Sari la conținut
Forum Roportal
kurt cobain

Mi se reseteaza calculatoru, HELP!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o problema, eu aveam o placa de 128 ram si una de 256 ram si se tot bloca calculatoru. Am scos-o pe aia de 128, si de cand am scoso mi se reseteaza calc fara nici un motiv, da inainte sa se reseteze da o eroare pe fond albastru, da nu apuc sa vad ce scrie ca se reseteaza... sa fie de la rami? cooler mi-am luat acum 2 zile si temp la procesor e normala. virusi nu am, windowsu l-am bagat acum 2 zile, pls HELP!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema, eu aveam o placa de 128 ram si una de 256 ram si se tot bloca calculatoru. Am scos-o pe aia de 128, si de cand am scoso mi se reseteaza calc fara nici un motiv, da inainte sa se reseteze da o eroare pe fond albastru, da nu apuc sa vad ce scrie ca se reseteaza... sa fie de la rami? cooler mi-am luat acum 2 zile si temp la procesor e normala. virusi nu am, windowsu l-am bagat acum 2 zile, pls HELP!!!!!!

ai intrat in BIOS sa vezi ce setari ai la memorie? poate e vorba de un timing prea agresiv.. incearca sa treci pe AUTO

poti verifica si sa pui doar memoria de 128.. face la fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca pun doar aia 128 se blocheaza,si acum ii mai am doar pe aia 256 in calc. da am vazut inainte sa se dea restart, da o eroare pe fon albastru cu titlu MEMORY_MANAGMENT........zice ceva de dump phycal memory... stii ceva? auzi si dak e cu bios explicami si mie pls unde exact tre sa dau ca nu sunt prea bun la astea cu bios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spune ce placa de baza ai si daca poti caracteristicile la memoria aia de 256.. sa vedem ce timinguri are, ce bios ai si cum putem sa te ajutam mai departe :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Clear CMOS

2. iei Memtest 86 de aici http://www.memtest86.com/memtest86-3.2.iso.zip

3. Extragi imaginea .iso din arhiva .zip si o scrii pe un CD gol

4. Setezi in BIOS sa booteze de pe CD si introduci CD-ul scris cu Memtest

5. Good luck

 

Chestia asta o sa iti testeze memoria, eu presupun ca ea e defecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai rezolv problema..ca aceeasi problema o am si io..si sigur e de la ram..vreau sa ma duc sa-i schimb...sa ma anunti si pe mine dk ai rezolv ceva. io am cautat si pe net si tot de geaba. sunt multi care au probl asta si singurul raspuns a fost "Where are u Bill..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce mi se reseteaza calcu cand deschid un film in mv 2 sau bs sau cand intru pe un post de tv pe internet?ce e mai bine sa faci back up la wind sau sal instalezi din nou? ca iam facut back up de vreo 4 ori si tot numi place cum merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×