Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

oase la caini

Postări Recomandate

Sunt oameni care spun ca oasele le fac rau cainilor, si multi care au un caine nu-i dau oase, ca n-are voie. Si totusi, cainii nu sunt ei prin definitie amatori de oase? De ce sa chinui cainele dandu-i paine cu lapte, mancare de om, si mancare pentru caini (pe care o mananca pisicile), cand un caine este atat de fericit sa roada un os care are si putina maduva in el, sa-l 'demonteze' si sa umble cu el in gura prin curte??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

au voie oase, sigur ca au voie.... sunt interzise oasele de pui, in special cele de la pulpa, pentru ca se sparg aschii si exista posibilitatea sa se raneasca... cainele meu de exemplu mananca tacamuri de pui fierte bine, pt ros oase de vita... doar pulpa puiului este interzisa.... asa ca nu le rapiti aceasta placere... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai mult decat atat sunt recomandate si de catre doctori. cand rod oasele , ei isi curata si dintii. Nu stiu cati dintre voi stau sa spele cainele pe dinti...eu unul nu prea si prefer sa il las pe el. am oftica insa faptul ca locul lui preferat de ros oase, este pe covorul din sufragerie intre noi si televizor.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un Collie si nu avea voie sa manance oase. Am si citit acest lucru, ne-a spus si veterinarul. Este o rasa mai sensibila in aceasta privinta. Daca apuca sa manance vreun os, sigur vomita :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut un Collie si nu avea voie sa manance oase. Am si citit acest lucru, ne-a spus si veterinarul. Este o rasa mai sensibila in aceasta privinta. Daca apuca sa manance vreun os, sigur vomita :tease:

 

 

da... mai sunt... dar stiu ca pt acesti caini sunt oase "false" de ros fie din nu stiu ce fibra cu vitamine care poate fi inghitita, fie din cauciuc foarte tare. :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bestia asta neagra pe care o am acuma le mananca fara jena... da' nu le roade ca lumea si e durere cand... ies :unknw: asa ca mai rarut cu oasele. primeste din acelea mari, dar mai mult de distractie. si in rest... din cele de care zici. desi au niste culori, de eu nu le-as inghiti. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bestia asta neagra pe care o am acuma le mananca fara jena... da' nu le roade ca lumea si e durere cand... ies :unknw: asa ca mai rarut cu oasele. primeste din acelea mari, dar mai mult de distractie. si in rest... din cele de care zici. desi au niste culori, de eu nu le-as inghiti. :tease:

 

:tease: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pui nu este voie!! Asa cum a spus si Anca/Maria, cand rod oasele de pui, acestea se sfarma in aschii care pot provoca leziuni intestinale! cele recomandate sunt de vita. Incearca sa-i dai epifizele oaselor de vina! cu sigurnata ca ii va placea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×