Sari la conținut
Forum Roportal
Brindusa

Creme contur pentru ochi.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:) tot eu sunt. vad ca toata lumea vorbeste de creme pentru ochi care sa trateze si ridurile!!! eu avand 17 ani nu pot folosi o astfel de crema! insa dat fiind faptul ca pot ochelari si ca am pielea f f f f f sensibila as vrea sa folosesc o crema pentru pielea din jurul ochilo care sa o calmeze si sa trateze si cearcanele pentru ca inca nu m-am obisnuit cu programul de la liceu :oca: ce imi recomandati???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa folosesc geluri/creme contur pentru ochi la 19 ani, iar creme antirid la 25. Dar nu am folosit constant acest gen de produse, ci doar periodic. De creme antirid m-am apucat in momentul in care am observat aparitia primelor linii fine in jurul ochilor si pe frunte. Si rezultatul a fost unul multumitor -- liniile mele fine au ramas la fel de fine. Scopul pentru care folosesc produse antirid este ca liniile fine pe care le am sa nu se adanceasca, sa nu se extinda si sa nu se transforme in riduri sadea. E adevarat, e mai usor sa previi decat sa tratezi. Si asta incerc si eu sa fac, si vreau sa prelungesc tineretea si supletea tenului meu cat mai mult timp posibil. Acum folosesc crema contur ochi Aslavital, si crema antirid Gerovital Plant. Le folosesc de putin timp, de aproape o luna, asa ca deocamdata nu pot vorbi de rezultate vizibile. Dar chiar si asa, in fiecare dimineata cand ma trezesc, imi place cum arata tenul meu, deci pana acum nu am de ce sa ma plang de aceste produse. Sper ca nici pe viitor, dupa mai multe luni de folosire, sa nu am de ce sa ma plang.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt incepatoare, ieri v-am descoperit si am o gramada de intrebari legate de cosmetica. Eu am tenul uscat, cel putin asa imi spunea cosmeticeana la care mergeam (din aprilie nu am mai trecut pe acolo) si care se speria tot timpul...ca ii absoarbe toata masca si cremele, ca e cam imbatranit pentru cei 26 ani etc. Am inceput sa folosesc Vichy Nutriologie 1 din iunie + demachiant si Liftactiv Eyes (e antirid, ca am o gramada) tot de la Vichy. Ar fi trebuit sa-mi cumpar si crema de noapte, antirid, dar pana cand fac rost de bani o folosesc tot pe prima, dupa ce mai intai imi ung fata cu vit A. Nu am vazut nici un rezultat, cu toate ca am auzit ca Vichy ar fi super. Doar ca ma lasa cu fata cam lucioasa si ma-ntreb, deja am tenul gras?

1. Cum se aplica crema pe fata, dar in zona ochilor? Dar demachiantul? Pun vit A si pe zona ochilor?

2 Dupa ce se aplica crema, se sterge fata cu un servetel pentru a se lua surpusul?

3. Desi am cica tenul uscat, punctele negre tot imi dau navala. E bine sa le mai scot si acasa, pana mai dau la cospetica sau cum scap de ele?ce-i drept, am tot gasit aici solutii pentru puncte negre, dar intreb si eu...

4. Am riduri, in special la ochi, dar nici de restul fetei nu ma plang. Ajutor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu Gerovital H3, crema contur ochi si sunt multumita. Este absorbita foarte usor de piele, nu e grasa, e in jur de 90.000 lei, 30 ml.

 

3. Desi am cica tenul uscat, punctele negre tot imi dau navala. E bine sa le mai scot si acasa, pana mai dau la cospetica sau cum scap de ele?ce-i drept, am tot gasit aici solutii pt puncte negre, dar intreb si eu...

 

Baia de aburi e foarte eficienta, dar pentru ca ai tenul uscat, iti recomand sa o faci o data pe luna. Dupa ce stai sub aburi, freaca fatza cu tarate de grau care va actiona ca un peeling si va indeparta punctele negre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca p-aici lumea se intreaba la ce varsta sa inceapa folosirea unei creme de ochi. eu va spun ca varsta tenului nu este intotdeauna aceeasi cu varsta voastra. de multe ori, prin utilizarea produselor ce nu ne sunt potrivite imbatranim tenul.

exemplu: un ten normal spre uscat, care are probleme cu punctele negre in zona T, si pe care se pun produse purifiante va arata cu 2 ani mai batran. de ce? simplu...l-ai agresat mult prea tare... problemele se trateaza, de multe ori - de fapt, de cele mai multe ori - si din interior. adica, un ten cu rtiduri multe are nevoie si de vitamine (E, C, Multicaroten, complex pentru piele, par si unghii etc.) care ajuta la mentinerea elasticitatii tenului.

un ten ce are probleme cu punctele negre, clar are nevoie de antioxidanti (cei mai cunoscuti: E, C, si Multicarotenul).

abia dupa ce intelegem ca problemele se rezolva actionand si in exteriorul si in in interiorul organismului, tenul va arata cu adevarat bine.

a, fetelor, daca nu vreti riduri premature, folositi obligatoriu SPF si beti minim 2 litrii de apa / zi + mancare SANATOASA (fara E-uri, fara fast-food, fara racoritoare chimice).

va pup!

 

Aaaa, sa recomand si eu o crema de ochi! Crema de ochi Artistry - senzationala! previne si combate ridurile, cearcanele sunt istorie, plus ca am descoperit ca e foarte buna pe buzele crapate! A, si se poate folosi de la 12 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, sunt incepatoare, ieri v-am descoperit si am o gramada de intrebari legate de cosmetica. Eu am tenul uscat, cel putin asa imi spunea cosmeticeana la care mergeam (din aprilie nu am mai trecut pe acolo) si care se speria tot timpul...ca ii absoarbe toata masca si cremele, ca e cam imbatranit pentru cei 26 ani etc. Am inceput sa folosesc Vichy Nutriologie 1 din iunie + demachiant si Liftactiv Eyes (e antirid, ca am o gramada) tot de la Vichy. Ar fi trebuit sa-mi cumpar si crema de noapte, antirid, dar pana cand fac rost de bani o folosesc tot pe prima, dupa ce mai intai imi ung fata cu vit A. Nu am vazut nici un rezultat, cu toate ca am auzit ca Vichy ar fi super. Doar ca ma lasa cu fata cam lucioasa si ma-ntreb, deja am tenul gras?

1. Cum se aplica crema pe fata, dar in zona ochilor? Dar demachiantul? Pun vit A si pe zona ochilor?

2 Dupa ce se aplica crema, se sterge fata cu un servetel pt a se lua surpusul?

3. Desi am cica tenul uscat, punctele negre tot imi dau navala. E bine sa le mai scot si acasa, pana mai dau la cospetica sau cum scap de ele?ce-i drept, am tot gasit aici solutii pt puncte negre, dar intreb si eu...

4. Am riduri, in special la ochi, dar nici de restul fetei nu ma plang. Ajutor!

 

Persoanele cu tenul uscat sunt predispuse la aparitia ridurilor mult mai curand fata de cele cu tenul gras sau mixt pentru ca nivelul de hidratare este f scazut.

Eu te sfatuiesc sa folosesti o crema de zi in compozitia careia gasesti naem si seara, deasemenea una grasa, sa nu uiti sa te demachiezi de 2 ori pe zi.Daca folosesti fond de ten cauta unul deasemenea gras.Poti folosi si creme antirid de zi si solutii retroactive pentru zona din jurul ochilor.Daca vrei iti pot da mai multe sfaturi si solutii,eventual trimte-mi o poza cu tine pe adammirela@yahoo.com.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca trebuie sa ne ingrijim fata, si mai ales zona din jurul ochilor (pentru ca este cea mai sensibila) chiar de la 18 ani. Nu este devreme, ci este preventiv. Trebuie sa luam in considerare si poluarea, vantul, gerul, razele soarelui, de fapt radiatiile, care au un efect nociv si asupra unui ten tanar. Ideea este sa folosim o crema adecvata: daca ai 18 ani - o crema pentru conturul ochilor usoara, hidratanta (de la Vichy sau Galenic - sunt foarte bune; sau mai ieftine de la Avon, crema cu peptide); dupa 25 de ani, daca ai deja riduri atunci ma gandesc ca merge si o crema antirid, dar sa nu fie foarte puternica.

 

Oricum, pentru a preveni ridurile, este foarte importanta demachierea, tonifierea si hidratarea tenului dimineata si seara, fara exceptii, si cred ca un cuvant de spus il au si fardurile folosite (sa nu fie vechi, de proasta calitate sau expirate).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt noua pe aici, am intrat de mult timp pe acest forum, dar neavand cont n am putut spune nimic .:doh:

intrebarea mea e: de unde pot lua crema Artistry pt conturul ochilor, si daca e pentru ten uscat si sensibil (al meu asa este).

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×