Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Consiliul de la Niceea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In scoala,familie,media,biserica,in toate structurile ierarhice.

 

In Biserica ! Oamenii sunt condusi foarte usor cand este indusa frica. Cand il prezinti pe " Dumnezeu " ca pe o persoana care " JUDECA " si care te trimite in rai sau in iad, cand ti se da porunci, principii de conduita sociala, reguli care promoveaza rasismul - normal ca ai un sentiment ca lucrurile nu sunt cum ar trebui sa fie si ca cineva INCEARCA SI REUSESTE SA TE CONDUCA de foarte mult timp. Numai OAMENII judeca... Dumnezeu NU ! este mai mult decat atat. Dumnezeu este liber ! Asa suntem si noi.

 

Primul pas este sa iti pui tie insuti intrebari simple legate de aceste lucruri ! Vei observa ca raspunsurile sunt deja la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe lucruri s-au discutat la Niceea, dar nu acolo s-au stabilit care evanghelii intra in Biblie. :o:

dar cand?

 

Mie insumi, una din cele mai mari farse istorice mi se pare a fi doctrina crestina si Noul Testament, puse la cale (din cate stiu) in timpul Consiliului de la Niceea, in 325 d.c. http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea si definitivate cu timpul.

Aceasta nenorocire care s-a abatut asupra omenirii a tinut-o pe aceasta in 1500 de ani de intuneric si inapoiere, iar in numele acesteia au fost omorati zeci de milioane de oameni si au fost sterse de pe fata pamantului civilizatii si rase.

De fapt, insusi temelia religiei crestine (invierea lui Cristos) mi se pare o minciuna grosolana: http://www.jesusfamilytomb.com/movie_overview.html Destul de naspa, nu-i asa, sa admiti ca mormantul lui Cristos si al familiei sale a fost descoperit, pentru ca astfel s-ar prabusi tot castelul din carti de joc al crestinismului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar cand?

La Irineu. Pe aia cu: trebuie sa fie 4 evanghelii ca sunt si 4 puncte cardinale n-o stiai? Sau 4 picioare la animale... nu mai stiu, oricum, un motiv temeinic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar cand?

 

Mie insumi, una din cele mai mari farse istorice mi se pare a fi doctrina crestina si Noul Testament, puse la cale (din cate stiu) in timpul Consiliului de la Niceea, in 325 d.c. http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea si definitivate cu timpul.

Aceasta nenorocire care s-a abatut asupra omenirii a tinut-o pe aceasta in 1500 de ani de intuneric si inapoiere, iar in numele acesteia au fost omorati zeci de milioane de oameni si au fost sterse de pe fata pamantului civilizatii si rase.

De fapt, insusi temelia religiei crestine (invierea lui Cristos) mi se pare o minciuna grosolana: http://www.jesusfamilytomb.com/movie_overview.html Destul de naspa, nu-i asa, sa admiti ca mormantul lui Cristos si al familiei sale a fost descoperit, pentru ca astfel s-ar prabusi tot castelul din carti de joc al crestinismului.

 

buna la toti daca imi permiteti sa spun si eu ceva as incepe cu a zice asta cand Domnul Isus a insarcinat apostoli sa mearga si sa predice botezand oameni in numele de Tata, FIU , si Duhul sfant , Pavel sau Saul din Tars (cum vreti sal numiti ) nu era acolo totusi mai tarziu il gasim predicand aceeiasi evanghelie si botezand in Numele Domnului Isus Hristos fara ca sa se intalneasca cu vreounul dintre apostoli daca cititi Ioan 1 cu 1 se citeste asa ( La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu ) versetul 14 din acelasi capitol spune ca Cuvantul sa facut Trup si a locuit printre noi ; acuma draga cititor as vrea sa te intreb cine sa facut trup ? ? daca Cuvantul era Dumnezeu asta iNSEAMNA CA DUMNEZEU SA FACUT TRUP .nui asa ,? ASTA IMPLINESTE PROFETIA LUI ISAIA CARE A PROROCIT CU 8 SUTE DE ANI MAI INAINTE CARE ZICEA ISAIA 7 CU 14 ( De aceea Domnul insusi va va da un semn iata Fecioara va ramanea insarcinata si va naste un fiu si i va da numele de Emanuel. Emanuel inseamna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde in ce masura este fiecare e dispus sa creada si sa cerceteze istoric implinirea diferitelor profetii biblice.

Cu toate ca unele erau la vremea lor aproape imposibil de crezut ulterior istoria a confirmat adevarul lor.

Asa si despre Iisus a fost profetit ca se va naste dintro fecioara (la rindul ei nascuta din fecioara ceea ce ar trebui sa dea de gindit) si ca va fi vindut pe 30 de arginti lucru care apoi a avut loc.

 

La urma urmei mai putin conteaza daca si-a inviat si trupul sau fizic -la care se pare ca a adus si ceva modificari pastind insa ranile -modificari in ceea ce priveste culoarea pielii si a chipului-modificari datorita carora nu a mai fost recunscut atit de usor.

Alte apocrife descriu si chipul dupa inviere =pielea alba ca a unui strain (rasa caucaziana), chipul autoritar dar luminos si parul scurt.

Mai putin conteaza daca crezi sau nu in divinitatea lui, probabil ca si altii au fost de sorginte divina in taina , important este sa ii respecti pe cei care cred asta sau care in afara de credinta au si unele certitudini interioare.

Important este sa apreciezi valoarea sfaturilor si indemnurilor lui cit si exemplul personal.

 

Si eu stiu ca Consiliul de la Niceea nu a fost tocmai in regula dar nu i se pot imputa chiar toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La urma urmei mai putin conteaza daca si-a inviat si trupul sau fizic -la care se pare ca a adus si ceva modificari pastind insa ranile -modificari in ceea ce priveste culoarea pielii si a chipului-modificari datorita carora nu a mai fost recunscut atit de usor.

Alte apocrife descriu si chipul dupa inviere =pielea alba ca a unui strain (rasa caucaziana), chipul autoritar dar luminos si parul scurt.

Mai putin conteaza daca crezi sau nu in divinitatea lui, probabil ca si altii au fost de sorginte divina in taina , important este sa ii respecti pe cei care cred asta sau care in afara de credinta au si unele certitudini interioare.

Important este sa apreciezi valoarea sfaturilor si indemnurilor lui cit si exemplul personal.

 

Opinia mea: lipseste esentialul: sa scrii la inceput/sfarsit ca asta e parerea ta,

bazata, la randul ei, pe alte ..ipoteze, vorbe purtate de vant, zvonuri, ale caror surse nu le precizezi, intr-un cuvant, de asemenea, pareri!

 

Suna a discurs rostit de pe o pozitie net superioara, a supradocumentatului cercetator al temei, care considera ca nu se merita efortul de a ilumina muritorii de rand ..

Cand colo, muritorii astia ce baga de seama ?

 

O ..aducere la cunostinta lor a unei ..pareri cu pretentie de .. iluminatti.

 

Pareri de-astea sunt mai veninoase decat ateismul! ..nu-i asa @Sabou ? 8) :cheer:

 

Depinde in ce masura este fiecare e dispus sa creada si sa cerceteze istoric implinirea diferitelor profetii biblice.

 

Right!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×