Salt la continut

Fotografie
* * * * * 1 voturi

localizare prin intermediul celularului

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
23 replici la acest subiect

#1 scorpi_on

scorpi_on

Trandafir

• Mirckuitori
  • StricaStricaStricaStrica
  • 423 mesaje

Scris 27 August 2006 - 07:43 PM

Salutare,imi ziceti si mie ceva program ori...site cu care pot sa localizez unde e o anumita persoana prin intermediul telefonului mobil:de
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 scorpi_on

scorpi_on

Trandafir

• Mirckuitori
  • 423 mesaje

Scris 27 August 2006 - 10:08 PM

Cum poate fi ascultat un telefon mobil??
Un coleg de-al meu a fost cu o cunostinta in oras la o terasa iar,la o alta masa era o tipa draguta care vorvea la celular.Cunostinta colegului meu i-a zis"Vrei sa auzi ce vorbeste tipa??"si a tastat ceva pe telefonul lui dupa care ei au auzit ce a vorbit tipa.Intrebare:Cum este posibil . :yahoo:
  • 0

#3 ddumyy

ddumyy

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 28 mesaje

Scris 28 August 2006 - 12:01 AM

Nu cred k e inca nici un site sau program care sa faca asa ceva...si in nici un caz nu e free. Mai asteapta si tu putin :yahoo:
  • 0

#4 scorpi_on

scorpi_on

Trandafir

• Mirckuitori
  • 423 mesaje

Scris 28 August 2006 - 12:35 AM

Nu cred ca e inca nici un site sau program care sa faca asa ceva...si in nici un caz nu e free. Mai asteapta si tu putin :Pe

:evil:)ocay,ms..eram doar curios:de :yahoo:
  • 0

#5 corinutza94

corinutza94

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 30 May 2007 - 03:43 PM

http://www.sat-gps-l...lish/index.html
  • 0

#6 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 11334 mesaje

Scris 31 May 2007 - 11:19 AM

http://www.sat-gps-l...lish/index.html

Dincolo de amuzamentul oferit de site, localizarea cu ajutorul unui receptor GPS este firească, doar pentru asta a fost construit sistemul GPS. Faptul că acel receptor GPS, aşa cum e īncorporat īntr-un sistem de navigaţie rutieră, poate fi īncorporat şi īntr-un telefon, nu īnseamnă că localizarea se datorează telefonului. :)

Operatorul de telefonie mobilă īşi localizează terminalele īn cadrul unei celule, dar asta poate īnsemna şi cīteva sute de metri (aria de acoperire a unei celule īn zone urbane aglomerate) dar şi 25-30 km, īn zone izolate "fără semnal".

Cāt priveşte localizarea prin triangulaţie, aceasta este soluţia clasică, orice emiţător de radiofrecvenţă poate fi localizat astfel, fie el telefon mobil sau nu. Localizarea unui terminal GSM pe baza semnalului captat de către sateliţi ar necesita ca respectivul terminal să fie recepţionat simultan de minimum 4 sateliţi, exact ca īn cazul GPS.
  • 0

#7 RHS

RHS

World Wide Web

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 787 mesaje

Scris 02 June 2007 - 03:20 PM

Nu cred ca exista vreun program de genu...si daca ar exista nu ar fi free si ar fi ilegal, e vorba de privacy...
  • 0

#8 maybe

maybe

extremist de centru

• Full Members
  • 484 mesaje

Scris 14 June 2007 - 08:47 PM

"Cāt priveşte localizarea prin triangulaţie, aceasta este soluţia clasică, orice emiţător de radiofrecvenţă poate fi localizat astfel, fie el telefon mobil sau nu. Localizarea unui terminal GSM pe baza semnalului captat de către sateliţi ar necesita ca respectivul terminal să fie recepţionat simultan de minimum 4 sateliţi, exact ca īn cazul GPS.

Nu te contrazic dar as vrea sa dezvoltam putin ideea. Eu stiam ca oricarui ultilizator ii poate fi detectata pozitia in functie de site-ul GSM (celula) cel mai apropiat, sau in cazul in care calea cea mai apropiata este obturata, un alt site GSM depisteaza utilizatorul restabilind legatura (semnalul). Providerul poate vedea astfel distanta dintre client si site, putandu-si da seama astfel de locatie. Dar serviciul asta nu este public si nici nu cred ca ar trebui sa fie. Eu asta stiu... nu inteleg totusi care e legatura cu GPS-ul aici?
Ceea ce stiu sigur este ca exista este o varianta foarte des intalnita si mai ales utilizata de unele companii precum si de serviciile de paza, monitorizare etc, si anume aceea de a-si urmari flota de autovehicule, raspandirea, traseele pe care le-au parcurs soferii etc. Aici e vorba de GPS si GPRS. Se moteaza pe autovehicul un modem care comunica cu cei 4 satelti pt a gasi pozitia exacta (GPS). Cu ajutorul GPRS, modemului i se aloca un numar de telefon (...) prin care este interogat despre pozitia autoturismului, temperatura din autoturism si eventual alte date tehnice. Interogarea si raspunsul sunt astfel in timp real, cei de la baza putand sa isi dea seama de pozitia fiecarui autoturism. Evident mai e nevoie si de niste harti digitale pt asta.
  • 0

#9 abandonero

abandonero

Crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 909 mesaje

Scris 16 June 2007 - 12:18 PM

Cum poate fi ascultat un telefon mobil??
Un coleg de-al meu a fost cu o cunostinta in oras la o terasa iar,la o alta masa era o tipa draguta care vorvea la celular.Cunostinta colegului meu i-a zis"Vrei sa auzi ce vorbeste tipa??"si a tastat ceva pe telefonul lui dupa care ei au auzit ce a vorbit tipa.Intrebare:Cum este posibil . :flowers:

Probabil avea un programel "cell-finity" si o cunostea pe tipa precum si nr. ei de telefon. Cu ajutorul programelului i-a bagat bug-ul pe telefon dupa care a tastat un cod secret de acces pt ca bug-ul sa activeze microfonul celularului victimei si astfel sa poata asculta tot ce vorbeste tipa (nu doar ce discuta la mobil). Victima trebuie sa fie la o distanta de maxim 4 metri jumate.

Mai multe informatii:
https://www.counter-...Page_6xmcd.html .
  • 0

#10 maybe

maybe

extremist de centru

• Full Members
  • 484 mesaje

Scris 18 June 2007 - 07:47 PM

Inconvenientul telefoanelor sofisticate. :o: Foarte interesant. De asta chiar nu auzisem... inseamna ca victima trebuie aiba conexiunea la Internet mereu "on" ca sa fie posibil asta nu? Oare prin ce server se intampla asta... pt ca nu as crede ca e vreun provider care sa permita asa ceva . :) Nu?
  • 0