Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Curiozitati ale limbii romane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mda..am observat :roll:

ce ti-e si cu gramaticele astea, dom'le

As zice ca-s mai degraba agramaticalitati :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ooooh, da :yahoo:

 

 

da, da...o perla memorabila citata dintr-un ilustru in viata...

dupa capu' lui, unu' care nu vorbeste corect se numeste agramatical, eventual incultural...nu? :haha:

Editat de bre.pi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a frapat totdeauna un verb care e reflexiz fara sa trebuiasca sa fie reflexiv. E varianta vulgara a verbului a defeca. Daca ar fi sa facem o analogie cu un verb similar, ar trebui sa spunem: ma duc sa ma mananc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti spune : Ma duc sa ma mananc.

 

Ma duc sa mananc. ( actiune a subiectului - diateza activa- eu mananc, tu mananci, etc.)

Ma manac ( pe mine) de dulce ce sunt. ( ma mananc - verb activ pronominal cu pronume reflexiv c. ob. dir. - in Ac. - diateza activa )

Imi mananc ( mie) unghiile. ( imi mananc - verb activ pronominal cu pronume reflexiv c. ob. indir. - in D - diateza activa )

 

Nu inteleg de ce nu ar trebui sa fie reflexiv verbul "a defeca". De ce varianta e vulgara? Constructia in diateza activa ar fi urmatoarea:

 

Ma duc sa defechez. ( actiunea de a defeca si rezultatul ei)

Ma defechez ( pe mine ) de la atatea fructe. ( a evacua materiile fecale - se intampla de obicei copiilor :spiteful: )

Imi defechez intestinele. ( a evacua materiile fecale - se intampla oricui de cel putin o data pe zi )

 

Unde este vulgaritatea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti spune : Ma duc sa ma mananc.

 

Ma duc sa mananc. ( actiune a subiectului - diateza activa- eu mananc, tu mananci, etc.)

Ma manac ( pe mine) de dulce ce sunt. ( ma mananc - verb activ pronominal cu pronume reflexiv c. ob. dir. - in Ac. - diateza activa )

Imi mananc ( mie) unghiile. ( imi mananc - verb activ pronominal cu pronume reflexiv c. ob. indir. - in D - diateza activa )

 

Nu inteleg de ce nu ar trebui sa fie reflexiv verbul "a defeca". De ce varianta e vulgara? Constructia in diateza activa ar fi urmatoarea:

 

Ma duc sa defechez. ( actiunea de a defeca si rezultatul ei)

Ma defechez ( pe mine ) de la atatea fructe. ( a evacua materiile fecale - se intampla de obicei copiilor :tease: )

Imi defechez intestinele. ( a evacua materiile fecale - se intampla oricui de cel putin o data pe zi )

 

Unde este vulgaritatea ?

vulgaritatea sta-n cacare :spiteful:

este urat spus.."ma duc sa ma cac"?

nu cred..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna mai bine "ma duc sa cac". :spiteful:

ma duc sa trag o cacare.. :jester:

hai ca stricam topicul aiurea...

stop aici..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...stie cineva care este perfectul compus al verbului "a rage"? de mult timp am incercat sa-l conjug la toate timpurile si modurile,dar se pare ca la m-am blocat la perfect compus :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×