Sari la conținut
Forum Roportal
daniela popescu

conectarea a doua calculatoare

Postări Recomandate

aditm ... da si nu. Este cu siguranta cea mai rapida cale de a transmite date, dar nu ai putea folosi acele calculatoare in acelasi timp...

 

 

Autopsia post-ului meu:

 

Portul paralel are mufa mama cu 25 de orificii pe computer.

 

De ce CREZI ca as fi spus ca sunt una si aceeasi cand am scris clar ca portul x are mufa y. Nu am scris ca portul este, ci ca portul are.

 

Porturile seriale de pe vremea aia erau mufe tata. Eu am scris clar ca e vorba despre o mufa mama, cu 25 de orificii, nu 25 de pini.

 

Referitor la termeni gen DTE, DCE, Rx, Tx, ... harald... scuza-ma ca te iau dur, dar asta voi face acum.

 

Trebuie sa intelegi un lucru, simplu de altfel: nu toti cei care intra pe acest forum si care pun intrebari stiu chestiile pe care le stii tu, sau eu, sau altii care nu pun intrebari pe acest forum ci mai degraba raspund. Daca ar sti, nu ar intreba.

 

Ceea ce trebuie SA INCERCI sa faci este sa oferi un raspuns care sa aibe sanse sa ajute persoana in dificultate, nu sa bagi in ceata acea persoana cu tot felul de detalii pe care oricum nu le va retine, care nu ii sunt folositoare in situatia precisa cu care se confrunta.

 

Crezi ca nu stiu sa ma exprim sofisticat ? Cui i-ar folosi aia in primul rand ? Sa par eu rotund ? Ei bine hai sa iti dau o veste... NU MA INTERESEAZA SA PAR ROTUND... Nu este important sa afisezi un mesaj care arata ca o firma luminoasa cu culori vii, animatie, neoane si luminite de iti crapa ochii scursi in gura iar omul sa nu priceapa raspunsul tau. Important e sa ii spui trei cuvinte si sa inteleaga despre ce e vorba. Optimizarea comunicatiei se face folosind sintagme simple, care cel mai probabil pot fi usor asimilate.

 

Crezi ca un profesor ar reusi sa transmita ceva elevilor sai daca ar incepe sa discute cu ei ca si cu niste cunoscatori in domeniu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa intelegi un lucru, simplu de altfel: nu toti cei care intra pe acest forum si care pun intrebari stiu chestiile pe care le stii tu, sau eu, sau altii care nu pun intrebari pe acest forum ci mai degraba raspund. Daca ar sti, nu ar intreba.

 

Ceea ce trebuie SA INCERCI sa faci este sa oferi un raspuns care sa aibe sanse sa ajute persoana in dificultate, nu sa bagi in ceata acea persoana cu tot felul de detalii pe care oricum nu le va retine, care nu ii sunt folositoare in situatia precisa cu care se confrunta.

Şi tu trebuie să

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai venit cu explicatii complete deci ai inteles ce am vrut sa spun :crazy: E ok asa :bataita: Multi oameni inteleg greu treaba asta. Ideea e sa ai o panta ca orice om sa poata urca... Daca e abrupta atunci faci apel mai degraba la alpinisti, dar nu orice om e alpinist :) Ideea e ca ai spus direct, fara sa fie evident ce incerci sa explici.

 

Da, Albert Einstein spunea : Make it as simple as possible, but not simpler. Sunt atent la treaba asta si daca vreau sa fac ceva mai complicat decat "most simple" diferenta e lina si incep prin a spune ca nu e "beginners aproach". Nu mi s-a intamplat sa simplific mai mult decat trebuia, mai degraba invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×