Sari la conținut
Forum Roportal
mari_mari2006

nu vreau bebe :((

Postări Recomandate

buna..

e prima oara cand intru pe un asemenea forum. va rog mult ajutati-ma :nea:(

nu mi-a venit mens si m-am gandit sa fac un test de sarcina, tip "barza". l-am facut ieri si au iesit 2 liniutze

pb e ca eu sunt cam tanara, am 22 de ani si chiar nu vreau un bebe ;)(

intrebarea mea e: e posibil ca testul sa fie gresit? si daca nu e gresit, cum pot afla exact data in care am ramas insarcinata..?

mentionez ca nu am avut pana acum magica idee de a folosi pilule :cry:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testele de sarcina deobicei gresesc atunci cand iti arata ca nu esti insarcinata, si de fapt esti. Daca arata doua liniute atunci esti. Poti repeta testul, poti merge la un ecograf, sau la un control ginecologic (orium un medic trebuie sa confirme), sau poti face niste analize de urina sau sange.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna..

e prima oara cand intru pe un asemenea forum. va rog mult ajutati-ma :nea:(

nu mi-a venit mens si m-am gandit sa fac un test de sarcina, tip "barza". l-am facut ieri si au iesit 2 liniutze

pb e ca eu sunt cam tanara, am 22 de ani si chiar nu vreau un bebe ;)(

intrebarea mea e: e posibil ca testul sa fie gresit? si daca nu e gresit, cum pot afla exact data in care am ramas insarcinata..?

mentionez ca nu am avut pana acum magica idee de a folosi pilule :cry:(

 

 

si-in cazul in care esti insarcinata ce faci?fuga fuga sa avortezi?..scuze dar de ce te crezi prea tanara?ai 22 de ani..varsta ideala sa ai copii..cand vrei la 30,40 de ani?consideri ca nu ai ce oferi copilului din punct de vedere material,financiar sau consideri ca iti strica tineretea,ca nu o sa mai fi frumoasa..ca te vei ingrasa?tatal copilului ce zice?eu zic sa te mai gandesti..in cazul in care esti insarcinata nu uita ca nu esti singura..esti majora..banuiesc ca esti studenta si ca ai si un servici..eu zic sa te gandesti bine..sincer..suna atat de trist fraza ta :"sunt prea tanara si nu vreau bebe"...a inteleg..daca nu ai sprijin din partea familiei,nu ai bani,esti saraca..sa stii ca o greseala nu o repari incercand sa o stergi..un copil nu e ca o pata pe mocheta care se poate sterge cu mop-ul si ai uitat de murdarie..multa minte sa ai..si vezi ce faci in cazul in care esti insracinata..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa nu incepem iarasi cu eternele reprosuri si lectii de viata...

fata a pus o intrebare si i s-a raspuns. ce va face in continuare e treaba ei.

nu a intrebat ce sa faca cu copilul. a pus doar intrebari legate de testul de sarcina. atat. :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e sigur ca e BEBE

(daca testul iese negativ, se poate sa trebuiasca repetat, ca sa vezi sigur daca este pozitiv sau, dar daca iese pozitiv, e sigur)

 

...la 22 de ani nu mai esti chiar atat de tanara...

tineretea ti-o poti trai si impreuna cu copilul tau

 

dar e alegerea ta

- important este sa alegi astfel incat sa nu iti para rau NICIODATA de alegerea facuta!!!

Succes!

 

 

PS

eu vreau bebe, dar se pare ca nu mai pot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off...va multumesc pentru raspunsuri....si nu, nu cred ca imi pierd frumusetea sau rahaturi de genul asta. sunt stuenta si lucrez si mai stau si cu chirie si chiar consider ca nu e momentul potrivit sa am un bebe ;)

si pb e ca nici tatal nu vrea bebe. noi chiar credem ca suntem prea tineri....asta e..parerea noastra..va multumesc oricum..

am repetat si testul...tot 2 liniutze:(

 

 

e sigur ca e BEBE

(daca testul iese negativ, se poate sa trebuiasca repetat, ca sa vezi sigur daca este pozitiv sau, dar daca iese pozitiv, e sigur)

 

...la 22 de ani nu mai esti chiar atat de tanara...

tineretea ti-o poti trai si impreuna cu copilul tau

 

dar e alegerea ta

- important este sa alegi astfel incat sa nu iti para rau NICIODATA de alegerea facuta!!!

Succes!

PS

eu vreau bebe, dar se pare ca nu mai pot...

 

si uite, btw...maria, d-asta imi pare cel mai rau si cred ca ma caiesc cel mai mult...sunt atatea femei care vor un bebe...si din pacate nu-l pot avea...si mai sunt ca mine...care pot...si mai bine n-ar putea :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca-s doua liniute e pozitiv. intr-adevar, testele astea pot gresi cand arata negativ, dar nu am aflat de vreun caz in care sa arate gresit pozitiv. du-te la un control de specialitate si...capul sus.

orice hotarare vei lua, va fi cea buna PENTRU TINE. tine minte - nu lumea iti traieste viata ci tu insati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca-s doua liniute e pozitiv. intr-adevar, testele astea pot gresi cand arata negativ, dar nu am aflat de vreun caz in care sa arate gresit pozitiv. du-te la un control de specialitate si...capul sus.

orice hotarare vei lua, va fi cea buna PENTRU TINE. tine minte - nu lumea iti traieste viata ci tu insati.

 

 

:nea: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10x girls :nea:

dar ca idee, cum pot afla data exacta cand am ramas?..

ca presupun ca o sa ma intrebe nenea doctoru'...

Sarcina are doua varste: varsta ginecologica incepe calculandu-se de la momentul ultimei menstruatii, iar varsta de la conceptie o poti calcula ca fiind cu doua saptamani mai mica decat varsta ginecologica. Deci adauga doua saptamani de la data UM si afli cam cand e conceput bebelul. (poti calcula si dupa perioada fertila)

uite aici poti afla mai multe:

http://www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×