Sari la conținut
Forum Roportal
sereniti

Card de memorie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu am o mare nelamurire.

am un aparat foto Canon Power Shot A520 de cateva luni.

Cand l-am cumparat am primit si un card de memorie de 16 MB dar ced ca va inchipuiti deja ca vreau sa imi iau altul mai mare.

Poate sa imi explice si mie cineva ce tipuri de carduri exista (ca am inteles ca sunt mai multe) si cam cat costa? m-ar tenta unul de 512 MB sau poate mai mare... inca nu m-am hotarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Canon-ul tau sunt aproape sigur ca ai nevoie de card CF (Compact Flash) . Preturile difera de la un magazin la altul, in principiu gasesti carduri de 128, 256, 512 sau 1 GB . Pentru preturi poti studia si site-ul www.price.ro , dar ca idee eu mi-am cumparat de la Altex, acum doua saptamani, un card CF de 512 MB cu 750.000 lei vechi (zic eu ca l-am gasit la un pret foarte bun) .

ps: ca o mica recomandare ia mai bine cel putin un card de 512, astfel poti face pozele la rezolutie maxima si iti vor incapea totusi un numar maricel de imagini pe card .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar pentru cunostinta mea generala poti sa imi zici si mie ce fel de carduri exista si care e diferenta intre ele?

eu am gasit o oferta cu

SD card 512Mb 60x 14.42

SD card 1Gb 60x 24.19

SD card 2Gb 60x 46.33

CF card 128Mb 80x 9.08

CF card 256Mb 80x 12.99

CF card 512Mb 80x 16.32

CF card 1Gb 80x 29.57

CF card 2Gb 80x 52.00

 

 

preturile sunt exprimate in euro dar sincer nu stiu de care sa imi iau.

ce inseamna SD si CF? pot sa aleg eu? sau e in functie de aparatul foto?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar pentru cunostinta mea generala poti sa imi zici si mie ce fel de carduri exista si care e diferenta intre ele?

eu am gasit o oferta cu

SD card 512Mb 60x 14.42

SD card 1Gb 60x 24.19

SD card 2Gb 60x 46.33

CF card 128Mb 80x 9.08

CF card 256Mb 80x 12.99

CF card 512Mb 80x 16.32

CF card 1Gb 80x 29.57

CF card 2Gb 80x 52.00

preturile sunt exprimate in euro dar sincer nu stiu de care sa imi iau.

ce inseamna SD si CF? pot sa aleg eu? sau e in functie de aparatul foto?

 

 

Aparatele foto digitale functioneaza cu diverse tipuri de carduri de memorie, poate ca nu le stiu chiar pe toate dar exista carduri CF, SD, XD, MMC etc, iar Sony, de exemplu are un format proprietar (Memory Stick) . Totusi nu trebuie sa te pierzi in detaliile astea.

 

Majoritatea aparatelor Canon au carduri Compact Flash I sau II (CF), insa totusi m-am uitat pe internet si am vazut ca modelul pe care il ai tu (a520) functioneaza cu carduri SD (secure digital) sau MMC (multimedia card) . Ciudat, dar se pare ca asa e.

Nu e complicat deloc, mergi la magazinele de specialitate si ceri un card pentru aparatul tau (cu siguranta, daca inca mai ai nelamuriri poti consulta manualul de utilizare,acolo e mentionat tipul de card folosit). ATENTIE : Daca aparatul cere card SD sau MMC, acesta NU va functiona cu alt tip de card, CF de exemplu.

Iar legat de marca pe care sa o alegi...aici ramane la latitudinea ta, in functie de pretul cardului, viteza de transfer, etc...

 

Sper ca ti-am fost de ajutor. Multa bafta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat de curand un card compact flash de 1G pentru un aparat canon A90..din pacate l-am luat second hand si se pare ca am luat o mare teapa!!dupa un anumit nr de fotografii imi apare mesajul "corupted data"sau "unknow format"...mai e vreo speranta pt el? :doh: :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Iar legat de marca pe care sa o alegi...aici ramane la latitudinea ta, in functie de pretul cardului, viteza de transfer, etc...

Ce'i cu viteza asta de transfer?

Fiindca trebuie sa'mi iau si eu un card de 2GB (pentru noul aparat ce mi'am cumparat - Panasonic Lumix FX12), si nu la un pret care sa ma...cocoseze :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am o mare nelamurire.

am un aparat foto Canon Power Shot A520 de cateva luni.

Cand l-am cumparat am primit si un card de memorie de 16 MB dar ced ca va inchipuiti deja ca vreau sa imi iau altul mai mare.

Poate sa imi explice si mie cineva ce tipuri de carduri exista (ca am inteles ca sunt mai multe) si cam cat costa? m-ar tenta unul de 512 MB sau poate mai mare... inca nu m-am hotarat.

eu am un G-Shoot P6533, Digital-Camera, ordinar, de 2 bani, si-am luat Memori-Card 2 Giga cu 500.000, jumate de milion. Asta-nseamna 600 photo calitate maxima, sau 2 ore-hours filmare. Nu stiu daca merge la tine, spun doar informativ pt Pret, si ce poate face. Aparatul meu ieftin "produce" surprinzator de bine photo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce'i cu viteza asta de transfer?

Fiindca trebuie sa'mi iau si eu un card de 2GB (pentru noul aparat ce mi'am cumparat - Panasonic Lumix FX12), si nu la un pret care sa ma...cocoseze :wub:

viteza de memorare si descarcare de pe card!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×