Sari la conținut
Forum Roportal
tily

Isus a fost crucificat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa produs un Deicid si nimeni nu a stiut ????

sau cine a fost ucis? Dumnezeu? sau unul care se credea rege sau anuntatul Mesia?

Daca la nasterea Copilul Sfant au venit cei trei magi(regi)! cum de la Copilul a ajuns barbat nimeni nu a remarcat ca e Dumnezeu? ... si doar calitatea de Mesia i-a fost contestata de evrei!

Ce a fost copilul Mariei, Mesia sau Dumnezeu adevarat?

Sau ... El voia sa devina doar rege!... si pentru asta a platit cu viata!

Batjocorit, hulit si tradat de ai sai ....si eliminat de catre romanii care se temeu de influenta si popularitatea crescanda a lui Isus pentru ca il percepeau ca un pericol care trebuie eliminat ... cine sunt adevaratii vinovati?

Isus a fost crucificat .... dar dupa obiceiurile tipic romanilor... tot asa cum scaunul electric e tipic american.

Cine sunt raspunzatori de moartea lui ? ... Evrei sau Romanii ?

De ce a fost Isus batjocorit cu INRI punandu-i se o coroana din ghimpi ca sa fie "rege" asa cum si-a dorit?

Au fost evrei pe nedrept persecutati pentru o fapta pe care au comis-o romanii? ..

Oare de ce capii bisericii crestine au semanat samanta urii antievreiesti?.. ca sa acopere pe romani adevaratii vinovati???

Va propun o dezbatere pe o tema istorica cu adanci conotatii politice, sociale si religioase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine sunt raspunzatori de moartea lui ? ... Evrei sau Romanii ?

In mod sigur atat romanii cat si liderii religiosi evrei aveau interesul sa scape de Isus care avea o popularitate in crestere.

Insa, NT fiind scris si pentru romani, rolul lor in uciderea lui Isus a fost minimizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa produs un Deicid si nimeni nu a stiut ????

sau cine a fost ucis? Dumnezeu? sau unul care se credea rege sau anuntatul Mesia?

Daca la nasterea Copilul Sfant au venit cei trei magi(regi)! cum de la Copilul a ajuns barbat nimeni nu a remarcat ca e Dumnezeu? ... si doar calitatea de Mesia i-a fost contestata de evrei!

...................

 

Soimule,puiule, daca te-ai duce frumusel sa citesti in N.T. ai sa vezi clar cine l'a ucis pe Isus,de ce a murit ca un 'nimeni',de ce a trebuit sa moara,si tot tacamul.Si apoi,intrebarile tale provin din nesiguranta sau din dorinta de a mai arunca cu pietre in crestini un pic? :flowers:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimule,puiule, daca te-ai duce frumusel sa citesti in N.T. ai sa vezi clar cine l'a ucis pe Isus,de ce a murit ca un 'nimeni',de ce a trebuit sa moara,si tot tacamul.Si apoi,intrebarile tale provin din nesiguranta sau din dorinta de a mai arunca cu pietre in crestini un pic? :flowers:

de ce imi zici Soim ... eu sunt Vultur !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod sigur atat romanii cat si liderii religiosi evrei aveau interesul sa scape de Isus care avea o popularitate in crestere.

Insa, NT fiind scris si pentru romani, rolul lor in uciderea lui Isus a fost minimizat.

Romanii n-au ucis pe nimeni.Isus a fost judecat dupa legea evreiasca,ucis de evrei,iar romanii au fost doar mana de care s-au folosit . Intrebarea e asta : de ce a fost Isus ucis? :flowers:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod sigur atat romanii cat si liderii religiosi evrei aveau interesul sa scape de Isus care avea o popularitate in crestere.

Insa, NT fiind scris si pentru romani, rolul lor in uciderea lui Isus a fost minimizat.

Crestinismul avea nevoie de DRAMA ca sa atraga atentia tuturor. Asa ca... au imprumutat paternitatea divina greceasca, nasterea dintr-o virgina (care se regaseste si la greci), Tradarea (atit din partea ucenicilor, cit si a autoritatilor mozaice). Am uitat ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar discutia este libera ... daca era sa fii acceptat numai ce scrie in Biblie ... nu mai propuneam subiectul.... sau chiar nu observi niste lacune de logica in "povestirile biblice"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce imi zici Soim ... eu sunt Vultur !

Las' ca stii tu de ce ... :good: Numa' Condor sa nu-ti zici,ca numele e ocupat deja :flowers: !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romanii n-au ucis pe niemni.Isus a fost judecat dupa legea evreiasca,ucis de evrei,iar romanii au fost doar mana de care s-au folosit . Intrebarea e asta : de ce a fost Isus ucis? :flowers:

Pentru ca nu se integra in peisajul social al vremii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama!! m-ai spart!

Eu cred ca prin Isus se pot intelege doua sensuri

Cel fizic , intruchipat de omul Isus, cu patima lui

Apoi sensul mult mai adanc, plin de ..spirit

De stai sa analizezi importanta credintei, fie ea crestina sau nu, e pozitiva, dar e totusi o dogma, si s-ar putea spune ca limiteaza spiritul.

Aristotel definea dogma ca un cumul de adevaruri ce limiteaza si credinta.

Acum , ma intreb daca incerc sa aflu si alte veriuni ale adevarului, alte fatete, e un sacrilegiu?

Imi e permis?

Pe de alta parte, de nu ar fi fost credinta, religia, haosul era mai mare, mai greu de stapanit

Nu pot sa nu ma intreb atunci: Cine ''profita'' din asta? nu neaparat material

Revenind la Isus, numele lui, viata lui ,putea fi data ca un exemplu viitorimii, speculata intr-un fel de cler.

Nu-i de neglijat importanta Crestina de-a lungul timpului, cu bune, cu rele

Muritorii, papi sau robi, gandesc, se intreaba, cugeta, evident la nivele diverse

concluzionand ... e de bine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×