Sari la conținut
Forum Roportal
woofy

Ti-ar placea sa joci un joc in care esti manager de proiecte ?

project manager game  

13 membri au votat

  1. 1. Ti-ar placea sa joci un joc in care esti manager de proiecte ?

    • Da
      9
    • Poate
      4
    • Nu
      0


Postări Recomandate

Imagineaza-ti urmatorul joc de pc: ca player esti un project manager (PM), nu exista competitie decat cu propria persoana. Esti in cautare de o slujba de PM, cauti, gasesti, ti se da (eventual te si testeaza), apoi incep aia mari sa iti dea diferite proiecte pe care tu trebuie sa le realizezi cu abilitatile tale de PM. Va trebui sa-ti intocmesti o echipa cu oamenii potriviti sau capabili sa se descurce orice ar fi, sa ii motivezi, sa imparti proiectul in task-uri micute, sa faci un schedule (program de lucru) si sa te incadrezi in deadlineul impus de cei mari, si sa faci tot posibilul sa duci la bun sfarsit proiectul, iar orice depasire a termenului final va fi pe propria raspundere si va trebui sa dai socoteala la cei mari, caz in care ori esti concediat, ori ti se mai da o sansa. Poti fi angajat de tot felu de firme, de la firme mici, la firme mari si renumite, castigi respect si renume pe parcursul jocului, facand firmele sa te doreasca, accepti slujbele cele mai bine platite, si te ocupi de tot felul de proiecte (constructii, vanzari, IT, etc). Se poate ca cei mari sa-ti dea deja o echipa, sa-ti stabileasca un buget destul de micut, si cu toate astea, tu va trebui sa te descurci. Poti de asemeni sa-ti pui in pericol slujba sau sa reusesti sugerand celor de sus sa ti se dea alta echipa, sa se mareasca bugetul proiectului, etc. Cand intocmesti o echipa trebuie sa faci munca de cercetare sa vezi ce oameni ar fi mai potriviti, sa cauti doritori, cercetare care poate costa si va fi inclusa in bugetul proiectului. Scopul jocului este ori sa devii foarte renumit ca PM, ori sa ajungi sa lucrezi intr-una din cele mai mari firme, s.a.m.d.

 

Ce zici, ti-ar placea sa joci un astfel de joc ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da... mie da... dar.. exista? ne zici si noua cum se numeste?

chiar m-ar interesa pt ca are de-a face foarte mult cu viata reala... in care esti pus exact in astfel de situatii.

 

deci... cum se numeste jocul?... si e public? il gasesc pe DC++?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da :crazy:

 

dupa cate am inteles ar fi un fel de...Football Manager, dar bazat pe domeniul constructiilor. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce zici tu acolo pare a fi un manager universal.

 

Chestia este ca tu vrei sa nu ai competitie, si sincer nu prea inteleg care e slujba ta de fapt, ca singurul lucru care ti l-ar cere jocul sa-l faci e sa inchei contracte cu diversi oameni pt : resurse, arhictura, muncitori, etc. (lucruri care ar fi point + click instantaneu) iar jocul ar fi extrem de linear datorita faptului ca nu ar exista challenge decat in primele 15 min, pana ai vedea ce si cu trebuie sa faci pt fiecare departament. Si nici nu prea vad unde ar fi vreun factor de imprevizibil care sa necesite corectare pe termen mai lung cu posiblitati multiple (e.g. sa zicem ca esti in constructii, si e un cutremur care iti rade cladirea, singura optine viabila: asigurare + reconstruire ; +hai sa zice ca ti-ar cere sa negociezi ceva , dar un skill din asta s-ar invata repede)

 

Poate ca nu am inteles eu prea bine, dar cam asa as zice ca sta treaba. Cat despre incercat jocuri de manager, care sa fie real-life-like, ti-as recomanda managere de football (total club sau football manager), sau un construction/rent manager, personal mi-au placut Capitalism si Donald trump's ... (un search pe google si te rezolva). :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

jocuri de genul asta : ****** tycoon ==>toate sunt asa...eu spre ex am jucat bier tycoon si tot asa faci, incepi cu un buget de 100.000$ si iti construiesti o fabrica de bere, faci rete noi, angajezi oameni. Dar dak vreti ceva de genul in care sa nu ai decat aliati (poate ca oponenti ar fi natura si banca) va recomand cu caldura sim city 3000 UK. Dak stau sa ma gandesc imi mai amintesc...poate o sa mai postez aici :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,as fi preocupata de un astfel de joc...cred ca,alaturi de intrebarile pe care ti l-as adresa...si oamenii care au scris in ft mea ar avea cateva... :suicide: Spune-ne mai multe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×