Sari la conținut
Forum Roportal
Ioby26

Experienta fara reflectie e o experienta moarta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce presupune experienta si cand intervine reflectia? Puteti sa dati exemple. Eu vad experienta din doua perspective: experietenta in cadrul relatiilor interumane si experienta ca deprindere / abilitate fizica in activitatile practice.

 

*Comentariul meu la tema va veni putin mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles prea bine ce vrei sa scoti de la noi :o:

Reflectie asupra ce?? Sunt doua directii diferite..relatiile interumane (intre fete si baieti) si relatia de dragoste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am inteles prea bine ce vrei sa scoti de la noi :crazy:

Reflectie asupra ce?? Sunt doua directii diferite..relatiile interumane (intre fete si baieti) si relatia de dragoste

 

Calm! ca nu stii de ce e in stare baiatul :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce presupune experienta si cand intervine reflectia? Puteti sa dati exemple. Eu vad experienta din doua perspective: experietenta in cadrul relatiilor interumane si experienta ca deprindere / abilitate fizica in activitatile practice.

 

*Comentariul meu la tema va veni putin mai tarziu.

Experienta in afara reflectiei isi pierde sensul. Prin experienta, mai curand prin experimentare, poti dobandi o deprindere. De asemenea, prin experienta, si chiar prin experimentare, poti dobandi abilitatea de a initia si sustine relatii interumane, de tot felul, mature, echilibrate, oneste, si mai cum vrei tu.

 

Experienta presupune traire si prezenta in traire. Reflectia ar trebui sa nu intervina ci sa sustina experienta pe tot parcursul ei. Sau daca e doar sa intervina ar fi bine sa intervina cu sens, ca morala, concluzie, exemplu, sfat, ajutor in luarea unei decizii pentru pasul urmator sau pentru lectia urmatoare de viata. Experimentam (si de ce nu, "experentiem") si reflectam de cand ne nastem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reflectie??ce spuneti oameni buni aici??

Parca citesc sf-uri :)

 

Experienta este pachetul informational ce il acumulam pe o perioada de timp, mai mica sau mai mare. Unii pot asimila mai repede, altii mai incet, depinde si de factorul genetic.

 

Reflectam toti la evenimente ce pot urma, dar nu vad cum ne pot influenta experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reflectie??ce spuneti oameni buni aici??

Parca citesc sf-uri :crazy:

 

Experienta este pachetul informational ce il acumulam pe o perioada de timp, mai mica sau mai mare. Unii pot asimila mai repede, altii mai incet, depinde si de factorul genetic.

 

Reflectam toti la evenimente ce pot urma, dar nu vad cum ne pot influenta experienta.

Uneori foloseste si reflectia asupra evenimentelor ce au trecut...Altfel nu ar exista invatare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uneori foloseste si reflectia asupra evenimentelor ce au trecut...Altfel nu ar exista invatare

Eu reflectez doar la viitor...trecutul il vad deja ca o experienta pozitiva :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu reflectez doar la viitor...trecutul il vad deja ca o experienta pozitiva :yahoo:

 

:crazy: bravo, asta da filosofie de viata sanatoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×