Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Pasi catre "cunostere" - Iluminare - discutii libere

Postări Recomandate

"Toate experientele lumii au menirea sa ne ajute sa crestem mai mult

in unimea cu Sinele nostru Divin". :crazy:

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:angry: Inteleg, ca si unii inaintasi ai mei, ca iluminarea este constienta ca noi suntem fiinte spirituale care traiesc experienta umana. Asta insemna ca suntem lumina sau fiinta spirituala, care traieste intr-un corp omenesc si ca trupul este doar vehicolul prin care ea se exprima...

 

chiar daca nu constientizam ceea ce se intampla?

Tocmai! De aceea titlul este : Pasi catre cunoastere - iluminare... :crazy:

 

Fie ca o stim sau nu, cu totii suntem in cautarea iluminarii. Cu totii suntem meniti sa o gasim, in timp ce cautam fiinta noastra interioara. Ne straduim sa gasim ceea ce avem deja adanc in noi - si ceea ce suntem deja.

Trebuie sa dezvaluim, nu sa descoperim!

Iluminarea este DREPTUL nostru din NASTERE. Aceasta cautare poate fi un joc creat de Dumnezeu - cunoasterea. Tocmai pentru aL lasa sa intre in Viata noastra. Starea noastra de om exista intr-o constiinta divina si puternica, plina de bucurie si implinire...

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum din tot ce am citit , vazut , auzit ... am inteles ca iluminarea nu se dobandeste singur / singura. Initierile ti le acorda cineva. Nu stiu daca exista vreo cale de autoinitiere.

 

Sau poate exista. Cand am intrebat ... mi s-a spus sa citesc Biblia. Multe canale se vor deschide atunci ... si altfel voi intelege. Fiecare intelege Cartea Sfanta in felul lui. Poate si asa sa fie o Cale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana acum din tot ce am citit , vazut , auzit ... am inteles ca iluminarea nu se dobandeste singur / singura. Initierile ti le acorda cineva. Nu stiu daca exista vreo cale de autoinitiere.

Te referi la faptul ca unii primesc initierea in lumina printr-o scoala de spiritualitate. Acum, aici, vorbesc despre redescoperirea scenariului divin, care este viata..., despre noi, oamenii - fiinte spirituale - care ne-am uitat adevarata identitate, despre trezirea la realitatea noastra.

Fluturel, limitarea este un vis din care trebuie sa ne trezim, slabeste perceptia noastra asupra realitatii. Abia spuneam ca trezirea/, luminarea,/ iluminarea este dreptul nostru din nastere...si se poate dobandi prin acceptarea ca viata omeneasca are limite...dar nu putem s-o refuzam. Nu ne trebuie initiere sa intelegem asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana acum din tot ce am citit , vazut , auzit ... am inteles ca iluminarea nu se dobandeste singur / singura. Initierile ti le acorda cineva. Nu stiu daca exista vreo cale de autoinitiere.

 

Sau poate exista. Cand am intrebat ... mi s-a spus sa citesc Biblia. Multe canale se vor deschide atunci ... si altfel voi intelege. Fiecare intelege Cartea Sfanta in felul lui. Poate si asa sa fie o Cale.

 

Deci..ne putem autoinitia? Sau trebuie neaparat un initiator? :angry: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci..ne putem autoinitia? Sau trebuie neaparat un initiator? :angry: :crazy:

Iluminarea nu este un drept, e un privilegiu! Trezirea se face prin initiere, restul se dobandeste prin experienta proprie. Iar iluminarea nu se face prin orice experienta. Exista si opusul iluminarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminarea nu este un drept, e un privilegiu! Trezirea se face prin initiere, restul se dobandeste prin experienta proprie. Iar iluminarea nu se face prin orice experienta. Exista si opusul iluminarii.

Bun...deci trezirea se face prin initiere.Asta inseamna ca cineva trebuie sa te initieze.Cine e acel cineva? De unde il luam? :crazy: :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci..ne putem autoinitia? Sau trebuie neaparat un initiator? :angry::angry:

"Iluminarea inseamna a fi constienti ca suntem fiinte spirituale care traiesc o experienta umana". Noi putem sa constientizam ca procesul iluminarii incepe cu trezirea in noi a energiei si constiintei spirituale. Acesta este primul pas ca Gratia Divina sa intre in viata noastra. :angry: Ne pregatim, usor, pentru a primi aceasta Gratie, ne deschidem inimile spre Ea... trebuie sa scapam de intunericul din noi, sa avem dorinta de a fi ILUMINATI, - de Dumnezeu- indiferent care este Calea spre Lumina...Trebuie sa lasam Lumina sa intre in Vietile noastre...

Nu intelegi - de aici - ca se poate si sa constientizezi ca ne putem scoate singuri intunericul din noi si lasa sa vina Lumina...macar atat cat poti singur...

Probabil, si eu aici, tot asta incerc sa transmit. Nu stiu cat imi reuseste... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×