Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Contraceptia : reala si fictiva

Postări Recomandate

Seara buna oameni bun ..subiectul sau tema poate a mai fost pusa pe tapet dar sunt convins ca nu in asa maniera ...si daca e sa ma insel oricum Dragonel v-a avea de munca :P .

 

As incepe cu intrebarea ce metoda contraceptiva folositi dvs in cuplu si descrierea exacta a modului de administare si ce sanse v-a zis medicul ca exista de a ramana gravida? Ce efecte adverse ati constatat ?

Cat cheltuiti lunar pe aceasta metoda ? Care este metoda contraceptiva cu cel mai lung efect pe care o stiti dvs ?

 

si acum as adauga ceva elemente de noutate :

ati auzit de injecti cu medroxiprogesteron (se injecteaza o data la 3luni dar efectul dureaza un an de zile )

dar de implanturi cu levonorgestrel a caror utilitate este de circa 5ani de zile ? deasemenea aceste 2metode de contraceptie ar avea ca efecte adverse printre altele (deloc mari in comparatie cu beneficiul )neaparitia menstruatiei ...ce femeie n-ar vrea sa nu mai aiba menstruatie .

 

O intrebare suplimentara : cand are loc nastere unei noi fiinte in viziunea voastra , atunci cand ovulul este fecundat de spermatozoid si rezulta zigotul sau cand zigotul se prinde de uter ...pentru ca desi multe femei nu stiu (mai ales cele care ia contraceptive fara avizul doctorului ) f multe contraceptive actioneaza asupra uterului nelasand ovarul fecundat mai cu seama zigotul sa se prinda de uter ...iar conform bisericii ortodoxe acesta este un avort .

 

 

cu deosebit respect si consideratie , master_mind ! :doh: :- ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nenea, daca iti denumeai sursele, era perfect! is cat de cat acreditate stiintific, sau ceva cercetatori obscuri?

;) :x :) :o: fara suparare dar unii nu aveti ce cauta pe acest site...daca nu stiti tineti-va gura :-

 

inteleptul deseneaz luna si prostul vede creionul ...cam asa si tu ...

 

daca te ducea capul dadeai un search pe google dar pt lenesi/comozi ca tine Dr David Reuben ..si oricum daca te interesa sa nu ramai gravid acum stiai mult mai multe...nu prea iti pasa de partenere ...asta ne-am dat seama ;) ..sau asa am dedus eu din nestiinta ta.... :doh:

 

off topic :

sincer sper sa nu te simti jignit ..dar daca dai putin in urma o sa constati ca multe femei , fete etc nu stiu mare lucru despre contraceptie iar ceea ce s-a scris in acest forum nu reprezinta nici 1% din toata contraceptia si e utila atat femeilor cati si barbatilor ..partenerilor ei eventuali...si nu as vrea sa se strice topicul cum s-a intamplat cu multe altele pentru ca cineva a vrut sa se amuze sau nu a pus o intrebare intr-un stil mai serios . :P

 

:doh:

Editat de master_mind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mi-ai adus ceva injurii, relativ fara motiv, nu crezi? Contrasteaza flagrant cu acel "cu stima si consideratie" din primul post..

 

In alta ordine de idei, mie unuia chiar mi se pare improbabil ca vreo substanta sa aiba efect 5 ani, deci am dreptul sa chestionez legitimitatea unor asemenea afirmatii "stiintifice". Si daca tu ne-ai amintit de ele, tot tu puteai sa ne dai si linkul, nu sa ne pui pe noi sa cautam. Sau tii neaparat sa discuti doar cu cei care deja stiu despre subiect? Adica alti 3-4 useri, maxim?

A, iti dai seama ce lovitura ar fi pentru Biserica neaparitia menstruatiei? Femeia in timpul acesta este declarata necurata, si brusc o curatam? Hmm.. va fi considerata o metoda a diavolului, probabil.

Oricum, dupa parerea mea, din secunda cand s-a facut fecundatia (spermatozidul a patruns in ovul), este formata o noua fiinta, dotata cu suflet. Si, da, femeile cam fac avort cand iau anti-conceptionale care impiedica fixarea zigotului/

 

Dixit.

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca mi-ai adus ceva injurii, relativ fara motiv, nu crezi? Contrasteaza flagrant cu acel "cu stima si consideratie" din primul post..

 

In alta ordine de idei, mie unuia chiar mi se pare improbabil ca vreo substanta sa aiba efect 5 ani, deci am dreptul sa chestionez legitimitatea unor asemenea afirmatii "stiintifice". Si daca tu ne-ai amintit de ele, tot tu puteai sa ne dai si linkul, nu sa ne pui pe noi sa cautam. Sau tii neaparat sa discuti doar cu cei care deja stiu despre subiect? Adica alti 3-4 useri, maxim?

A, iti dai seama ce lovitura ar fi pentru Biserica neaparitia menstruatiei? Femeia in timpul acesta este declarata necurata, si brusc o curatam? Hmm.. va fi considerata o metoda a diavolului, probabil.

Oricum, dupa parerea mea, din secunda cand s-a facut fecundatia (spermatozidul a patruns in ovul), este formata o noua fiinta, dotata cu suflet. Si, da, femeile cam fac avort cand iau anti-conceptionale care impiedica fixarea zigotului/

 

Dixit.

se poate zice si injurii prefer sa zic mustrare ptr ca asta s-a vrut a fii ....macar sa fii pus off topic nu ma deranja . imposibil li s-a parut multor oameni sa ajunga pe luna acum 200de ani ..si ex pot continua .Sursa e o carte din multe altele de specialitate si ti-am zis doctorul care a scriso ...acum aprofunde subiectul legat de aceste substante pe termen lung si ma gandeam sa dezbatem impreuna . dar multi vor mura-n gura ..e legat ca sa intru in termeni medicali de stopare unor substante eliberate de glanda epifiza pt a se dezvolta ovulul cam asta e principiul . Partea cu menstra ma tem ca n-ai inteleso ....e o binecuvantare pt femei sa nu mai aiba parte de asa ceva pentru cele care cu acest ciclu vin si dureri si stari de disconfort ...si din cate stiu eu biserica nu considera o femei la ciclu sau nu ca fiind necurata sau cum zici tu .

 

 

cateodata e bine sa spargi cateva oua pt a face ombleta :- :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu stii ce bine e sa faci sex cand esti la menstruatie?! :o

:- wahahha...expliciteaza ....din pct de vedere al barbatului stiu ...al femeii poate ne zici tu ...acum depinde si de femei ...daca are extractor nu prea e nici un fel de problema in afara faptului ca vaginul nu mai e lubrifiat natural deci logic va trebui folosit un lubrifiat pe baza de apa

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

master mind ai perfecta dreptate privind contraceptivele luate dupa ureche fara recomandarea medicului. Eu am luat contraceptive fara recomandare si m-am ingrasat vreo 5kg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu va propun planificarea naturala a conceptiei

 

femeia ajunge sa isi cunoasca propriul organism (prin observarea temperaturii si a mucusului cervical) asa incat sa stie cand este fertila si cand nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Partea cu menstra ma tem ca n-ai inteleso ....e o binecuvantare pt femei sa nu mai aiba parte de asa ceva pentru cele care cu acest ciclu vin si dureri si stari de disconfort ...si din cate stiu eu biserica nu considera o femei la ciclu sau nu ca fiind necurata sau cum zici tu .

cateodata e bine sa spargi cateva oua pt a face ombleta :crazy: :crazy:

Oricat disconfort ne-ar aduce menstruatia, are si ea rolul ei. Prin ea se elimina anumite toxine, se regeleaza anumiti hormoni e.t.c. Cred ca ai auzit si tu de reactiile organsimului la menopauza.

Dar in ceea ce priveste pozitia bisericii fata de o femeie la menstruatie, da, este adevarat. De aceea nici nu se accepta ca aceasta sa intre in biserica in perioada de menstruatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×