Sari la conținut
Forum Roportal
stalin36ml

CE TEMPERATURA MAXIMA E ADMISA PE UN SEMPRON 2800+ ,64 BIT SOCKET 754,BOX

Postări Recomandate

CE TEMPERATURA MAXIMA E ADMISA PE UN SEMPRON 2800+ ,64 BIT SOCKET 754,BOXCU PLACA DE BAZA K8N SK754,Nforce3 SATA,SI PLACA VIDEO ASUS 9550128BIT/128Mb

 

Pe CDul cu driverele de la placa de baza ar trebui sa ai, la Utilities, un soft care monitorizeaza temperatura procesor, Hdd etc. Daca il ai, instaleaza-l si ai acolo parametri. Daca nu, cauta un soft pt monitorizare temperatura, ex: Speed fan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate placi de baza K8N SK754,Nforce3 am instalat cu sempron pe socket 754 procesor sempron 2500, 2600, 2800 BOX am instalat si m-am jucat cu ele :crazy: temperatura nu mi-a sarit niciodata de 42 grade celsius dupa 60 minute de functionare pe masa timp in care s-a pus windows instalate toate cele si cateva teste de 3dmark 2005. Placa video nu conteaza deloc eventual fecteaza temperatura in sistem si nicidecum temperatura procesorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate placi de baza K8N SK754,Nforce3 am instalat cu sempron pe socket 754 procesor sempron 2500, 2600, 2800 BOX am instalat si m-am jucat cu ele :fool: temperatura nu mi-a sarit niciodata de 42 grade celsius dupa 60 minute de functionare pe masa timp in care s-a pus windows instalate toate cele si cateva teste de 3dmark 2005. Placa video nu conteaza deloc eventual fecteaza temperatura in sistem si nicidecum temperatura procesorului.

 

OK nu te contrazic cu nimic dar nu cred ca temperatura e cea care e problema in cazul lui poti sa ajungi la performante de 30 de grade iar daca ai faci overclock-ul prea mare cu toate ca procesorul are o temperatura mica el se poate arde deci e important de stiut :

1.in cazul procesoarelor AMD se poate creste la overclock pentru o stabilitate si o functionare buna pana la 400 Mhz in plus astfel la un procesor AMD 2600+ cu o viteza reala de 1850 Mhz se mai poate adauga inca 400 adica 2250 mhz

2. in cazul Intel-ului depinde in primul rand de cipset pentru ca e mai greu de facut un overclock stabil dar e acelasi lucru cum am specificat mai sus. :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×