Sari la conținut
Forum Roportal
ciprian_gr

salutari tuturor

Postări Recomandate

:crazy: In primul rand salutari tuturor...si chiar imi pare rau ca ne intalnim in astfel de conditii...

 

Problema sta cam in felul urmator...Prietena mea...cu care sunt de 2 ani, a fost la analize si i-a spus ca are hep cronica (la medicover) am dedus ca e b din faptul ca i-a spus doctorita ca sa imi fac si eu antigenul HBs...asa ca maine astept o parte din rezultatele de la analize (ma intereseaza in special transaminazele) urmand ca saptamana viitoare sa apara si rezultatele la antigen.

 

O fi posibil sa fi luat si eu de la ea? sau cine stie...in ultimii doi ani nu am avut nici un simptom (de fapt niciodata) care sa indice o hep...sau poate ca si ceilalti 90 % dintre adulti m-am vindecat...fara sa imi dau seama...cine stie...

 

 

in rest toate cele bune...si nu uitati...viata e frumoasa

 

 

PS: salutari sky - am aflat multe din mesajele tale...

PS2: sunt a naibii de deprimat :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Posibilitatea ca tu sa fi luat de la ea exista. Cat de mica sau mare este nu iti poate spune nimeni. Depinde de sistemul tau imunitar si de cat de mare are ea viremia. Nu stiu cati ani ai, insa am incredere ca si chiar daca ai intrat in contact cu virusul fie l-ai luat si ai scapat fie nu l-ai luat deloc. Oricum ar fi indicat sa iti faci AgHbs si anti Hbs (screening cantitativ) ca sa stii cum stai. Dc ai fost un adult si cat de cat sanatos cand ai luat virusul ai scapat de el sau nici nu l-ai luat. Sunt soti si sotii care nu si-au infectat partenerii nici dupa 20 de ani de convietuire.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am 25 de ani acum...deci atunci aveam 24...dar o sa vedem ce va fi in urma analizelor...si daca o fi sa il fi luat asta e...ne mai uneste ceva de acum inainte...chiar daca nu ceva foarte placut...

 

nici la ea nu stiu sigur...ca doctorita de la medicover nu i-a spus mare lucru...doar ca ii mai face niste analize si a trimis-o la radiografie...care a iesit ok...nici macar ficat marit...

 

toate cele bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA, sunt prea multe probabilitati. Asteptati mai intai rezultatul analizelor amandurora si apoi va lamuriti ce aveti de facut. (mai cititi pe aici daca e cazul)

Santate!

Editat de ppp123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data salutari...

 

Am luat astazi analizele si nu am nica...atigen hbs si anticorpi hbs + proteina c reactiva toate negative... de asemenea transaminaze in limite normale (sub 20 de UI de fapt dar nu mai stiu exact) ...putin hemoglobina marita 17.04 dar doctorul mi-a spus ca e posibil sa fie de la fumat (cam 2 pachete pe zi)

 

ceea ce e ciudat Sky, stii probabil povestea cu prietenea mea ca nu am anticorpi hbs asta inseama ca nu m-am vindecat spontan sau altfel...deci e posibil ca nici ea sa nu aiba nimic...(doctorului i sa parut ciudat ca eu sa nu am macar anticorpi si mi-a cerut sa ii aduc si analizele ei...numai ca ei nu i-a dat doctorita nimi la mana...o fisa ceva,....i-a zis doar ca ii mai face analize) eu mi-am facut analizele la med as, care, dupa sfatul doctorului meu au toate certificatele de calitatele de calitate si ar fi cam singurii recunoscuti in UE...

 

ceea ce ma bucura oarecum...ca cei de la medicover...care au speriat-o bine pe prietena mea cica is cam aiuristici...i-au mai pus unei colege de serviciu un diagnostic de tumoare maligna la san si nu avea nici pe naiba...si alteia i-au spus ca va naste un copil cu malformatii din nu stiu e cauza si a nascut o fetita superba...

 

In rest mai nimic...multumesc mult Sky pentru mesajul tau de ieri...mi-ai redat oarecum speranta...sper sa ne mai auzim ...eu o sa mai intru pe forumul asta...

 

Toate cele bune tuturor, sanatate multa si sa fiti iubiti...meritati, caci din cate am vazut sunt o gramada de oameni exceptionali pe aici :friends: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca m-a apucat ipohondria...am facut luni prima doza a vaccinului anti hepatita B (Egerix parca se numea) si acu am inceput sa am o stare generala destul de proasta...37.3 temperatura...pana ieri am avut si niste probleme digestive...

 

cred ca am luat-o pe aratura...sau cine naiba stie...

 

toate cele bune si multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am luat astazi analizele si nu am nica...atigen hbs si anticorpi hbs + proteina c reactiva toate negative... de asemenea transaminaze in limite normale (sub 20 de UI de fapt dar nu mai stiu exact) ...putin hemoglobina marita 17.04 dar doctorul mi-a spus ca e posibil sa fie de la fumat (cam 2 pachete pe zi)

ceea ce e ciudat Sky, stii probabil povestea cu prietenea mea ca nu am anticorpi hbs asta inseama ca nu m-am vindecat spontan sau altfel...deci e posibil ca nici ea sa nu aiba nimic...(

 

Dacă tu nu ai anticorpi HBS asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca m-a apucat ipohondria...am facut luni prima doza a vaccinului anti hepatita B (Egerix parca se numea) si acu am inceput sa am o stare generala destul de proasta...37.3 temperatura...pana ieri am avut si niste probleme digestive...

 

Este lucrul cel mai bun care l-ai fi putut face! Am citit că rar pot apărea efecte secundare ca febră şi simptome asemănătoare gripei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca pot verifica daca am facut anticorpi dupa ce mi se va face si ultima doza de vaccin...adica peste vreo 6 luni....

 

Referitor la fumat stiu ca strica...da ce sa ii faci...viciu de toata rusinea....cad despre simptomele de care scriam ce sa zic...nu au fost foarte puternice...mai mult o stare de indispozitie + cele de care mentionam...oricum am fost foarte stresat in ultimul timp si am mancat foarte aiurea sau cam de loc....poate e si de la asta...

 

merci mult de mesaje....toate bune! :airkiss:

 

inca o intrebare...vorbisem cu sky despre analizele prietenei mele ... voi ce parere aveti..mie unuia nu mi se par destul de ciudate....vi le scriu pe cele in afara limitelor normale...

 

Biochimie

Alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) 57.6 < 31....

Colesterol total 239

 

Ag HBs (screening)

Ekectrochemiluminiscenta kit 2 pozitiv....(nu scrie nici o valoare...la mine era 0.6 si spunea ca daca e mai mic ca 2 e negativ)

Ati HCV

EIA

a HCV negativ

 

 

NU am vazut nicaieri TGP etc...

 

 

Merci pentru eventualele raspunsuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) 57.6 < 31....

NU am vazut nicaieri TGP etc...

Merci pentru eventualele raspunsuri...

 

Hallo ciprian

 

păi GPT = TGP

 

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×