Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Consiliul de la Niceea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si uite si argumentul Biblic

 

1.2 Argumentul Biblic

In afirmatia eronata cu pretentie de document istoric, ucenicii lui Isus au fost

un grup GNOSTIC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GNOSTICII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact asa este .... cunoasterea este net superioara credintei .... exact asa cum cunoasterea electricitatii si a lucrului cu curentul electric (de ex .... dar nu numai) este net superioara unor vagi banuielisau credinte despre existenta ei! Lumina a venit in locuintele noastre nu din credinta ca ar exista curent electric ci prin aplicarea cunostintelor clare despre electricitate ... asa e si in viata!

Toata societatea noastra moderna se bazeaza pe revolutia technico-stiintifica care e facuta nu pe banuieli sau credinte ci pe CUNOASTERE!

Exact acest motiv face sa existe diferenta enorma intre nivelul de trai si civilizatie dintre tarile dezvoltate unde cunoasterea e prioritatea absoluta (ex SUA) si primitivismul societatilor unde credinta si fanatismul religios constitue prima prioritate (vezi tarile musulmane sau America de Sud)

Prin acest exemplu ... vedem clar diferenta intre cunoastere si credinta!

 

Faptul ca Isus ar fi sau nu Dumnezeu (ceea ce clar nu e) se vede si prin faptul ca el s-a nascut ca orice copil si a crescut normal in loc sa ne apara direct ca un inger nemuritor cu aspect uman care sa ne invete pe noi bietii oameni legile creatorului cuprinse in Cartea Sfanta a Tatalui (Biblia) si din pacate el nu a facut niciodata acest lucru (sa ne predice din vechea Lege) ....

In plus de asta chiar culte crestine (martorii lui Iehova sa numim doar unul) nu cred in natura divina a lui Isus ... oare pe ce se bazeaza ei?

.... exact pe conciliul de la Niceea.... !

Este o absurditate sa demonstrezi veridicitatea povestii Greuceanu dind citate din ea insasi...povestea ramane poveste chiar daca citezi din ea!.

Degeaba incercati sa jonglati smechereste vorbele ... ca realitatea e una si e clara:

In primii treisute de ani NIMENI nu a observat vreodata natura divina a lui Isus!

 

 

Foarte bine,apoi au observa stramosii mei si s-a transmis pana la mine! :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca Isus ar fi sau nu Dumnezeu (ceea ce clar nu e)

 

asta pe baza a ce? :yahoo:

se vede si prin faptul ca el s-a nascut ca orice copil si a crescut normal in loc sa ne apara direct ca un inger nemuritor cu aspect uman care sa ne invete pe noi bietii oameni legile creatorului cuprinse in Cartea Sfanta a Tatalui (Biblia) si din pacate el nu a facut niciodata acest lucru (sa ne predice din vechea Lege) ....

Se bat campii ! Cine a zis ca Dzeu trebuie sa vina la noi ca inger nemuritor?

Si legat de "isus nu a predicat din legea veche" esti pe dinafara.Daca te duci la Biblie...ai sa vezi ca nu e chiar asa! :roll:

In plus de asta chiar culte crestine (martorii lui Iehova sa numim doar unul) nu cred in natura divina a lui Isus ... oare pe ce se bazeaza ei?

Ti-ai si gasit pe cine sa dai exemplu!! :cry: ;)

 

.... exact pe conciliul de la Niceea.... !

Ia mai citeste tu odata,de doua ori,de trei ori,conciliul ala si.... dumireste-te :o:

Este o absurditate sa demonstrezi veridicitatea povestii Greuceanu dind citate din ea insasi...povestea ramane poveste chiar daca citezi din ea!.

Pai nu poti sa crezi intr-o poveste mai....soimule :good:

Degeaba incercati sa jonglati smechereste vorbele ...

Jmechereste si cu atacuri la persoane e Domnia ta :no:

ca realitatea e una si e clara:

In primii treisute de ani NIMENI nu a observat vreodata natura divina a lui Isus!

Da' de unde stii? Ai fost de fata?

Si apropo,citeste mataluta Faptele Apostolilor- care a fost scrisa cel putin in primii 70 de ani de la invierea Lui Isus,si ai sa vezi ce natura i se dadea lui Isus...nici mai mult nici mai putin decat cea pe care o contesti...cea divina :mda:

Si intreg Nou Testamentul a fost scris in prima suta de ani... cu mult inaintea conciliului,iar natura lui Cristos e DIVINA suta la suta !!!!

Oare nu crezi ca mintile luminate care l-au numit pe Cristos Divin au citit si ei Scripturile?? :fool:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte bine,apoi au observa stramosii mei si s-a transmis pana la mine! :fool:

Dar cred cu tarie ca mi-au transmis un lucru corect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cred cu tarie ca mi-au transmis un lucru corect!

Pai e esenta credintei. Dincolo de credinta in Dumnezeu si Isus, daca n-ai crede asta n-ai mai fi crestin. E vorba de credinta/increderea in ceea ce ti-au spus inaintasii tai (parinti, bunici, etc.).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu chiar ca nu imi fac probleme.... eu sunt credincios ... nu trece o zi fara sa-I fiu recunoscator Domnului .... dar scuze ... daca intre religie si Dumnezeu nu vad nici o legatura ... in schimb vad mii de legaturi intre religie si satana!
asta vezi tu

oare de ce?

un preot spunea despre asemenea nemultumiti: "daca stai cu capul in WC, sigur ca iti miroase tot timpul urat"

 

 

cunoasterea este net superioara credintei ....
asta pentru ca ai tu o credinta inferioara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta pentru ca ai tu o credinta inferioara

Nu exista credinta inferioara sau superioara, credinta e una singura. Poate fi totusi un sistem de credinte inferior sau probleme de personalitate, dar asta-i alta problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

forumisti,

 

voi puteti sa interpretati ce vreti si cum vreti. pentru mine in crestinism s-a facut o foarte mare mistificare. pentru mine este clar ca isus a fost trimis ca sa ne dea o religie si pentru asta isus trebuia sa scrie biblia. pentru ca nu a reusit (oare de ce?), biblia (nt) a fost facuta de oameni ca noi. n-aveti cum sa ma combateti decit cu argumente care incep cu "eu cred", ca si mine, de altfel. dorinteodor

Editat de dorinteodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
forumisti,

 

voi puteti sa interpretati ce vreti si cum vreti. pentru mine in crestinism s-a facut o foarte mare mistificare. pentru mine este clar ca isus a fost trimis ca sa ne dea o religie si pentru asta isus trebuia sa scrie biblia. pentru ca nu a reusit (oare de ce?), biblia (nt) a fost facuta de oameni ca noi. n-aveti cum sa ma combateti decit cu argumente care incep cu "eu cred", ca si mine, de altfel. dorinteodor

Chiar daca Isus ar fi scris Evangheliile, tot se gaseau carcotasi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×