde ar trebui sa-o cautam ? Eu, se pare ca, toata viata am cautat unde nu-i. Unde sa-o mai caut ca nu mai stiu ce sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×