Sari la conținut
Forum Roportal
daniela popescu

conectarea a doua calculatoare

Postări Recomandate

Am doua calculatoare antice, pentium I, procesor 133 Khz, RAM 400KB, etc. Vreau sa le conectez, desi nu au placa de retea. Un prietem mi-a spus sa incerc prin porturi seriale sau paralele; altceva nu mi-a spus. Poate sa imi spuna si mie cineva daca este posibil asa ceva si daca da CUM? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, daca in decurs de doua ore nu a raspuns nimeni, e grav!

 

incearca la un magazin IT din oras, intreaba de un cablu serial, si explica-le ca vrei sa conectezi doua computere vechi. si de acolo, iti explica ei mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am doua calculatoare antice, pentium I, procesor 133 Khz, RAM 400KB, etc. Vreau sa le conectez, desi nu au placa de retea. Un prietem mi-a spus sa incerc prin porturi seriale sau paralele; altceva nu mi-a spus. Poate sa imi spuna si mie cineva daca este posibil asa ceva si daca da CUM? :yes:

Norton Commander 5.0 era capabil să conecteze

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti opta pentru placi de retea cu chipset Realtek 8139D, au drivere si de MS-DOS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Harald, ai dreptate cu RAM-ul, este de 40MB. Mai am o nelamurire: exista cabluri seriale care au aceeasi mufa la ambele capete?

 

Cat despre Norton Commander 5.0 nu stiu prea multe, insa ma gandeam sa fac conexiunea cu Direct Cable Connection inclus in Windows95 si 98. Daca nu va merge voi avea nevoie de Norton Cmd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Harald, ai dreptate cu RAM-ul, este de 40MB. Mai am o nelamurire: exista cabluri seriale care au aceeasi mufa la ambele capete?

 

Cat despre Norton Commander 5.0 nu stiu prea multe, insa ma gandeam sa fac conexiunea cu Direct Cable Connection inclus in Windows95 si 98. Daca nu va merge voi avea nevoie de Norton Cmd

Cabluri de 9 pini, cu mufe DB-9 la capete, există de toate felurile imaginabile. Cablul "serial" autentic este cel pe care-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca si pe paralel, daca tin bine minte era pe la 450 kbps...

 

Portul serial are mufa cu 9 pini pe computer (mufe tata), cablul trebuie sa aibe 9 orificii la ambele capete (mufe mama).

 

Portul paralel are mufa mama cu 25 de oricifii pe computer, cablul trebuie sa aibe mufe tata cu 25 de pini la ambele capete.

 

Direct Cable Conection e ok pentru ce vrei tu sa faci.

 

Recomand deasemenea placi de retea, dar tu decizi daca tii neaparat sa le conectezi altfel... noi iti vom fi alaturi cu informatii :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cea mai rapida si eftina metoda de a lega 2 compuri : scoti HDD-u din unu si il bagi in celalalt :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Portul serial are mufa cu 9 pini pe computer (mufe tata), cablul trebuie sa aibe 9 orificii la ambele capete (mufe mama).

 

Portul paralel are mufa mama cu 25 de oricifii pe computer, cablul trebuie sa aibe mufe tata cu 25 de pini la ambele capete.

Wrong, my dearest. :flowers: Sau "falsch, mein Herr", dacă preferi limba lui Goethe.Porturile şi mufele sunt lucruri diferite.

 

Pentru portul paralel, la PC-uri se foloseşte mufa DB-25,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×