Sari la conținut
Forum Roportal
arual7303

Psihologic sau altceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum 3 luni am avut un soc,ceea ce a dus la faptul ca nu mi mai pot exercita meseria.adica nu mai pot vorbi,nu mai pot articula cuvintele pana la capat.initial am fost diagnosticata cu miastenia gravis,kist pe timus si am inceput tratament cu prednison si miostin.dupa alte investigatii medicale s a ajuns la atrofie cerebeloasa cu blocare de placi.am inceput un alt tratament cu milgamma.acum vorbesc bine,insa cum ajung la serviciu dupa 2-3 ore nu mai pot vorbi clar si repede(de meserie sunt dispecer taxi).cum plec de acolo dp o ora imi revin.am fost si la psiholog insa a considerat ca nu e de acest ordin.voi ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca imposibilitatea a survenit in urma unui soc (emotional, banuiesc, te rog sa dai mai multe detalii), iar tratamentul a dat roade (partial) se prea poate ca problema ta sa fie de ordin psihologic.

 

De ce te blochezi? De ce nu mai poti vorbi? Simti fizic acest lucru sau blocajul este mental?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa ti spun,e ca am avut pana acum un an stresant din punct de vedere profesional cat si in viata personala.am observat problema cu vorbitul aproximativ in martie,iar in aprilie s a acutizat in urma socului avut(evident emotional)initial mi am revenit prin tratament cu vitamine si un medicament numit cerebrolizin si repaos.pana la manifestarea bolii am facut abuz de cafea,tigari,odihna putina(in paralel fac si studii postliceale),intr un cuvant stres fizic si emotional.problema e ca nu pot renunta la serviciu(ma intretin singura) si nici la scoala.stiu ai sa spui sa mi skimb serviciul,dar nu e usor cand nu prea ai obtiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar, problema ta este pe fond psihologic, iar stresul este unul dintre factori declansatori. Poate ca stilul acesta de viata nu-ti prieste sau poate pur si simplu ai nevoie de o pauza in care sa iti reincarci bateriile.

Abuzul de cafea, tigari si lipsa de odihna sunt iarasi problematice. De fapt, abuzurile de orice fel pot fi cauza a tot felul de boli.

Ca sa dai randament maxim si la servici (asta ca sa nu-ti spun sa iti schimbi serviciul, pentru ca te inteleg perfect), este necesar sa ai grija de tine si de organismul tau. Stresul este boala noului mileniu si foarte multe persoane au probleme pe fond de stres.

Probabil ca tratamentul ar fi avut succes daca ar fi fost suplimentat, in paralel cu odihna si repaus prelungit (banuiesc ca perioada de respiro a fost destul de mica).

Ce pot sa-ti zic, decat sa ai grija de tine, pentru ca daca nu te simti bine, degeaba ai servici, pentru ca nu ii faci fata. Un supliment de vitamine si un regim alimentar sanatos te vor ajuta mult. Si fara abuzuri de niciun fel!

numa bine :sorry:

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc pentru sfaturi.oricum ,am 2 luni de repaos,aproape 3.am facut vitamine ,am urmat tratamentele prescrise.insa cum ajung la serviciu,dupa 2,3 ore nu mai reusesc sa vorbesc clar.voi vedea ce mi vor prescrie urmatorii medici.multumesc pt atentia acordata.numai bine si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt asa de sigura ca medicii iti vor putea prescrie vreun tratament miraculos... :lol2:

 

Poate un loc de munca mai putin solicitant ar fi raspunsul... dar te inteleg perfect. Iti cer imposibilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator am gasit mesajul tau si nu stiu daca intre timp ti-ai rezolvat problema sau nu, dar am vrut sa te ajut daca pot. Eu am miastenia gravis si a debutat asa cum spui tu cu tulburari de vorbire, apoi cu probleme tot mai grave la respirat si inghitit. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa mergi cat mai repede la un medic care stie ce face si ce tratament iti da si sa nu accepti diverse variante de medicamente care sa iti faca mai mult rau decat bine. Miastenia gravis este o boala serioasa intr-adevar dar care tratata la timp se poate vindeca. Nu stiu de unde esti dar in Bucuresti la Institutul Cantacuzino poti sa mergi cu incredere ca stiu ce fac. Au fost primii la noi in tara care au tratat aceasta boala. Si daca nu esti convinsa de ceea ce ai exista un test foarte simplu pe care poti sa il faci: cand ti-e rau si nu poti vorbi ia 1-2 pastile de mestinon (sau miostin) functie de cat de grav este si daca reactionezi favorabil la el inseamna ca e ceea ce ai nevoie. Si asa cum spui tu ai facut tratament cu prednison si miostin dar nu ai spus cum te-ai simtit. Oricum tratamentul cu prednison nu se intrerupe brusc sub nici o forma ci prin reducerea treptata a dozei iar tratamentul acestei boli are mai multe etape. Oricum sa stii ca cel mai agravant factor este stresul si oboseala. Iti doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum 3 luni am avut un soc,ceea ce a dus la faptul ca nu mi mai pot exercita meseria.adica nu mai pot vorbi,nu mai pot articula cuvintele pana la capat.initial am fost diagnosticata cu miastenia gravis,kist pe timus si am inceput tratament cu prednison si miostin.dupa alte investigatii medicale s a ajuns la atrofie cerebeloasa cu blocare de placi.am inceput un alt tratament cu milgamma.acum vorbesc bine,insa cum ajung la serviciu dupa 2-3 ore nu mai pot vorbi clar si repede(de meserie sunt dispecer taxi).cum plec de acolo dp o ora imi revin.am fost si la psiholog insa a considerat ca nu e de acest ordin.voi ce spuneti?

 

Buna,sunt Nadia Radulescu si sunt presedinta Asociatiei miastenia gravis Romania. Am vazut intamplator aceste mesaje si dupa parerea mea (fiind si medic si pacienta miastenica de 20 de ani) simptomele tale sunt destul de sugestive pentru miastenie,adica aparitia slabiciunii la efort si stress si ameliorarea la odihna si chiar spontan,mai ales ca ai si anomalii de timus.

parerea mea este sa continui cu investigatiile in ideea miasteniei ,nu la Cantacuzino ,unde din pacate dupa decesul dr Motomancea nu s e mai ocupa nimeni de acesti bolnavi ca inainte, ci la Fundeni la neurologie ,unde exista o sectie specializata.

Cel mai bine ar fi insa sa vii in grupul nostru de discutii ,unde sunt peste 150 de persoane si cu care te poti sfatui si sa alegi solutia cea mai buna pentru ca sa te faci bine.

Avem nevoie de o pila la TAXI! :yes:

datele de contact ale asociatiei inclusiv link catre grupul de discutii le gasesti pe www.miastenie.ro.

te asteptam,

drag,

 

nadia

 

Intamplator am gasit mesajul tau si nu stiu daca intre timp ti-ai rezolvat problema sau nu, dar am vrut sa te ajut daca pot. Eu am miastenia gravis si a debutat asa cum spui tu cu tulburari de vorbire, apoi cu probleme tot mai grave la respirat si inghitit. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa mergi cat mai repede la un medic care stie ce face si ce tratament iti da si sa nu accepti diverse variante de medicamente care sa iti faca mai mult rau decat bine. Miastenia gravis este o boala serioasa intr-adevar dar care tratata la timp se poate vindeca. Nu stiu de unde esti dar in Bucuresti la Institutul Cantacuzino poti sa mergi cu incredere ca stiu ce fac. Au fost primii la noi in tara care au tratat aceasta boala. Si daca nu esti convinsa de ceea ce ai exista un test foarte simplu pe care poti sa il faci: cand ti-e rau si nu poti vorbi ia 1-2 pastile de mestinon (sau miostin) functie de cat de grav este si daca reactionezi favorabil la el inseamna ca e ceea ce ai nevoie. Si asa cum spui tu ai facut tratament cu prednison si miostin dar nu ai spus cum te-ai simtit. Oricum tratamentul cu prednison nu se intrerupe brusc sub nici o forma ci prin reducerea treptata a dozei iar tratamentul acestei boli are mai multe etape. Oricum sa stii ca cel mai agravant factor este stresul si oboseala. Iti doresc multa sanatate.

 

Buna,daca suferi de miastenia gravis sa stii ca te astepata multi prieteni pe grupul nostru de discutii

cauta-ne pe siteul nostru www.miastenie.ro unde vei gasi toate datele de contact si linkul catre grupul de discutii.

Contacteaza Asociatia Nationala Miastenia Gravis, asociatia noastra a bolnavilor de Mg din toata tara.

asociatia.miastenia@gmail.com

tel 0744704399

drag,

Nadia radulescu

presedinta asociatiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×