Salt la continut

Fotografie

conectarea a doua calculatoare

• Topic inchis Acest topic e inchis
13 replici la acest subiect

#1 daniela popescu

daniela popescu

Garoafa

• Full Members
  • StricaStrica
  • 60 mesaje

Scris 31 August 2006 - 05:44 PM

Am doua calculatoare antice, pentium I, procesor 133 Khz, RAM 400KB, etc. Vreau sa le conectez, desi nu au placa de retea. Un prietem mi-a spus sa incerc prin porturi seriale sau paralele; altceva nu mi-a spus. Poate sa imi spuna si mie cineva daca este posibil asa ceva si daca da CUM? :doh:
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 daniela popescu

daniela popescu

Garoafa

• Full Members
  • StricaStrica
  • 60 mesaje

Scris 31 August 2006 - 07:31 PM

imi da si mie cineva un sfat?
  • 0

#3 dAImon

dAImon

dragon

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 3225 mesaje

Scris 01 September 2006 - 02:26 AM

da, daca in decurs de doua ore nu a raspuns nimeni, e grav!

incearca la un magazin IT din oras, intreaba de un cablu serial, si explica-le ca vrei sa conectezi doua computere vechi. si de acolo, iti explica ei mai departe.
  • 0

#4 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 01 September 2006 - 06:52 PM

Am doua calculatoare antice, pentium I, procesor 133 Khz, RAM 400KB, etc. Vreau sa le conectez, desi nu au placa de retea. Un prietem mi-a spus sa incerc prin porturi seriale sau paralele; altceva nu mi-a spus. Poate sa imi spuna si mie cineva daca este posibil asa ceva si daca da CUM? :yes:

Norton Commander 5.0 era capabil să conecteze īntre ele două calculatoare prin portul serial, dar viteza maximă e 115 kbps pentru aceste porturi seriale.

Dacă sunt măcar Pentium I, sigur au slot-uri PCI şi te costă cāte 100-150 mii o placă de reţea Intel pentru fiecare. Windows-ul 98 are suport pentru plăcile Intel "clasice" cu 82557, 82558 sau 82559. Magistrala PCI are o lărgime de bandă destul de mare, īncāt să poţi face trafic la 100 Mbps (cam 10-11 MB/s) īntre cele două plăci de reţea.

Procesoarele sunt la 133 MHz (nu kHz) iar memoria RAM nu poate fi 400 KB. BIOS-ul singur are 1-2 MB. La vremea respectivă, 32 sau 64 MB RAM erau valori curente, dar multe dintre ele au ajuns astăzi să aibă 128 sau chiar 256 MB RAM, īn urma unor upgrade-uri succesive. Windows-ul 98 SE merge bine cu 256 MB RAM, dar se "īmpotmoleşte" dacă īi pui mai mult.

E posibil să fie 40 MB RAM. (2 module de 16 MB şi 2 de 4 MB ?). La vremea aceea, modulele erau īn bank-uri de cāte două, pentru că SIMM-urile de 72 de pini erau pe 32 de biţi, dar accesarea era pe 64 de biţi.

Aceast mesaj a fost editat de harald: 01 September 2006 - 06:59 PM

• 0

#5 Herr Spiegellman

Herr Spiegellman

Lustruous Prince of Darkness

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 813 mesaje

Scris 02 September 2006 - 09:41 PM

Sau poti opta pentru placi de retea cu chipset Realtek 8139D, au drivere si de MS-DOS.
  • 0

#6 daniela popescu

daniela popescu

Garoafa

• Full Members
  • StricaStrica
  • 60 mesaje

Scris 03 September 2006 - 03:41 PM

Da, Harald, ai dreptate cu RAM-ul, este de 40MB. Mai am o nelamurire: exista cabluri seriale care au aceeasi mufa la ambele capete?

Cat despre Norton Commander 5.0 nu stiu prea multe, insa ma gandeam sa fac conexiunea cu Direct Cable Connection inclus in Windows95 si 98. Daca nu va merge voi avea nevoie de Norton Cmd
  • 0

#7 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 03 September 2006 - 08:51 PM

Da, Harald, ai dreptate cu RAM-ul, este de 40MB. Mai am o nelamurire: exista cabluri seriale care au aceeasi mufa la ambele capete?

Cat despre Norton Commander 5.0 nu stiu prea multe, insa ma gandeam sa fac conexiunea cu Direct Cable Connection inclus in Windows95 si 98. Daca nu va merge voi avea nevoie de Norton Cmd

Cabluri de 9 pini, cu mufe DB-9 la capete, există de toate felurile imaginabile. Cablul "serial" autentic este cel pe care-l īntālneşti la modem-uri, deci e un cablu proiectat să lucreze cu un echipament DTE la un capăt şi un echipament DCE la celălalt capăt.

Pentru interconectarea directă a două calculatoare ţi-ar trebui aşa-numitul "cablu nul-modem", un cablu serial la care se inversează Rx-ul cu Tx-ul la unul din capete. De asemenea, va trebui să aibă mufă-mamă (female) la ambele capete, calculatoarele au īntotdeauna mufe-tată (male) pe porturile seriale. Dar pentru asta, există adaptoare "gender changer".

115 kbps īnseamnă totuşi o viteză foarte mică, īn zilele noastre.
  • 0

#8 Herr Spiegellman

Herr Spiegellman

Lustruous Prince of Darkness

• Advanced Member
  • 813 mesaje

Scris 06 September 2006 - 12:08 AM

Poti incerca si pe paralel, daca tin bine minte era pe la 450 kbps...

Portul serial are mufa cu 9 pini pe computer (mufe tata), cablul trebuie sa aibe 9 orificii la ambele capete (mufe mama).

Portul paralel are mufa mama cu 25 de oricifii pe computer, cablul trebuie sa aibe mufe tata cu 25 de pini la ambele capete.

Direct Cable Conection e ok pentru ce vrei tu sa faci.

Recomand deasemenea placi de retea, dar tu decizi daca tii neaparat sa le conectezi altfel... noi iti vom fi alaturi cu informatii :flowers:
  • 0

#9 Bismarck

Bismarck

adrian

• Advanced Member
  • 691 mesaje

Scris 06 September 2006 - 02:52 PM

cea mai rapida si eftina metoda de a lega 2 compuri : scoti HDD-u din unu si il bagi in celalalt :flowers:
  • 0

#10 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 06 September 2006 - 04:31 PM

Portul serial are mufa cu 9 pini pe computer (mufe tata), cablul trebuie sa aibe 9 orificii la ambele capete (mufe mama).

Portul paralel are mufa mama cu 25 de oricifii pe computer, cablul trebuie sa aibe mufe tata cu 25 de pini la ambele capete.

Wrong, my dearest. :flowers: Sau "falsch, mein Herr", dacă preferi limba lui Goethe.Porturile şi mufele sunt lucruri diferite.

Pentru portul paralel, la PC-uri se foloseşte mufa DB-25, īntr-adevăr. Dar tot mufa DB-25 se poate īntālni şi la modem-uri, şi la unele PC-uri din generaţia Pentium I pentru porturile seriale. Tot mufa DB-25 se mai foloseşte şi la conectorii externi SCSI din prima generaţie.

Abia īncepānd cu Pentium II s-a generalizat mufa DB-9 pentru porturile seriale RS-232, cum erau la PC-urile vremii respective. Dar există şi tot felul de cabluri DB-9 disponibile, de la (sau pentru) diverse programatoare, care s-ar putea folosi cu succes.
  • 0