Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Romanii in Afganistan

Postări Recomandate

Fratilor, ce dracu cautam noi acolo? Sa pupam NATO in fund. Pentru ce?

ce avem de castigat din asta? Moartea unor tineri care s-au dus acolo pentru (poate) un trai mai bun si se intorc ...cum? ....morti. Si merge Basescu si plange la inmormantare si isi cere iertare de la un copil de 12 ani, dar nu promite ca retrage trupele, nuuuu, mai trimite, ca doar mai avem tineri care sunt dornici de ''aventura'', care isi lasa familiile acasa ca sa se duca acolo sa-i ajute pe nenorocitii aia de afgani. Si cum sunt multumiti? se pune cate o mina. Rusine tovarase Basescu, ca pe vremea Domnului Ceausescu nu aveam asa ceva. El nu lasa soldatii afara sa moara pentru o cauza despre care habar n-au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o fata a lucrurilor. Si dac armata era obligatorie, ma aruncam si eu sa comentez. Dar nu mai este. Cei care pleaca sa lupte, o fac pentru bani/faima sau ce altceva mai vor ei, si o fac de bunavoie. Si, pana la urma, armata care nu functioneaza este o simpla masinarie de inghitit bani de la stat.

 

Desigur, asta nu inseamna ca trebuie sa ne aruncam headlong in orice batalie. Acuma, faza ca pupam NATO undeva e putin exagerata. Adica, este o alianta, nu? Profita ambele parti. In lipsa de alte detalii, ma retrag.. Dar eu nu l-as critica pe presedinte prea tare; tipul nu e singurul cu putere de decizie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In timp ce UE si Nato isi trimit trupe in Afganistan , Romania nu putea sa faca pe nebuna.Sunt anumite obligatii politice.Stai sa vezi cand va intra Romania in UE atunci sa vezi ce vor mai trimite la trupe de interventie internationala...Treaba cu trupele , o poti lua cum o vrei... sunt pareri contra si pro...

Din punct de vedere militar, nu este rau. Armata isi poate aduna experienta militara de lupta .NU se stie niciodata ptr ce este bine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:stars:

Zilele trecute am vazut pe strada tineri care opreau oamenii pe strada ca sa semneze pentru retragerea trupelor. Si daca semnam credeti ca se va face ceva? Eu una nu cred. Ei au semnat un contract pe 3ani si nu vor retrage trupele mai devreme. Va spun pentru ca stiu sigur. Stiu pe cineva cere a fost in Afganistan si a venit acum 3saptamani. Noi, romanii mergem acolo ca sa ne asiguram ca murim mai repede, cum s-ar zice. Noi nici macar nu avem dreptul sa tragem cu arma acolo. Stiti cum e vorba acolo? Daca e vreun atac :) , fugi! :flowers: Ca altceva nu poti sa faci. Si apropo, ai nostri au mai semnat unele documente fara sa le citeasca. Ca asa se procedeaza la noi in Romania. Si cand li s-a spus ca noi trebuie sa facem un anumit lucru, ca trebuie sa asiguram anumite lucruri, ai nostri au spus ca ei nu stiu nimic. Dar ei nu stiu ce au semnat.O sa ajungem de rasul lumii. Deja am ajuns. Ca noi romanii nu suntem priviti prea bine in alte tari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fotografiile atasate este un om care trebuia sa se intoarca acum 3 saptamani din Afganistan, dar s-a intors mai repede....mort. Romania semneaza pe vazute si nevazute. Si daca cei de sus n-ar semna asemenea acte n-ar exista nici voluntari, pentru ca cei care pleaca sunt voluntari, de fapt nu ii obliga nimeni, ii obliga banul sau lipsa acestuia.

 

Stai sa vezi cand va intra Romania in UE atunci sa vezi ce vor mai trimite la trupe de interventie internationala...

 

Toate tarile din UE isi retrag trupele

 

In timp ce UE si Nato isi trimit trupe in Afganistan , Romania nu putea sa faca pe nebuna.Sunt anumite obligatii politice.Stai sa vezi cand va intra Romania in UE atunci sa vezi ce vor mai trimite la trupe de interventie internationala...Treaba cu trupele , o poti lua cum o vrei... sunt pareri contra si pro...

Din punct de vedere militar, nu este rau. Armata isi poate aduna experienta militara de lupta .NU se stie niciodata ptr ce este bine....

 

 

Majoritatea tarilor din UE isi retrag trupele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii mai discutam despre asta probabil la o bere cu prietenii... dar e mare diferenta de la o barfa la interesele,obligatiile si politica externa pe care le duce Romania. Sunt chestiuni diplomatice care ne depasesc. Tam-tam-ul acesta este doar un motiv al PNL de a isi mai drege putin imaginea. In Romanica capitalul electoral se castiga ff usor cand le spui oamenilor ce vor a auda, si nu realitatea in fapt. Romanii, scuzati expresia, "pun botul" fara sa gandeasca prea mult, si m-am exprimat astfel pt a intelege si marea majoritate a locuitorilor acestei tari. Nu pot sa neg faptul ca e regretabila pierderea unor suflete acolo, dar in nici un caz nu pot fi de acord cu ideea (respectabile lauraven) ca raposatul nu lasa oameni sa moara. Personal cunosc ceva despre ce inseamna astfel e misiuni. Oamenii care pleaca acolo, se duc pt ca sunt militari si in nici un caz nu i-ar interesa contextul politic sau diplomatic mai mult decat cei 70-80 de $ pe zi. NU sunt obligati ba dimpotriva ei participa la o selectie mai intai de toate pt. ca sunt destui doritori. Noi nu suntem decat trupe de mentineare a pacii sub mandat ONU si nu NATO(citat din Basescu). Deci noi doar impunem regulile pe care americanii si englezii le fac. Am motive puternice sa cred toate astea, dar nu le pot expune aici. E posibil, draga Ellya, ca prietenul acela proaspat intors de acolo care ti-a spus toate astea, sa vrea sa faca pe teribilistul... posibil sa fie unul dintre eroii vii care deapana povestiri de pe la gura sobei, sau la o :o: . :crazy: :lol: :crazy: ...... ohh my hero!! :flowers: :P

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×